Ana SayfaDekorasyonAmerikan Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Amerikan Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Son yıllarda oldukça tercih edilen mutfak modellerinden biri de Amerikan mutfaklardır. Açık mutfak olarak da adlandırılan bu mutfak modelleri genellikle stüdyo dairelerde kullanım kolaylığı açısından tercih edilir. Bunun haricinde bu mutfak modeli ilk olarak yemek yeme kültürünün çok fazla gelişmediği Amerika’da kullanılmaya başlaması üzerine Amerikan mutfak adını almıştır.

Gün geçtikçe ülkemizde de kullanım kolaylığı ve şıklığı sebebi ile Amerikan mutfak kullanımına rastlanır. Bu mutfak tipinde salon ya da oturma odası ile mutfak arasında herhangi bir bölme yoktur. Ayrıca modern bir görünüm açısından tercih edilen bir mutfak modelidir. Bu mutfak tipinin elbette ki avantajı olduğu gibi dezavantajları da bulunuyor.

Amerikan mutfakların dezavantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Açık mutfaklar salon ile iç içe olduğundan dolayı pişirilen yemeklerin kokusu odaya sinebilir.
  • Aynı şekilde mutfakta yemek yapmak bazen gürültülü olduğundan dolayı rahatsızlık verebilir.
  • Mutfak dağınık olduğu zaman bu durum salon ya da oturma odası için de dağınıklık olarak görülür ve bir düzensizliğe sebebiyet verebilir.

Bu şekilde dezavantajları bulunmasına rağmen avantajlarının çok daha fazladır.

Amerikan mutfakların avantajları şunlardır:

  • Amerikan mutfak ile daha fazla sosyallik yakalama imkanına sahip olursunuz. Bu sosyallik yemek pişirirken bir taraftan da misafirleriniz ile ilgilenmek şeklinde olur.
  • Salonunuza çok daha şık ve modern bir hava katacaktır.
  • Amerikan mutfak modelleri ile mutfakta çok daha fazla bir alana sahip olma imkanınız olur.

Amerikan mutfak modelinin avantajları ve dezavantajları bu gibi örnekler şeklinde karşınıza çıkabilir. Bunların haricinde dekorasyonun nasıl yapıldığı da oldukça önemlidir. Peki, Amerikan mutfak dekorasyonu nasıl olmalıdır?

Sade ve Modernliği Yakalamak

Amerikan Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır

Amerikan mutfak dekorasyonunda dikkat edilecek en önemli unsur sadelik olarak karşımıza çıkar. Amerikan mutfak modelleri zaten açık birer mutfak tipi olduklarından ağır bir dekorasyon oldukça karmaşık bir görüntüye sebebiyet verecektir. Bu sebeple sadelik ve modernlik her zamana tercih sebebi olmalıdır.

Sadelik mutfağınız için daha ferah ve düzenli bir ortam yaratmak için oldukça önemlidir. Amerikan mutfağa sahip bir evde salonun da bu modernliğe ayak uydurması açısından modern olması istenir. Bu şekilde salon ve mutfak arasında bir uyum yakalamak mümkün olur.

Rahatlık ve Konfor

Amerikan mutfak modellerinde rahatlık ve konfor da ön planda tutulması gereken hususlardan biri olarak karşımıza çıkar. Bu durumda ise köşe koltuk takımları oldukça doğru bir tercih olarak görülebilir. Hem şık hem de konforlu olarak bilinen köşe koltuk takımları ile salonunuzda rahatlığı yakalamanız çok kolay olabilir.

Dekorasyon Tarzına Uyum Sağlayan Orta Sehpa

Salonların tamamlayıcısı ve vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkan orta sehpalar Amerikan mutfağa sahip bir salon için de kullanıma oldukça uygun bir mobilya olarak görülebilir. Özellikle modernlik açısından orta sehpa kullanımı oldukça önemli olur. Orta sehpa ile salonun Amerikan mutfak tipine uyum sağlayan bir modernlik yakalamasını sağlamak mümkün olur.

Uygun Mobilya Tercihleri

Amerikan mutfak dekorasyonların da modernlik ve şıklığı oluşturmak amacıyla mobilyalar oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple ağır mobilyalardan ziyade daha sade ve şık mobilyaların tercih edilmesi çok daha doğru olacaktır. Özellikle eviniz küçük ise çok kalabalık olmaması açısından kullanışlı mobilya tercihleri daha faydalı olacaktır. Aksesuarlarda da fazlaya kaçmamak çok daha iyi olacaktır. Bunun yerine tarzınızı yansıtacak değişik modellerde aksesuarlar tercih edilebilir.

Renk Uyumunun Yakalanması

Amerikan Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır

Amerikan mutfak modelleri genel görünüm itibari ile modern ve şık bir görüntüye sahip olduğundan dolayı dekorasyonun da bu yönde ilerlemesi çok daha doğru olacaktır. Bu durumda renk tercihlerinin de en doğru şekilde yapılması gerekir. Amerikan mutfak modellerinde renk olarak sadelik bakımından beyaz ya da buna benzer açık tonların kullanımı çok daha doğru olacaktır. Bu sayede mutfakta hem şık hem de ferah bir ortam yakalamak mümkün olur.

Ada Mutfak Tezgahları

Amerikan mutfaklarda en fazla kullanılan modellerinden biri olarak karşımıza ada mutfak tezgahları çıkar. Bu tezgahlar oldukça kullanışlı ve pratik olması nedeniyle Amerikan mutfaklarda fazlasıyla tercih edilir. Bunun yanı sıra şık ve modern bir tezgah olması da tercih edilmesi için gösterilecek sebeplerden biri olarak söylenebilir.

Amerikan Mutfaklarda Mobilyaların Yönü

Amerikan mutfak dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da mobilyalarının yönünün nereye bakması gerektiği olarak söylenebilir. Eğer ki salon ile mutfağı ayrı tutmak gibi bir planınız varsa koltukları oturacak kişilerin sırtlarının mutfağa doğru bakacak şekilde yerleştirilmesi gerekir. Bu şekilde mutfak ve salon iki ayrı parça şeklinde görülür. Aynı şekilde mutfak ve salonun iç içe olmasını istiyorsanız tam tersi bir düzenleme ile bu görünümü elde edebilirsiniz.

İşlevsel Dolap Tercihleri

Amerikan mutfak tiplerinde çoğunlukla karşılaşılan en büyük problem olarak dağınık bir görünüm olduğu söylenir. Bu durumun önüne geçmek amacıyla dekorasyonda kullanacağınız işlevsel dolaplar ile kalabalıktan kurtulmanız kolaylıkla sağlanır. Ayni şekilde salonunuz ya da oturma odanıza koyacağınız dolapların da işlevsel olması dağınıklığı engellemek amacıyla oldukça önemlidir. Özellikle kalabalık ve çok çocuklu bir aileniz varsa işlevsel dolaplar kurtarıcı olarak görülebilir.

Sıra Dışı Dekorasyonlar

Mutfaklar evde en çok kullanılan alanlar olmakla birlikte Amerikan mutfaklar da son yıllarda sıklıkla tercih edilir olmuştur. Bu sebeple dekorasyonu da oldukça önemlidir. Dekorasyonda tercih edilebilecek değişik ve sıra dışı fikirler ile oldukça hoş ve şık bir görünüm elde etmek mümkün olur. Bunun için duvarlar oldukça kullanışlı olup değişik tasarımlar için değerlendirilebilir.

Bizi Instagram’dan da takip edebilirsiniz. instagram.com/evterapisi

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

1 YORUM

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR