Ana SayfaEv ElektroniğiAkıllı Ev Sistemleri Nedir?

Akıllı Ev Sistemleri Nedir?

Akıllı Ev Sistemleri

Akıllı ev sistemleri, evde olmasanız bile evinizdeki eşyalarınızı kontrol etmenizi ya da onların kendi kendilerine çalışmalarını sağlayan sistemlerdir. Örneğin, eve geldiğinizde evinizin sıcak olmasını isterseniz, akıllı ev sistemi ile klimanızı açabilirsiniz. Kahve makinenizi önceden çalıştırıp kahvenizi hazır edebilirsiniz ya da uzaktan evinizin ışıklarınızı kontrol edebilirsiniz.

Akıllı ev sistemleri telefon, tablet gibi akıllı cihazlara yüklenen programlar ile etkinleştirilir. Bu sistemler hayatınızı konfor açısından başka bir boyuta taşıyacağı gibi enerji tasarrufu yapabilmenizi sağlayacaktır.

Evinde olan biten her şeyi telefonu ile yönetmek isteyen insanlar için ideal olan akıllı ev sistemi, prizlerden ışıklara kadar kontrolün sizde olmasını sağlar. Örneğin; prizde takılı unuttuğunuz ütünüzü, akıllı priz sistemi ile uzaktan devre dışı bırakarak evinizde güvenliği sağlayabilirsiniz.

Akıllı Ev

Akıllı Ev Sistemlerinin Sağladığı Avantajlar

Akıllı ev sistemleri, yerinizden kalkmanıza gerek bile kalmadan pek çok günlük görevi tamamlamanızda yardımcı oluyor. Örnek vermek gerekirse perdenizi açıyor, panjurunuzu kapatıyor, ışıkları açıyor… Bu sayede siz de ilgilenmeniz gereken işlere odaklanıp daha verimli bir hayat yaşayabiliyorsunuz. Yaşam kalitenizi artırmak için üretilmiş bu sistemler, bu görevini başarılı bir şekilde yerine getirebiliyor.

Akıllı ev sistemlerinin sunduğu avantajlar hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için aşağıda yer alan listeyi kontrol edebilirsiniz.

 • Akıllı kumanda ya da akıllı cihazlar ile yönetilen akıllı ev sistemleri, yoğun işleriniz arasında sizin en büyük yardımcınız oluyor.
 • Uyanma saatinize uygun olarak kurulan alarm, sadece sizi uyandırmakla kalmıyor, bunun yanı sıra kahve ya da çay makinenizi çalıştırarak sizi güne hazırlıyor.
 • Sisteme tanımlanan ev aletleri, siz uyanmadan önce çalışmaya başlayarak efor sarf etmenize gerek kalmadan işlerinizi halletmenizi sağlıyor.
 • Kullanıma gerek kalmadığı zaman çalışan makinelerin devre dışı bırakarak yangın çıkma ihtimalini sıfıra düşürüyor.
 • Dolabınızda bulunan gıdaların son kullanım tarihi yaklaştığı zaman size bildiriyor. Dolabınızda bulunan ürünlerin son kullanım tarihini sistem üzerine kaydederek buzdolabınızı uzaktan kontrol edebilirsiniz.
 • Damacananızdaki su bitmeye yakınken size bildirim gönderiyor ve eğer talimat verirseniz sizin yerinize yeni su sipariş ediyor.
 • Siz evde yokken havasız kalan evi belirli bir süre için havalandırıyor. Belirlenen sıcaklık ve oksijen durumu sağlandığı zaman havalandırma işlemini sonlandırıyor.
 • Cihazınıza vereceğiniz talimatlar üzerine akıllı ev sistemi evi soğutup ısıtabiliyor.
 • Oyun ya da televizyonunuzu talimatınıza göre açıp siz gelene kadar hazır olmasını sağlıyor.
 • Verdiğiniz talimatlara göre perdelerinizi açıp kapatabiliyor bu sayede sizin yerinizden kalkmanıza gerek kalmıyor.
 • Dinlemek istediğiniz şarkıyı, izlemek istediğiniz filmi ses algısı ile anlayıp sizler için hazırlıyor. Filmin kaldığınız yerini kaydederek kaldığınız yerden film keyfine devam etmenizi sağlıyor.
 • Akıllı ampul sistemi ile evinizdeki ışıkları kontrol edebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra ampulleri istediğiniz renklerde ayarlayarak eğlenceli bir ortam yaratmanızı sağlıyor.
 • Hırsızlık riskini düşürmek için evinizdeki ışıkları aktif hale getirerek sanki evdeymişsiniz izlenimi yaratmanıza yardımcı oluyor.
Akıllı Ev Telefonla Kontrol

Akıllı Ev Sistemleri ile Evinize Akıllı Dokunuşlar

İlk olarak 1980’li yıllarda ortaya çıkan akıllı ev sistemleri fikri, aslında bedensel engellilerin hayatını kolaylaştırmak için üretiliyordu. Eski zamanlarda kullanılan basit sistemler, fiziksel zorluk yaşayan insanların yardımına koşuyordu.

Günümüzde ise akıllı ev sistemleri, yoğun tempoda çalışan insanların bir nevi eli ayağı oluyor. Zaman ve enerji kaybını en aza düşüren bu sistem, aynı zamanda evinizin güvenliğini sağlıyor. Bu sayede yoğun temponuz arasında eviniz için endişelenmenize gerek kalmıyor. Siz de akıllı ev sistemi kullanmak istiyorsanız aşağıda yer alan başlığı inceleyebilirsiniz.

Akıllı Ev Sistemleri Nasıl Çalışır?

Daha önce belirttiğimiz gibi akıllı ev sistemleri, günümüzde hayat kurtarıcı nitelik taşıyan teknoloji harikalarıdır. Akıllı ev sistemini kullanmak istiyorsanız, evinizde bulunan bazı eşyalarda değişiklik yapmanız gerekir. Normal ürünleri, akıllı ürünler ile değiştirterek sistem ile uzaktan kontrol sağlayabilirsiniz. Aşağıda yer alan başlıklarda akıllı ev sisteminin çalışmasını sağlayan akıllı ev ürünleri yer verdik.

Smart Home

Akıllı Ampul Nasıl Çalışır?

Akıllı ampuller, uzaktan kumanda ya da akıllı cihazlar tarafından yönetebileceğiniz ürünlerdir. Evdeyken ya da değilken, verdiğiniz talimatlar ile ampulünüzü aktif hâle getirebilirsiniz. Ampulün verdiği ışık yoğunluğunu ayarlayabilir ve otomatik talimat vererek günün belirli saatlerinde sistemin ışıkları açıp kapatmasını sağlayabilirsiniz.

Akıllı Anahtarlar Nasıl Çalışır?

Enerji tasarrufu yapmak isteyenler için ideal olan akıllı anahtarlar, ışıkları kapatmayı unuttuğunuz zaman uzaktan bu ampulleri devre dışı bırakmanızı sağlar. Program üzerinde hangi ışıkların açık olduğunu görmenizi sağlayarak kullanılmayan ışıkları kapatarak ciddi tasarruf yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra akıllı anahtarlara otomatik talimat vererek günün belli saatlerinde ışıkların kapalı, kalan süre boyunca da açık olmasını sağlayabilirsiniz.

Ev Güvenlik Kameraları Nasıl Çalışır?

Evinde güvenliği sağlamak isteyenler, ev güvenlik kameralarından yardım alabilirler. Ev güvenlik kameraları güçlü bir sensör donanımı ile geliştirilmiştir. Bu sayede siz evde yokken, evde olan en ufak hareketliliği size bildirerek görüntüyü telefonunuza yansıtır. Bunun yanı sıra kapı girişine de konumlandırılan ev güvenlik kamerası, kapınıza kimin geldiğini anlamanızı sağlar.

Akıllı Kapı Kilidi

Akıllı Kapı Kilidi Nasıl Çalışır?

Yaşadığımız çağda anahtar kullanımı geride kalmaya başlıyor. Sürekli anahtar kaybeden bireylerin oldukça işini görecek akıllı anahtar sistemi, evinize anahtar olmadan girmenizi sağlıyor. Bunun yanı sıra evinize gelip gidenleri kaydediyor, sizin giriş çıkış saatlerinizi kayıt altında tutabiliyor. Ayrıca bu programa talimat vererek belirli günler ya da saatler evinize kimsenin girmemesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede eviniz çok daha güvenli bir ortama dönüşecektir.

Akıllı İklim Kontrolü Nasıl Çalışır?

Yaz aylarında eve geldiğimizde evin oldukça havasız ve sıcak olduğunu fark etmek oldukça kötü bir histir. Aynı şekilde kış aylarında da soğuk bir ev ortamı ile karşılaşmak isteyeceğimiz en son durumlardan bir tanesidir. Akıllı iklim kontrol sistemi, evinizin sıcaklığını size bildirir ve sizin istediğiniz ısıya göre evinizin havasını kontrol eder. Termostat sistemine bağlı olarak çalışan bu sistem, anlık sıcaklık isteğinize göre çalışabilir ya da vereceğiniz otomatik talimatlar ile evinizin sürekli olarak aynı sıcaklıkta kalmasını sağlar.

Akıllı Ev Kontrol Paneli

Akıllı Beyaz Eşyalar Nasıl Çalışır?

Son yıllarda beyaz eşya üreticilerinin geliştirmiş oldukları akıllı beyaz eşyalar, hayat kurtarıcı nitelik taşıyor. Yoğun hayat temposunda sizlere yardımcı oluyor. Örnek vermek gerekirse evde kirli çamaşırlarınızı çamaşır makinesine yerleştirdiniz ancak çalıştırmayı unuttunuz. Akıllı beyaz eşyalar sayesinde bunu dert etmenize gerek kalmıyor. Akıllı beyaz eşyalar program ile uzaktan çalışabilir, beklemeye alınabilir ve hazırlama gibi çeşitli görevleri yapabilir. Bu sayede sizin yapılacaklar listenizden bir madde daha eksilmiş olur.

Teknolojinin tamamen hayatımıza adapte olduğu bir dönemde yaşamanın sayamayacağımız kadar büyük getirileri var. Teknolojinin sunduğu akıllı ev sistemleri, hayatınızı oldukça kolaylaştıracaktır. Yakın gelecekte insanların tamamen hayatına giriş yapacak akıllı ev sistemleri, bir nevi evinizdeki asistanınız olacak. Bu sayede sizin için işleri yapabilecek bir yardımcınız olacak.

Akıllı ev için olmazsa olmazlardan biri de robot süpürgelerdir. Robot süpürgeler ile ilgili detaylı bilgi edinmek isterseniz Robot Süpürge Alacaklara Tavsiyeler ve En İyi Robot Süpürge Modelleri ve Özellikleri başlıklı yazılarımıza göz atmanız faydalı olacaktır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR