Ana SayfaAntreAntre Aydınlatmasında Dikkat Edilecek Noktalar

Antre Aydınlatmasında Dikkat Edilecek Noktalar

Antre, bir eve girildiğinde ilk görülen kısmıdır. Antrede genelde portmanto, aynalı dolap ve askılıklar bulunur. Duvarda bazı tablolar ve yerde halılar bulunur. Antreler her ne kadar önemsiz ve özen gösterilmesi gerekmeyen bir yer gibi görünse de aslında antre, ev hakkında ipucu verir.

Antreniz çok özenli ve uyumlu bir şekilde dekore edildiyse, misafirleriniz için daha davetkar bir atmosfer oluşturacaktır. Şık ve sıcak bir antre için açık renkleri mutlaka kullanmalısınız. Koyu renk kullanmak isterseniz, koyu renk kullanımı abartmamalısınız. Sürekli koyu renkler kullanmak, alanı daraltır ve kasvetli bir görünüme sebep olur.

Antre Nasıl Olmalıdır?

Antre Aydınlatmasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Antrenizi dekore ederken, alanın büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısınız. Dekore ederken dikkat edilecek hususlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Zemin kaplaması
  • Portmanto
  • Aynalar
  • Halı
  • Aksesuarlar
  • Tavan
  • Aydınlatma sistemleri

Bunlara özen göstermelisiniz. Eğer antreden sonra bir koridorunuz da varsa, zemin ve halılar aynı olmalıdır. Aydınlatma sistemleri de uyumlu olmalıdır. Koridorunuzun ve antrenizin tavanları asma tavan olursa çok şık olur. Asma tavan ile birlikte spot ışıkları kullanmalısınız. Bunun haricinde koridorunuzun duvarları için duvar paneli ve birkaç sade aksesuar kullanabilirsiniz.

Antre Aydınlatmasının Önemi

Aydınlatma, bir mekanın atmosferini tamamıyla değiştirebilir. Doğru renk ve aydınlatma elemanları seçildiği takdirde, ortaya şahane bir dekorasyon çıkacaktır. Aydınlatma sisteminin önemi kadar, dekorasyonda kullanılan renkler ve duvar renkleri de çok önemlidir. Antre ve koridorunuzda duvarlarınız ve zemininiz mümkün olduğunca açık renk olmalıdır. Böylece ışık daha iyi yansır ve daha ferah bir antre ortaya çıkar.

Antre aydınlatmasında düşük güçteki ampulleri kullanmamalısınız. Her ne kadar antrelerde ve koridorlarda güçsüz ışık sistemleri tercih edilse de aslında bu yanlıştır. Aydınlatma sisteminiz için LED aydınlatma teknolojisini kullanmanızda yarar var. LED aydınlatma teknolojisi ile %90 elektrik tasarrufu yapabilir ve antrenizi kuvvetli bir şekilde aydınlatabilirsiniz.

Aydınlatma Rengi Seçimi

Aydınlatma için piyasada çok fazla çeşit vardır. Beyaz, sarı hatta renkli ışık çeşitlerini sık sık görebilirsiniz. Fakat antre aydınlatması için en uygun seçenek, CRI ışıktır. CRI, gün ışığına en yakın olan aydınlatma rengidir. Bu aydınlatma sistemini kullanırsanız, antreniz hiçbir zaman göz yormaz ve çok doğal görünür. LED ampuller ve CRI ışık kullanmalısınız. Antre aydınlatması için en sağlıklı seçim budur.

Avize Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Avize tercih ederken, ev dekorasyonunuzu göz önünde bulundurmalısınız. Sade bir eviniz varsa çok gösterişli, çok taşlı ve sarkıntılı avizeler tercih etmemelisiniz. Sade ve klasik bir eviniz varsa, sade bir aydınlatma elemanı tercih edin. CRI ışık ve LED ampul olmasına dikkat edin. Sadece tek bir avize, sade bir ev için yeterli olacaktır.

Asma tavanınız varsa, birkaç spot ışığı kullanmayı deneyebilirsiniz. Koridorunuz için aplik aydınlatma sistemi ya da sadece bir avize kullanabilirsiniz. Hangi sistemi tercih ederseniz edin, ışığın kuvvetli olmasına ve gün ışığına en yakın renkte olmasına dikkat edin.

Süslü ve lüks bir şekilde dekore edilmiş eviniz varsa, daha gösterişli avizeler tercih edin ve daha fazla aksesuar kullanın. Daha fazla ayna ile ışığı yansıtabilirsiniz. Farklı şekildeki avizelerle sıra dışı bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Avize Büyüklüğünün Önemi

Antre Aydınlatmasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Avizenin büyüklüğünü antre ve koridorunuzun büyüklüğüne göre tercih etmelisiniz. Dar ve küçük olan bir antreyi, aynalar ve açık renklerle geniş gösterebilirsiniz ancak, büyük bir avize kullanmak anormal bir görünüm ortaya çıkarır. Antreyi ne kadar aydınlık gösterirseniz gösterin, avizenin büyüklüğüne, antrenin gerçek boyutlarına göre karar verin.

Doğal Gün Işığı Kullanılabilir Mi?

Antrenizin ve koridorunuzun doğal gün ışığını alması çok hoş ve etkileyici olurdu. Fakat, doğal gün ışığını kullanmak her evde mümkün değildir. Doğal gün ışığının alınabilmesi için, duvar ve tavan pencerelerine ihtiyaç vardır. Böylesi bir durum da apartmanlar ve lojman daireleri için imkansızdır. Bazı istisnai durumlarda mümkün olabilir. Müstakil bir eviniz varsa, duvar pencereleri kullanmayı düşünebilirsiniz. İki tane koridorda ve tavanlarda olmak üzere 4 adet duvar penceresi yaptırabilirsiniz. Bu şekilde gün ışığı alan antreniz, gündüzleri olabildiğince aydınlık olacak.

Antrelerde Ne Tür Aksesuarlar Kullanılmalıdır?

Öncelikle antrede çok yer kaplamayan bir portmanto modeli tercih etmelisiniz. Çok dolaplı ve çekmeceli portmantolar uygundur. Dolap kapakları aynalı olursa iyi olur. Gömme portmantolar, yer kaplamama ve kullanım açısından oldukça pratiktir.

Aksesuar olarak ise, duvar ve zemininizle uyumlu sade bir halı ve bir duvara dayadığınız şık bir dresuar olabilir. Dresuarlar hem çok dekoratif görünürler, hem de ihtiyacınız olabilecek ufak tefek eşyaları koyabileceğiniz çekmeceleri vardır.

Dresuar üzerine, şık çerçeveli bir ayna koyabilirsiniz ve dresuarın üstüne küçük bitkiler, bazı fotoğraflar ya da biblolar dizebilirsiniz. Ancak dresuar üzerine fazla eşya koymamaya özen gösterin çünkü, kalabalık bir görüntü hoş olmaz. Dilerseniz hoş koku yayması için portmantonun ya da dresuarın bir köşesine tütsü şişesi koyabilirsiniz.

Alternatif Aydınlatma Seçenekleri

Koridor ve antreler, birbirleriyle bağlantılı alanlardır ve evin diğer bölümleriyle bir bütünlük içerisinde olmalıdırlar. Normal avizeler kullanmak istemezseniz, duvarların alt kısımlarına yerleştirilen ankastre aydınlatmalar tercih edebilirsiniz. Diğer bir seçenek olarak ise, tavana şerit LED ışıklar koyabilirsiniz. Bu tarz aydınlatma sistemleri, sıra dışı ve hoş bir görüntü ortaya çıkaracaktır.

Antrelerde Gece Aydınlatması

Geceleri tamamen karanlık olmasından hoşlanmıyorsanız, antrenize iki adet ayaklı küçük lambader çeşitlerini kullanabilirsiniz. Geceleri sadece bu lambaları açarak, antrenizin loş olmasını sağlayabilirsiniz. Lambader seçeneği haricinde ise, eğer tavanınızda spot ışıkları varsa bunları yakabilirsiniz. Bazı tavan modellerinde ise, tavan içi aydınlatma sistemleri kullanılabilir. Böylece gece vakti de evinize çok hafif bir ışık yayılabilir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR