Ana SayfaBahçe2021 Kış Bahçesi Dekorasyon Önerileri

2021 Kış Bahçesi Dekorasyon Önerileri

Kış bahçesi ya da kış balkonu, günümüzde oldukça favori görülen mekân düzenlemelerinden biridir. Verandalarınızı, teraslarınızı ve balkonlarınızı kolayca kış bahçesine çevirebilirsiniz.

Şömineli kış bahçesi, küçük balkon kış bahçesi, ahşap kış bahçesi gibi tasarım farklılıkların mevcut olduğu bu sisteme göre, bulunduğunuz mekânı sihirli bir atmosfere çevirebilmeniz mümkündür.

Bu mekanların tasarımları kişilerin oturdukları evlerin mimarilerine göre şekil almaktadır. Kimileri kendi dairelerini, balkonlarını değerlendirirken, kimileri de kış bahçesi dizaynını rahatça uygulayabilecekleri evleri tercih ederler. Hatta, kimi dairelerde, müstakil evlerde, bahçeli alanlarda hazır kış balkonu olanakları da bulunmaktadır.

Kış balkonu yapımındaki en temel amaç, dinlenmeye ve estetik dekorasyona kapı açacak, konforlu alanların oluşturulmak istenilmesidir. O sebeple de sık tercih edilen bir mimari biçimidir.

Gündelik hayatın koşturmasından, stresten sıyrılmak isteyenlerin tercih ettikleri son dönem mimari örneklerinden biridir. Bu bahçelerde konsept ve tema bazlı olarak da örnekler dizayn etmek mümkündür.

Tenteli Kış Bahçesi

Kış Bahçesi Nedir?

Kış bahçesi denildiğinde, evinizin ya da yazlık evlerinizin balkonlarının ebatlarına ve görünümlerine göre, bir tasarım planlamasından bahsedilmektedir. Bu anlamda mekanın en önemli özelliği, kapalı bir olmasıdır.

Yani, balkonun camekan şekilde kapatılması şarttır. Çünkü, kışın soğuk hava koşullarında açık alanda oturmanın hiçbir ehemmiyeti yoktur. Ardından, buraya uygun bitki floralarının yerleştirilmesinin de imkanı vardır.

Kış bahçesi için bazı koşulların uygulanması şarttır. Bunları aşağıdaki başlıklar altında verebiliriz:

  • Isınma ortamının uygunluğu
  • Camekan alanlar, ısı yalıtımı
  • Balkonun büyüklüğü
  • Balkona ekstra yapılanmanın mümkün olup olamayacağı (ısıtma tesisatı, şömine vb.)

Bu balkonun sürekli kullanılıp kullanılmadığı da önemlidir. Eğer, sürekli kullanılan bir balkonsa yahut genel bir ortama hitap ediyorsa, buradaki malzemelerin taşınabilirliği ya da yazın da kimilerinin kullanılabilirliği göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu sebeple balkonunuzu daha geniş bir perspektifle değerlendirmelisiniz. Bununla birlikte kullanma amacınızı da gözden geçirmeniz gerekebilir.

Kış Balkonu

Kış Balkonu Nasıl Yapılır?

Öncelikle balkonunuzu planlamanız gerekmektedir. Balkonunuzu kapalı bir şekle soktuktan sonra, zevkinize ve isteğinize göre (ahşap, şömine vb.) özel bir dekorasyon da gerekebilir.

En sade haliyle, bir kış balkonunda, bir masa, etrafında sandalyeler ve çeşitli kış bitkileri bulunmaktadır. Ahşap kış balkonlarına salıncak koyulabildiği gibi, şömineli kış balkonlarında da oturma dizaynı şömineye göre yapılmaktadır.

Balkonu kış bahçesine çevirmek için, cam balkon, pvc doğrama sistemleri, panjurlu yapıların kurulması mümkündür. Açılır kapanır camlar en favori malzemeleri teşkil etmektedir. Zemin dizaynında mozaik taşlar da kullanabilirsiniz.

Kış balkonu yaparken en temel kural, hangi amaçla kullanılacağına karar vermektir. Bazı insanlar yalnız kalabilecekleri, kaçış alanları adına, özel ve romantik buluşmalar için buraları değerlendirebilmektedir.

Camekanlı Kış Bahçesi

Bazı insanlar, ailesiyle, çocuklarıyla daha nitelikli zaman geçirmek için kullanırken, bazı insanlarsa evinde parti vermeyi, konuk ağırlamayı ve kalabalığı sever. Buna göre dizilecek eşyalar, dekorasyon ürünleri, malzemeler kaliteli bir yaşam alanı oluşturmanızı sağlayacaktır.

Kış balkonu, rüya, eğlence, dinlence, gece, dinginlik, hayal gücü, doğa gibi çağrışımları da beraberinde getirmektedir. Her şekilde kullanılacak bir balkon tasarımı yaratabilmenin imkanı bulunmaktadır. Bununla birlikte, hazırlayacağınız bu mekanda balkon tarımı da yapabilirsiniz.

Çuvalda patates yetiştirmek, saksıda minik elma ağaçları, portakal, bergamot, limon ağaçları gibi dekorasyona ve mutfağa hizmet eden çok yönlü bir sistemi de evinizin içinde mucizevi bir şekilde oluşturabilmeniz artık düş değildir.

İnsanlar sıkışıp kaldıkları apartman dairelerinde, bitişik evlerde, mahalle ya da sitelerde boğulurken, bu mutsuzluklarını kırmak, monoton ve tek tip hayatlarından biraz uzaklaşmak adına, kış bahçelerinde her türlü hobilerini uygulayabilmektedirler.

Oturma Grubu Kış Bahçesi

Sıcak şarap gecelerinin, mum yakarak oluşturulan romantik ambiyansların, keyifli sohbetlerin verdiği rehabilitasyon etkisinin görüldüğü yerler buralardır. O yüzden, dümdüz bir hayatı yeşillendirmek, filizlendirmek ve renklendirmek sizin dokunuşlarınız sayesinde olacaktır.

Hazırlayacağınız kış balkonunda terraryumla ilgili bitki köşeleri yapabilmeniz mümkündür. Terraryum çeşitli süslerle kaplı kimi küçük bitkilerin, yosunların, kaktüslerin koyuldukları fanuslara denilmektedir.

Ayrıca, balkonunuzu kış bahçesine çevirmek için sarmaşık, çeşitli bitki ve çiçek kullanmanız mümkündür. Özellikle, kaktüs, antoryum gibi dayanıklı gövdesi olan bitkilerin seçilmesi de olasıdır.

Kış Bahçesi Veranda

Bu anlamda, burada yetiştirilecek bitkiler için de, ısıtma durumunu düşünmek zorundasınız. Ortalama 18-21 derece arasındaki bir sıcaklık iş görmektedir. Bitkiler arasında, areca, antoryum, calathea yetiştirilebileceği gibi; limon, bergamot, kumkuat, menekşe de yerleştirilebilir.

Kış Bahçesi Tasarımları

Kış bahçesi balkon tasarımları, çeşitli şekillerde ve modellerde geliştirilebilmektedir. Bu nedenle balkonunuzun da özelliklerinin uyumlu olması şarttır. Uyumlu değilse de, onu uyumlu hale getirtmek için peyzaj uzmanlarıyla, iç mimarlarla görüşmeniz gerekebilir.

Dilerseniz, kış balkonu tasarımlarınızda, yapay çim de kullanılabilmektedir. Yahut, bir köşe çimlendirilerek, orada da balkon tarımı düzeyinde ufak tefek bitkiler, yemeklik ürünler yetiştirilebilmektedir.

Kış Bahçesi Teras

Kapalı balkon sistemleri, bazen müstakil evlerin ya da tek katlı evlerin balkon kısmında da gerçekleştirilebilmektedir. Kimi havuzlu ya da havuzu bulunmayan villalarda da, bahçeye bakan kısımlarda, imkan dahilinde kış bahçesi modelleri yapılabilmektedir.

Kapalı balkon sisteminde, havalandırma unsurunun da gözden geçirilmesi gerekmektedir. Genellikle, uzmanlar tarafından, klima, şömine, kalorifer sistemleri, doğal gaz, merkezi ısıtma gibi modellerde uygun ısı 21 derece şeklinde ifade edilmiştir.

Balkon sıcaklığının gözetilmesi, bilhassa içerideki bitkilerin yaşam florası yaratabilmeleri için önemlidir. Bitkiler, kış balkonunu göstermek anlamında, özellikle seçilen ve görsel olarak da etrafı güzelleştiren nüanslardır.

Şömineli Kış Bahçesi

Apartmanda Kış Balkonu

Apartman alanları doğal ortamlardan uzak yerlerdir. Burada sınırlar ve kurallar oldukça belirgindir. Herkesin evi birbirini andırmaktadır. Bu tek düzelikten sıyrılmak için oluşturulacak balkonları apartman dairelerine de adaptasyonu kolaylıkla olabilmektedir.

Apartman için genelde en uygun mekânlar teraslardır. Eğer, teraslı bir eviniz varsa, balkonunda da harikalar yaratabilirsiniz. Eğer sadece balkonlu bir eviniz varsa, balkonunuzu da güzel bir bahçeye çevirebilmeniz mümkündür. Dolayısıyla, apartmanda kış balkonu uygulamaları da giderek artmaktadır.

Apartmanda, şömineli kış balkonu dekorasyonları da yapılabilmektedir. Bunun için baca çıkışının olması gerekir. Kış balkonlarında şömine başında oturmanın zevki bir başka olsa da, baca çıkışı bulunmuyorsa daha düz bir kış balkonu tasarımı olabilir.

Bu kış bahçeleri dinlenme, çalışma, hobi alanları biçiminde kullanılabileceği gibi, ayrıca misafirlerle güzel vakitler geçirmek için de tercih edilmektedir.

Apartmanda kış balkonu, apartmanın kullanım alanına göre, bazen buranın sakinlerince ana bahçeye de yapılabilmektedir. Hatta, kimi modellerde çardak sisteminin de gerçekleştirildiği görülmektedir.

Çardak ya da kubbe şeklindeki ahşap ya da prefabrik uygulamalarla ve bunların etrafına eklenilen camekanlarla birlikte, komşuların da toplanabildiği ya da insanların kendi misafirleriyle oturabildikleri büyüleyici bir yerleşke yaratılabilmektedir.

Kış Bahçesi Mutfak

Kış Bahçesi Dekorasyonu

Kış bahçesi balkon dekorasyonları, arzunuza ve imkanlarınıza göre şekil almaktadır. Bunun için bir uzmandan destek görmenizin büyük faydası vardır.

Özellikle, ahşap modeller de ilgi çekmektedir. Çünkü, insanlar doğal yaşama dönemeyip, şehir yaşamında kapana kısıldıklarını hissettikleri için, ahşap gibi eski uygulamaların yapıldığı nostaljik alanlara da sıcak bakmaktadırlar.

Ahşap materyallerin kullanıldığı (masa, sandalye) alanlarda, yine ahşap oymalar, dekor ürünleri de yer alabilmektedir. Bununla birlikte, retro denilen eskiye özlemle oluşturulan dekorasyon tarzı ile de bahçe yapılabilmektedir.

Retro kış balkonu çeşitleri içinde, kullanılmayan eski ev telefonları, radyolar, eskitilmiş çerçeveler de kullanılmaktadır. Kış balkonu için soğuğa dayanıklı, odunsu bitkilerin, ağaçsı türlerin kullanılması avantajlıdır.

Cam Çatılı Kış Bahçesi

Kış Bahçesi Modelleri

Kış balkonu örnekleri üstünden gidildiğinde, doğal, beton, ahşap, şömineli, verandalı, bahçeli, camekanlı, apartman tipi vb. birçok türe denk gelmek mümkündür. Bu yönde, sizin balkonunuzun olanakları neyse veya balkonunuzu hangi türe çevirmek arzusundaysanız, ona göre bir değişiklik yapma yoluna girmeniz de kaçınılmazdır.

Kış balkonu görsellerinde yazlık, ev, verandalı mekânlar gibi alanlar için değişik modeller uygulanması mümkündür.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR