Ana SayfaBahçeAk Zambak Bakımı ve Yetiştirilmesi

Ak Zambak Bakımı ve Yetiştirilmesi

Ak zambak, en eski süs bitkilerinden biri. Öyle ki, 3000 yıldan daha uzun bir süredir yetiştiriliyor. Dik gövdesi ve ortasında sarı polenler bulunan, trompet şeklindeki beyaz çiçekleriyle familyasındaki diğer üyelerden ayrılan ak zambak, pek çok insan tarafından seviliyor.

Çiçeklerinin boyu 5-8 cm arasında değişiklik gösterir. Hatta bazen, daha büyük olur. Yerleşik bitkilerin boyu ise 120-180 cm arasında değişebilir. Ak zambak, yalnızca mükemmel görünen bir bitki değil. Yumuşak ve pürüzsüz yapraklarının yanı sıra, etrafa yaydığı hoş koku da ak zambağı etkileyici kılar.

Ak zambak bahçelere, parklara, çiçek yataklarına; toplu olarak ya da tek tek dikilebilir. Balkonların, terasların kenarları, ak zambaklar için çok uygun yerlerdir. Hoş kokular yayarak sizi ve misafirlerinizi mutlu ederler.

Doğası gereği üretken bir bitki olan ak zambağın bakımı kolaydır ancak pek çok zambaktan farklıdır. Bu kılavuzdaki tavsiyelerle, ilkbahardan yaz ortalarına kadar her bir ak zambak kökünden 20’şer çiçek elde edebilirsiniz.

Ak Zambak Bakımı ve Yetiştirilmesi

Akzambağın Bakımı

Ak zambak soğanlarını sonbaharda ekin. 3’lü olarak gruplara ayırdığınız soğanları 15-30 cm aralıklarla dikilip ve üzerini 2-3 cm toprakla örtün. Ta da! Tatlı, ferah ak zambaklar yetiştirmek için ilk adımı attınız bile.

Işık

Ak zambak, aynı anda hem gölgede hem de güneşte olmayı sever. Tamamen güneşte ya da kısmı gölgede de iyi performans sergiler ancak öğlen güneşinden korunduğunda çok daha iyi sonuç verir.

Toprak

Ak zambağınızı zengin ve iyi drene edilmiş toprakta yetiştirmelisiniz. Ak zambaklar, onlara verdiğiniz pek çok besini emer. Yani, topraklarına düzenli olarak kompost eklemelisiniz.

Ak zambak soğanları nötr ve alkali toprakta gelişir. Çok asidik bir toprağınız varsa, kireçle nötrlemelisiniz. Eklediğiniz kirecin toprağa sızması için zaman tanımayı unutmayın.

Su

Ak zambaklarınızı diktikten sonra iyice sulamalısınız. İlkbahar geldiğinde -yapraklar ve çiçekler oluştuğunda- ak zambaklar daha az ek bakım isterler. Toprağı daima nemli tutmalısınız ancak fazla sulamadan da kaçınmalısınız. Aksi halde, ak zambağınızın kökleri çürüyebilir.

Sıcaklık ve Nem

Ak zambaklar ilkbaharda çiçek açar, yaz geldiğindeyse uykuya dalar. Ancak endişelenmenize hiç gerek yok, ak zambağınız sonbaharda yeni yapraklarıyla sizi selamlayacaktır.

Budama

Akzambağınız çiçek vermeyi bırakınca endişelenmeyin. Bırakın, yaprakları sararsın. Ardından, sararan yaprakları kesin ve ak zambağınızla gelecek baharda buluşmayı bekleyin ?

Ak Zambak Bakımı ve Yetiştirilmesi

Akzambağın Çoğaltılması

Akzambağınızı çoğaltmak istiyorsanız nisan ayını beklemelisiniz. Zaten nisan ayındaysanız, herhangi bir şeyi beklemenize gerek yok. Durmayın ? Ak zambakları çoğaltmak için genellikle ‘’kökten ayırma’’ yöntemi tercih edilir. Oldukça kolay bir yöntem olan kökten ayırma yönteminin adımları şu şekilde gerçekleşir:

  1. Zambağınızı kök kısımlarından ayırın.
  2. Ayırdığınız zambağı başka bir saksıya dikin.
  3. Ona iyi bakın.
  4. Sadece bekleyin. En kısa sürede çiçekleriyle, geliştiğini size müjdeleyecektir.

Ak Zambak Bakımı ve Yetiştirilmesi Ak Zambak Bakımı ve Yetiştirilmesi Ak Zambak Bakımı ve Yetiştirilmesi Ak Zambak Bakımı ve Yetiştirilmesi Ak Zambak Bakımı ve Yetiştirilmesi Ak Zambak Bakımı ve Yetiştirilmesi

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR