Ana SayfaÇiçekAşkın Gözyaşı Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Aşkın Gözyaşı Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Aşkın gözyaşı olarak bilinen yeşil yapraklarının ucunda renkli sık çiçekleri ile göz kamaştıran çiçek, anlamlı ismi ve kolay bakımı ile sıkça tercih edilmektedir.

Yetiştirilme koşulları oldukça kolay olan dayanıklı aşkın gözyaşı çiçeğinin bakımı da bir o kadar kolaydır.

Aşkın Gözyaşı Çiçeği

Crassulaceae familyasının bir üyesi olan aşkın gözyaşı çiçeği, iç ve dış mekanda rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Renkli sık çiçekleri ile adeta hayranlık uyandıran çiçeğin anavatanı Madagaskar’dır.

Peki aşkın gözyaşı çiçeği anlamı nedir? Aşkın gözyaşı çiçeği bakımı nasıl yapılır? Aşkın gözyaşı çiçeği zehirli midir?

Aşkın Gözyaşı Çiçeği Anlamı

İç ve dış mekanlarda kolaylıkla yetiştirilebilen ve çoğaltılması da bir o kadar kolay olan aşkın gözyaşı çiçeği farklı kültürlerde birbirinden farklı anlamlar taşımaktadır.

Aşkın gözyaşı çiçeği; peygamber gözyaşı çiçeği, mother of millions gibi isimleriyle de bilinmektedir. İngilizlerin mother of millions yani milyonların anası ismini verdikleri aşkın gözyaşı çiçeği oldukça yayılmacı deyim yerindeyse arsız bir çiçek olduğu için bu anlamı taşımaktadır.

Aşkın Gözyaşı Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Aşkın Gözyaşı Çiçeği Hikayesi

Aşkın gözyaşları olarak bilinen çiçeğin yaprakları minik fidelerle doludur. Aşkın gözyaşı çiçeğinin yaprak kenarlarından hayata tutunarak gelişen fideciklere çiçeğim damlamış denilmektedir. Bu sebeple renkli çiçekler gözyaşlarına benzetilmektedir.

Aşkın Gözyaşı Çiçeği Bakımı

Aşkın gözyaşı çiçeği sukulent türünde bir bitki olma özelliğini taşımaktadır. Yaprakları etli yapıla olan aşkın gözyaşı çiçeği oldukça yayılmacı çoğalması ve kolay bakımı ile süs bitkisi severlerin tercihi olmaktadır.

Aşkın gözyaşı çiçeği yetiştirilme ortamı iç ve dış mekan olarak isteğe göre değiştirilebilmektedir. Bunun yanı sıra bitkinin yetiştirildiği toprağın özellikleri de detaylı bir bakım istemektedir. Aşkın gözyaşı bitkisi hemen her toprakta gelişim gösterebilmektedir.

Aşkın gözyaşı çiçeği bakımı oldukça kolay olsa da bakımında dikkat etmeniz gereken önemli püf noktalar bulunmaktadır. Kapalı alanlarda yetiştirilen bitki için uygun hava akışı sağlanmalıdır. Hızlı gelişim göstermesi tercih edilen bitkilerin ise bol aydınlık ve güneş gören alanlarda yetiştirilmesi doğru bir tercih olacaktır. Aşkın gözyaşı bitkisinin gelişimi için en verimli alanı arayanlar dış mekanlarda çiçeklerini yetiştirmelidir.

Uygun koşullarda doğru bakılan aşkın gözyaşı bitkileri daha fazla çiçeklenecek ve daha hızlı çoğalacaktır.

Aşkın Gözyaşı Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Aşkın Gözyaşı Çiçeği Doğru Saksı ve Toprak Seçimi

Aşkın gözyaşı çiçeği sukulent familyasından bir çiçek olduğundan dolayı fazla suyu ve bakımı sevmemektedir. Bu sebeple tamamen kuruduğunu gözlemlediğiniz topraklarda sulama işlemini gerçekleştirmeniz en doğru yöntem olacaktır. Bitkinizin sulanması için suyu bünyesinde uzun süre tutmayan drenajlı ve nefes alan saksılar tercih etmelisiniz. Saksınızın fazla suyu atması için delikli saksılar tercih edilmelidir.

Aşkın gözyaşı çiçeği en verimli gelişimi kaktüs toprağında göstermektedir.

Bu bitki için suyu bünyesinde tutmayan toprak tercih etmelisiniz. En iyi gelişimini kaktüs toprağında gösterir.

Aşkın Gözyaşı Çiçeği Toprağı Nasıl Hazırlanır?

Aşkın gözyaşı çiçeğiniz için hazırlayacağınız besin değeri yüksek topraklar bitkinizin yetiştirilmesini destekleyecek en önemli etmendir. Bitkinizin drenajı için toprağına kum, vermikülit, Hindistan cevizi kabuğu, perlit ve turba yosunu karışımını eşit miktarlarda ekleyerek verimli toprağınızı oluşturabilirsiniz.

Aşkın gözyaşı çiçeğinizin toprağını iki yılda bir değiştirmeniz besin değeri açısından yenilenmesi ve gelişimini desteklemesi açısından büyük önem taşır.

En yayılmacı süs bitkilerinden olan aşkın gözyaşı yaprakları binlerce kez çoğalabilir. Çoğalmasını istemediğiniz çiçeğinizin filizlenmeye başlayan yavrularını sık sık temizleyebilirsiniz.

Aşkın Gözyaşı Çiçeği Nasıl Sulanır?

Aşkın gözyaşı çiçeği kurak iklimleri sevdiğinden sık sulama tercih etmemektedir. Suyu bünyesinde tutmayan toprak tercihi ile yetiştirilen aşkın gözyaşı çiçeğinin sulanması yapraklarına gelecek şekilde bitkinin üstünden değil, yalnızca toprağını ıslatacak şekilde yapılmalıdır. Aşkın gözyaşı çiçeğine su dikkatli ve kontrollü şekilde verilmedir. Dinlendirilmiş su ile sulanması tercih edilmektedir.

Aşkın Gözyaşı Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Aşkın Gözyaşı Çiçeği Çeşitleri

Aşkın gözyaşı çiçeğinin dünya genelinde 150’den fazla çeşidi olduğu bilinmektedir. Ancak genel olarak aşkın gözyaşı çiçekleri, çiçek açan aşkın gözyaşı ve çiçek açmayan aşkın gözyaşı olmak üzere iki gruba ayrılır. Çiçek açan aşkın gözyaşı çiçekleri arasında en çok tercih edilen pembe aşkın gözyaşı çiçekleridir. Cinsine uygun olarak tercih edilebilecek pembe ve mavi aşkın gözyaşı çiçekleri aşılama yoluyla renk değiştirebilmektedir. Pembe aşkın gözyaşı çiçeğinin bulunması oldukça kolaydır.

Aşkın gözyaşı çiçeğinin en yaygın rengi ise grimsi mavi renk tonuna sahip olan çiçekleridir. Mavi ekeverya olarak da bilinmektedir.

Mavi aşkın gözyaşı çiçeği de iç mekanda yetiştirilmeye uygundur ve kuraklığa oldukça dayanıklıdır.

Aşkın gözyaşı çiçeğinin turuncu renkli çiçek açan türleri de bulunmaktadır ve oldukça tercih edilmektedir.

Aşkın Gözyaşları Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

Aşkın gözyaşı çiçeğinin dört mevsim çiçek ana türleri de bulunsa da yaygın olarak aşkın gözyaşı çiçeği sonbahar ortası ve kış sonu dönemlerinde tomurcuklanır ve ilkbahar başlangıcı olan nisan ayınca çiçeklenir.

Kışın kapalı alanda yetiştirilen aşkın gözyaşı çiçeği kışları da çiçeklenebilmektedir. Ancak aşkın gözyaşları çiçeği sonbahar ve kış aylarında çok aydınlık yerlerde yetiştirilirse tomurcuklanmaz ve çiçek açmaz. Yalnızca uzayarak gelişim gösterir.

Aşkın Gözyaşları Çiçeği Zehirli mi?

Aşkın gözyaşları çiçeği zehirli midir? Aşkın gözyaşları çiçeği zararlı mıdır? Soruları süs bitkisi yetiştirenlerin sıkça sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Aşkın gözyaşları çiçeği zehirlidir.

Aşkın gözyaşları bitkisinin yapraklarının kenarlarında oluşan minik filizler çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutulmalıdır.

Bu minik filizler ölümcül bir etkisi olmada da sizi birkaç gün hasta edecek zehirli bir yapıya sahiptir.

Aşkın gözyaşı çiçeği tercih edecek kişilerin bu bitkinin zararlarının bilincinde olması gerekir. En zehirli bitkilerden biri olan aşkın gözyaşı çiçeğinin az miktarda yenilmesi bile hasta etmektedir.

Otlayan hayvanlar ya da yanlışlıkla tüketen evcil hayvanlar aşkın gözyaşı bitkisini fazla miktarda tükettiklerinde ölmektedir. Yaygın olarak yetişen aşkın gözyaşı bitkisinin tüketilmesi sebebiyle birçok sığırın öldüğü bilinmektedir.

Aşkın Gözyaşları Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Aşkın gözyaşı çiçeği çoğaltılması en zahmetsiz çiçeklerdendir. Bitki yapısal olarak yayılması bir yapıya sahiptir ve çiçeklerinden filizlenmektedir. Yaprak kenarında yer alan minik filizler toprağa düştüğünde bitki filizlenir.

Dışarıdan destek ile çoğaltılmak istenen aşkın gözyaşı çiçeğinin bir dalı toprağa ekildiğinde çoğaltma işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR