Ana SayfaKendin YapAlüminyum Levhadan Yan Sehpa Yapımı

Alüminyum Levhadan Yan Sehpa Yapımı

Eğer evinizde yepyeni, şık ve dekoratif bir sehpanın çok güzel duracağını düşünüyorsanız bu fikir tam size göre. Kesinlikle herkesin yapabileceği, pratik bir yöntemle alacağınız bir alüminyum levha ile çok şık bir sehpa sahibi olabilirsiniz. Eğer siz de böyle şeylerle uğraşmayı seviyorsanız, el beceriniz gelişmişse veya el becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız kendinize bir sehpa yapabilirsiniz. İnternetteki kendin yap başlıkları sizin de ilginizi illaki çekiyordur ve bu da onlardan birisi.

Alüminyum Levhadan Yan Sehpa Yapmak İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

Eğer alüminyum levhadan yan sehpa yapımı fikri ilginizi çektiyse ve alüminyum bir levhadan yan sehpa yapmaya karar verdiyseniz yapmanız gereken ilk şey bu yan sehpayı yapabilmeniz için gereken malzemeleri temin etmek. Alüminyum levhadan yan sehpa yapmak için gerekli çok az malzeme var ve hepsi de oldukça kolay bir şekilde elde edilebilir şeyler.

Size yan sehpa yaparken gereken malzemeler:

  • 1 adet alüminyum levha
  • 1 adet sprey astar boya
  • 1 adet istediğiniz renk sprey boya
  • 1 adet jüt ip
  • Sehpanızın boyutuna uygun olacak şekilde daire şeklinde ahşap
  • Sehpanızın parlak ve güzel bir görüntü alması için cila

Yan Sehpa Yapmak İçin Malzemeleri Nereden Temin Edebilirim?

Yan sehpa yapımı için gerekli alüminyum levhayı yaşadığınız şehirdeki herhangi bir yapı malzemesi satan dükkandan satın alabilirsiniz. Sprey astar ve sprey boyayı hobi malzemeleri satan yerlerde, kırtasiyelerde veya birçok internet sitesinde bulabilir ve buralardan satın alabilirsiniz. Jüt ipi de aynı şekilde hobi malzemeleri satan yerlerden, dekor eşyaları satan mağazalardan veya internet sitelerinden bulup satın alabilirsiniz. Sehpanız için gereken ahşabı herhangi bir marangoza gidip ölçülerini vererek kestirip satın alabilirsiniz. Cilayı de internet sitelerinden veya yapı malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Alüminyum Levhadan Yan Sehpa Yapmanın Maliyeti Nedir?

Alüminyum levhadan yan sehpa yaparken gerekli olan alüminyum levha ve kestireceğiniz ahşabın fiyatları boyutlarına göre değişse de bu sehpanın maliyeti ortalama bir sehpa için 100-150 TL gibi bir fiyata denk gelebilir. Yine de bu fiyat hazır olarak satın alacağınız yan sehpalardan çok daha uygundur.

Alüminyum Levhadan Yan Sehpa Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Alüminyum levhadan yan sehpa yapmak diğer her kendin yap işi gibi oldukça el becerisi gerektiriyor. Buna ek olarak alacağınız alüminyum levhanın ve kestireceğiniz ahşabın boyutlarını ve ölçülerini dikkatli seçmeli, sizin için en kullanışlı boyut neyse sehpanızı ona göre yapmalısınız. Ayrıca sehpanızı yaparken ve boyarken etrafı kirletmemeye özen göstermelisiniz.

Alüminyum Sehpa

Alüminyum Levhadan Yan Sehpanın Püf Noktaları Nelerdir?

Alüminyum Levhadan Yan Sehpanızı yaparken dikkat etmeniz gereken çok önemli püf noktalar vardır. Yan sehpanızı yaparken bu püf noktaları göz önünde bulundurmalısınız. Eğer sehpanızı yaparken buradaki püf noktaları göz önünde bulundurmazsanız alüminyum levhadan yaptığınız yan sehpanızda istediğiniz görüntü ve şıklığa ulaşamayabilirsiniz. Bu püf noktalardan birisi sehpanın boyutu. Sehpa boyutunuzu seçerken yan sehpanızı koyacağınız odanın büyüklüğü, sehpanızı ne için kullanacağınız gibi pek çok etmeni göz önünde bulundurmalısınız. Yan sehpanızı yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer püf nokta ise sehpanızın rengi. Odanızdaki diğer eşyalar, perdeler ve koltuklarla uyumlu olan, göze şık gözüken bir renk seçmelisiniz. Tabii ki en önemlisi kendi zevkinizi de arka plana atmamalısınız.

Alüminyum Levhadan Yan Sehpa Nasıl Yapılır?

Alüminyum levhadan yan sehpa yapmak için gerekli malzemeleri ve bu gerekli malzemeleri nerelerden ortalama ne kadar fiyata temin edebileceğinizi öğrendikten sonra, sehpanızı yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında yeterli bilgiyi edinip, bu yan sehpa yapma işinin püf noktalarını da öğrendikten sonra en önemli kısım sehpayı nasıl yapacağınız. Alüminyum levhadan yan sehpanızı yapmak için neler yapmalısınız, hangi adımları atmalısınız? Bu adımları sırasıyla takip ettikten sonra sizin de evinizin, salonunuzun bir köşesinde kendi ellerinizle yaptığınız şık bir yan sehpa olacak.

Alüminyum levhadan yan sehpa yaparken atmanız gereken ilk adım, alüminyum levhanızı sprey astar ile güzelce boyamak. Levhanıza sprey astarı bir veya iki kat uygulayabilirsiniz. Alüminyum levhanızı aldığınız sprey astar ile boyadıktan sonra, sprey astarın kurumasını beklemelisiniz. Astarınızın iyice kuruduğundan emin olduktan sonra levhanızı istediğiniz güzel, uyumlu ve şık bir renge boyamalısınız. Sprey boya ile levhanızı boyayıp bu boya kuruduktan sonra aynı işlemi bir kez daha tekrarlamalı yani 2 kat sprey boyayı alüminyum levhanıza uygulamalısınız.

Boyanız iyice kuruduktan sonra elinizdeki alüminyum levhayı silindir hale getirin. Daha sonra levhanın bitiş ve başlangıç çizgilerini üst üste getirin ve doğal iple bağlayın. Bu adımda birinden yardım alırsanız yapmanız daha da kolaylaşacaktır. İpin kenarlardan sarkan kısmını kesmelisiniz. İpinizi kestikten sonra, ip sardığınız yerleri sprey boyanızla tekrardan boyayabilirsiniz. Bu şekilde ipiniz ve sehpanız aynı renkte olur ve daha güzel bir görüntü ortaya çıkar. Marangozda sehpanızın boyutuna göre kestirdiğiniz ahşabı, alüminyum levhadan hazırladığınız tablanın alt kısmına yerleştirin.

Bu ahşap levhayı, alüminyum levhanıza silikonla veya farklı yollarla tutturabilirsiniz. Bu adımı da tamamladıktan sonra sehpanız artık hazır. Ancak alüminyum levhadan yaptığınız yan sehpanızı kullanmadan önce boyanın iyice kuruduğuna ve eğer ahşap levhayı alüminyum levhanın alt kısmına silikonla sabitlediyseniz silikonun iyice kuruduğuna emin olun. Böylece yan sehpanızda hiçbir bozulma olmamasını sağlamış olursunuz. Tüm adımları eksiksiz tamamladıktan sonra odanızın en güzel köşesine kendi ellerinizle hazırladığınız şık yan sehpanızı yerleştirebilirsiniz.

Yan Sehpa Kullanım Alanları Nelerdir?

Yan sehpanızı kahve içerken, misafirinize ikramlarınızı sunarken ve daha pek çok alanda kullanabilirsiniz. Yan sehpa çok kullanışlı bir sehpa türüdür.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR