Ana SayfaÇiçekAşk Merdiveni Çiçeği ve Bakımı

Aşk Merdiveni Çiçeği ve Bakımı

Eğrelti otu ya da nephrolepis adlarıyla da bilinen aşk merdiveni çiçeği uzun yıllardır en çok tercih edilen salon bitkileri arasında yer almaktadır.

Anavatanı tropikal iklim bölgeleri olan aşk merdiveni çiçeği genellikle ormanlarda, nemli bölgelerde ve bataklıklarda yetişmektedir.

Diğer salon bitkilerinden farklı olarak direkt gün ışığına ve susuzluğa karşı oldukça dayanıklı olan bitki türlerindendir.

Aşk merdiveni çiçeklerinin uzun dallarını tamamlayan sık kıvırcığa dönük yaprakları bulunmaktadır. Ev dekorasyonlarında sıklıkla tercih edilen gösterişli bir bitki olan aşk merdiveni çiçeği genellikle sarkıtılarak konumlandırılmaktadır.

Çiçeksiz süs bitkilerinden olan aşk merdiveni çiçekleri dekoratif görünümlerini sık yapraklarından almaktadır.

Aşk merdiveni çiçekleri tohum vermez. Aşk merdiveni çiçeklerinin tohum denilecek organları aşk merdiveni yapraklarının arka yüzünde yetişir ve minik siyah noktalar olarak gözlenir. Aşk merdiveni çiçeğinin tohum taneleri çok küçük olduğundan çimlendirme yapılması neredeyse imkansızdır.

Peki uzun sarkan dalları, sık yaprakları, tropikal ormanları yansıtan görünümü ile aşk merdiveni çiçeği nedir? Aşk merdiveni çiçeği bakımı nasıl yapılır? Aşk merdiveni çiçeği anlamı ve hikayesi nedir?

Aşk Merdiveni Çiçeği ve Bakımı

Aşk Merdiveni Nedir?

Aşk merdiveni, Latince ismi nephrolepis exaltata olan 2 metreye dek yayılabilen, yılın her dönemi yeşil yapraklarını koruyan bir salon bitkisidir.

Aşk merdiveni çiçeğinin pek çok türü vardır. En çok tercih edilen aşk merdiveni çiçeği türü ile dryopteris exaldata türüdür. Bu tür; açık yeşil, kenarları oya süsüne benzeyen ince yapraklı bir türdür.

Aşk Merdiveni Çiçeği Bakımı

Aşk merdiveni çiçeği bakımı en kolay salon bitkiler arasında yer alır. Aşk merdiveni çiçekleri sıcağa ve susuzluğa dayanıklı olsalar da uzun süre bakımsız kalan aşk merdiveni çiçekleri hastalanabilmekte ve ölebilmektedir.

Peki aşk merdiveni çiçeği bakımı nasıl yapılır? Aşk merdiveni bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Aşk merdiveni çiçekleri tropikal iklim çiçekleridir. Ancak uzun süreli direkt gün ışığı alan aşk merdiveni çiçeklerinin yaprakları kuruyup sararabilmektedir. Bu sebeple yarı gölge ya da filtrelenmiş gün ışığı alan yerlerde aşk merdiveni çiçekleri konumlandırmalıdır.

Aşk merdiveni çiçekleri nemli iklimlerden hoşlanmaktadır. Bu yüzden aşk merdiveni çiçekleri sıcak yaz aylarında sıkça sulanmalıdır.

Çok sıcak alanlarda sağlıklı gelişim gösteremeyen aşk merdiveni çiçekleri çok soğuk alanlarda da hastalanabilmektedir. Özellikle kış aylarında aşk merdiveni çiçeğinizin 10 dereceden düşük ortamlarda yetiştirilmesi önerilmemektedir.

Aşk merdiveni çiçeğinizin toprağı bitkinizin ihtiyacına göre düzenli olarak gübrelenmelidir. Topraktaki vitamin ve minerallerde düzenli olarak desteklenmelidir.

Aşk merdiveni çiçekleri çevrelerinden oldukça etkilenmektedir. Sürekli hava akımı lan cereyanlı, rüzgarlı alanlarda aşk merdiveni çiçekleri zarar görmektedir. Sağlıklı gelişen başka merdiveni çiçeğinizin bulunduğu ortamlarda başka cisimlerle temasından kaçınmanız bitkinizin gelişimini destekleyecektir.

Aşk Merdiveni Çiçeği ve Bakımı

Aşk Merdiveni Çiçeği Nasıl Sulanır?

Aşk merdiveni çiçeğinizi doğru ve yeterli oranlarda sulamanız için dikkat etmeniz gereken birkaç püf nokta bulunmaktadır.

Aşk merdiven çiçeğinizi sularken dikkat etmeniz gereken önemli unsurlardan ilki; sıcak yaz aylarında bitkinizin ihtiyacın göre iki kez sulamanız olacaktır. Kış aylarında ise bitkiniz aşırı susuzluktan korunarak yeterli sulanması gerekmektedir.

Aşk merdiveni çiçeğinizi sularken sulama suyunun bitkinin her bölümüne gittiğinden emin olmanız gerekmektedir. Sulamadan sonra bitkinin altında yer alan saksı tabağında su bırakılmamalıdır.

Aşk merdiveni bitkinizi düzenli olarak sulamanız; sulama kabınızı değiştirmemeniz ve aynı günde sulamanız bitkinizin hızlı gelişimini destekleyecektir.

Aşk Merdiveni Çiçeği Hikayesi

Aşk merdiveni çiçeği ismi ile romantik anlamlar taşıyan etkileyici bir salon bitkisidir. Aşk merdiveni çiçeği isminin anlamı nedir? Aşk merdiveni çiçeğinin hikayesi nedir? En çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Aşk merdiveni çiçeği ismini aşk ve sevgiden almaktadır.

Aşk merdiveni hikayesine göre; evde uzun süreler büyüyüp gelişmeyen, hastalanan ve yapraklarını döken aşk merdiveni çiçeğine ne yapılırsa yapılsın çare bulunamamıştır. Bir gün yeni, serpilmiş, capcanlı bir aşk merdiveni çiçeği solan aşk merdiveninin yanına getirilmiş.

Yeni aşk merdivenini gören, solmuş, hasta aşk merdiveni aşka gelerek büyümüş serpilmiş ve yeni çiçeğe ulaşmak için yaprak vermiştir.

Aşk ve sevginin iyileştirici gücüyle gelişen çiçek; aşk merdiveni çiçeği ismini almıştır.

Aşk Merdiveni Çiçeği ve Bakımı

Aşk Merdiveni Çoğaltma

Aşk merdiveni çiçeğini en yaygın çoğaltılma yöntemi köklerinden ayırma yöntemi ile çoğaltılmasıdır.

Aşk merdiveni çiçeğinizi köklerinden ayırma yöntemi ile çoğaltmak için; çiçeğinizi kökünden çıkararak uzayan ince kısımları ayırın. Ayrılan ince kısımlar yeni bitkilerdir. Yeni bitkilerinizi çoğaltmak için toprağı uygun seviyelerde ayarlanmış yeni saksılarınıza ekebilirsiniz.

Aşk Merdiveni Çiçeği Neden Kurur?

Aşk merdiveni çiçekleri aydınlık ortamlarda yetiştirilmekten çok hoşlansalar da uzun sürekli direkt gün ışığı aşk merdiveni çiçeğinizin kurumasına sebep olacaktır.

Az ışık alan aşk merdiveni çiçeklerinde de kuruma gözlenebilmektedir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR