Ana SayfaDekorasyonAmerikan Mutfak Dekorasyonu Detayları

Amerikan Mutfak Dekorasyonu Detayları

Son dönemde kullanımı yaygınlaşan Amerikan mutfak tarzı birçok için kullanım kolaylığı sağlıyor. Özellikle salon ile mutfak arasında mekik dokuyanlar için tercihen popüler hale gelmiştir. Salon ile mutfağın iç içe olması nedeniyle görünüş açısından akıllarda tek bir soru. Amerikan mutfak nasıl dekor edilmeli? Hangi malzemelerle hangi detaylar ön planda tutulmalı?

Kaliteli ve modern bir görüntünün yanında dekorasyon için kullanılacak detaylar kullanışlı bir görünüme sahip olmalıdır. Kullanım açısından çok salon ile iç içe olması samimi bir yaşam alanına dönüşüyor. Bu yüzden de dekorasyon fikrinin önemi burada öne çıkıyor. Bu görsel üstünlüğü ortaya çıkarabilmek için hangi dekorasyon detayları kullanılmalıdır. Gelin bu ve bunun gibi soruların cevaplarını beraber arayalım.

Amerikan Mutfak Nedir?

Amerikan Mutfak İçin Kullanılacak Detaylar

Halk dilinde açık mutfak olarak adlandırılan Amerikan mutfak, yeni trendler arasında çoktan yerini almıştır. Bu mutfak çeşidinin özelliği, salon ve mutfak kısmının iç içe olmasıdır. İlk kullanım yerinin Amerika olması sebebiyle bu ismi aldığı biliniyor. Bazı insanlar Amerikan mutfağını temizlik ve kullanış bakımından rahat bulsa da bazı insanlar için bu durum tam tersi olabiliyor. Bunun için Amerikan mutfağını daha kullanışlı hale getirebilmek için dekorasyon şekli ince bir detaydır. Bu detayın üzerinde duranlar için Amerikan mutfak dekorasyonu için kullanılacak detaylar nelerdir bakalım.

Amerikan Mutfak Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde özellikle görsellik açısından daha kullanışlı olduğu düşünülen Amerikan mutfağın özellikleri nasıldır? Amerikan mutfak tercih etmek isteyenler için özellikler şu şekildedir;

 • Salon ile mutfak iç içedir.
 • Mutfak kısmına ait bir kapı veya duvar bulunmaz.
 • Modern ve samimi bir görünüme sahiptir.
 • Kullanım amacı salonun verdiği alanı büyütmek veya daha geniş bir yaşam alanı oluşturma düşüncesidir.
 • Tezgâhın mutfakta konumlandırılmasına göre kendi içinde çeşitlere ayrılmıştır.
 • Tezgâh l şeklinde konumlandırılmış ise ‘l şeklinde Amerikan mutfak’, tezgâh mutfak alanında orta kısımda duruyor ise ‘’Ada şeklinde Amerikan mutfak’’ olarak adlandırılır.

Amerikan Mutfak Neden tercih edilmeli?

Son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan, tercih edildikçe popülerliği artan Amerikan mutfak birçok açıdan kullanım kolaylığı sağlıyor. Peki neden tercih ediliyor? Günün belli saatlerinde mutfaktan çıkamayan özellikle bebeği olan anneler için çok kullanışlıdır. Salon ile mutfağın iç içeriği sayesinde hem salonda bebeğinin göz önünde olması hem de mutfakta işlerini halletmesi Amerikan mutfak ile mümkün. Bir başka özellik ise salonun daha geniş gözükmesini isteyen kişiler için tercih edilmesi. Mutfak ve salon kısmı arasında duvarın olmayışı yaşam alanınızı daha samimi ve geniş bir alana çevirebiliyor. Tamamen görsellik açısından tercih edilmesi de mümkün tabi.

Yeni ev yaptıran veya hazır Amerikan mutfağı olan bir eve taşınacak olanlar eğer ki bu mutfak çeşidine karşı bir endişe duyuyorsa Amerikan mutfağın dekorasyonu ile durumu kurtarabilir. Peki Amerikan mutfak dekorasyonu için kullanılacak detaylar nelerdir? Bu detaylar için dikkat edilmesi gerekilen unsurlar nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim.

Amerikan Mutfak Dezavantajları nelerdir?

Amerikan mutfakta en sık karşılaşılan problem yemek kokusudur. Mutfak ve salonun iç içe olması sebebi ile yemek kokusu daima salonda yerini alır. Amerikan mutfak tercih eden kişilerin kokunun perde halı gibi eşyaların üzerine sinmesinden şikayetçi olması bazen sorun yaratabiliyor. Bu yüzden ev sık sık havalandırılmalıdır.

Amerikan Mutfak Dekorasyonu

Amerikan mutfak dekorasyonu nasıl olmalıdır? Bu sorunun cevabını merak edenler için bu makaleyi okuyun. Mutfak ve salonun iç içe olduğu bir alanda dekorasyon fikirleri çok önemlidir. Eğer ki Amerikan mutfağın kullanışlı olduğuna inanmıyor ve endişe duyuyorsanız kullanışlı hale getirmek sizin elinizde. Görsellik ve samimi bir ortam oluşturması mutfağın size karşı çekim gücünü arttıracaktır. Bu yüzden dekorasyon her ortamda olduğu gibi Amerikan mutfak dekorasyonunda da önemli bir yere sahiptir. Peki Amerikan mutfak dekorasyonu nasıl yapılmalıdır?

Amerikan Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Bu dekorasyonda hem renklerle salonun bütünlüğü hem de salondaki eşyalarla mutfakta kullanılan dekorasyon ürünleri uyumlu olmalıdır.

 • Renk uyumu, evin diğer eşyaları ile bütünlük sağlamalı
 • Sade ve modern bir görünüme sahip olmalı, abartı bir görünümden kaçınılmalı
 • Çok ve kalabalık gösterecek eşyalardan kaçınılmalı
 • Hoş kokulu mumlar tercih edilmeli

Renk Uyumunun Amerikan Mutfak Üzerindeki Önemi

Günlük hayatta renk uyumu göz önünde bulundurulan bir özelliktir. Böyle olunca Amerikan mutfak seçiminde de renk uyumu çok önemlidir. Diğer yaşam alanlarından farklı olarak Amerikan mutfağın salon ile iç içe olması salonda bulunan eşyalar ile renk uyumunun sağlanması gerekir. Daha çok sıcak renklerin tercih edilmesi ortama samimi bir hava katar.

Modern ve Sade Bir Görünüme Sahip Tasarımlar

Amerikan mutfak başlı başına ihtişamlı bir görünüme sahip olduğu için dekorasyonda daha sade bir o kadar da modern görünümlü eşyalar tercih edilmelidir. Bir kıyafet kombini yaparken bile nasıl takı olarak kalabalık bir görünümden kaçınıyorsak Amerikan mutfağa sahip bir salonda da kalabalık ve abartı eşyalar göz yoracaktır. Hem mobilyalarda hem de kullanılan malzemelerde bu özelliğe dikkat edilmelidir.

Amerikan Mutfak Dekorasyonu İçin Kullanılacak Detaylar Nelerdir?

Amerikan Mutfak İçin Kullanılacak Detaylar

 • Amerikan mutfak kullanan kişiler özellikle yemek kokusunun salona sinmesinden şikayetçidir. Çözüm olarak evi sık sık havalandırmak bazen yetersiz kalabiliyor. Bunun için sade ve şık hoş kokulu mumlar salonda ve mutfak tezgahında kalabalık göstermeyecek şekilde yerini alabilir.
 • Şık bir köşe takımının tercih edilecek olması salonun daha geniş göstermesine neden olacaktır.
 • Dekorasyon şekline uygun fazla büyük olmayan bir orta sehpa tercih edilmelidir.
 • Samimi renklerin tercih edilmesi salonu daha da hareketli gösterecektir.
 • Sade bir o kadar modern olmalıdır.
Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR