Ana SayfaAydınlatmaAsma Tavan Aydınlatma Sistemleri

Asma Tavan Aydınlatma Sistemleri

Son derece şık ve yenilikçi görünümüyle günümüzün vazgeçilmezlerinden biri olan asma tavan aydınlatmalar birçok mekanda kullanılmakta. Bu odaların aydınlatmalarında kullanılabilmesi için belli başlı şartlar ve bilinmesi gerekenler var elbette. Makalenin devamını okuyarak asma tavan aydınlatma hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Asma Tavan Aydınlatma Nedir?

Asma Tavan Aydınlatma Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Asma tavan, yukarıdaki zemin kat levhasından asılan ikincil tavanlardır ve zemin levhanın altı ve üstü arasında boşluk oluşturur. Burada kullanılan ışıklandırmalar ses ve ısı yalıtımı bakımından önemli avantajlar sağlarken aynı zamanda dekoratif bir görüntü oluşturur. Ayrıca yararlı bir alan sağlanarak odanın büyük veya geniş gözükmesinde yardımcı olabilir.

Asma Tavan Nasıl Uygulanır?

Asma tavanlar fayans, mineral lifi, metal, alçı levha ve laminatlar gibi çeşitli malzemelerden elde edilebilir. Her türlü iç mekanlarda kullanılarak şık bir görüntü elde edilebilir. Tavan için monte edilecek ışığın uzun ömürlü olması gerekir. Şu işlemler uygulanabilir:

  • Asma tavan kullanılmadan önce ışıklandırmaya karar verilmeli.
  • Elektrik tesisatlandırma yapılmalı ve hazırlanmış deliklerden tellerin uç kısmı çekilmeli.
  • Fazlalıklar kesildikten sonra tornavida gibi gerekli malzemeler yardımıyla işlem tamamlanmalı.
  • Seçilen spot lamba ya da led aydınlatmanın kurulumu yapılmalı.

Bu adımlardan sonra çalışıp çalışmadığı kontrol edilirken dikkatli olunmalı çünkü herhangi bir arıza sonucu istenmeyen problemler ortaya çıkabilir.

Asma Tavanın Genel Özellikleri Nelerdir?

Bilinenin aksine asma tavan aydınlatmaların faydası epey fazladır. Oldukça kolay kullanım sağlarken estetik bir görüntünün oluşturulmasını da amaçlar. Özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Çabuk ve kolay montajı vardır.
  • Fiyatları oldukça uygundur.
  • Alçıpan tavanların aksine gürültü kirliliğini azaltır.
  • Yangına dayanıklıdır ve 1 saat koruma sağlayabilir. Yangın dedektör entegre edilebilir.
  • Bakteri ve neme karşı yüksek direnç sağlar.

Bu özellikleri ile asma tavan aydınlatmalar günümüzde çok fazla kişinin kullandığı bir aydınlatma çeşidi olmuştur.

Asma Tavan Aydınlatmalar Ne Şekilde Kullanılabilir?

Asma tavanlar geniş ve büyük alanlarda tercih edildiğinde ışığı en iyi derecede yansıtma özelliğine sahiptir. Tavan yüksekliği ortalama olan alanlarda tercih edilmesi gerekir. Tavan, ışık ve gölgeli alanın başlı başına bir bütün kompozisyon oluşturması lazımdır.

Kullanabileceğiniz mavi, sarı, beyaz ya da gölgeli ışıklar gibi çeşitli ışık renkleri vardır. Sahne ışıklandırması, LED aydınlatma, Neon veya şerif aydınlatma gibi aydınlatmaların kullanılması geometrik şekillerin vurgulanması açısından güzel bir tercihtir. Bu ürünlerin kullanım ürünlerinin uzun olmasına dikkat etmeli, aşınmaya dayanıklı olmasına özen gösterilmelidir.

Asma Tavan Aydınlatmalar Hangi Renklerde Tercih Edilmeli?

Asma Tavan Aydınlatma Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Odaların daha iyi gözükmesini sağlamak için aydınlatmanın rengi oldukça önemlidir. Bunun en önemli örneklerini LED, spot gibi aydınlatmalarda görmek mümkündür. İster beyaz, ister sarı renk tercih edilsin odanın havasını değiştireceği bilinen bir gerçektir. Sıcak ışıkların tercihi, odada daha yumuşak, rahat ve konforlu bir alan oluşturmayı amaçlar.

Soğuk ışıklar ise genelde ofis gibi çalışma alanlarında tercih edilerek odaklanmayı ve güveni arttırır. Odanın hangi renklerde dekore edildiği de oldukça önemlidir. Örneğin yeşil, beyaz, ve mavi tonlarla kullanılan odalarda doğal beyaz ışık tercih edilirken; kırmızı, turuncu, sarı ve kahverengi renklerinde sıcak beyaz ışık tercih edilir. Kullanılan ışığın neme dayanıklı olması ve ısınmaya veya yangınlara karşı koruyucu özellik taşıması önemlidir.

Hangi Odalarda Kullanılabilir?

Asma tavan aydınlatmaların her odada kullanılmaması estetik bakımından daha yerinde bir tercih olacaktır. Örneğin yatak odasında tercih ediliyorsa banyoda kullanılmamalı veya koridorda tercih ediliyorsa salonda kullanılmamalı.

Hangi oda olursa olsun renk uyumuna önem verilmeli ve ışığın bütün odayla ilgili olmasına özen gösterilmelidir. Mutfakta, salonda, yatak odasında veya banyoda kullanıldığında dışbükey şekil ve kartonpiyer ile inşa edilmişse, aydınlatmalar arka kısımlarda bulunabilir. Bununla beraber kırmızı, sarı veya kahverengi tonları kullanılabilir.

Asma Tavan Aydınlatma İçin Hangi Malzemeler Gerekir?

Bu aydınlatma çeşidini montelemeden önce birkaç malzemenin tedarik edilmesi şarttır. Bu malzemeler içinde tel, tel somunları, aydınlatma armatürleri, alçıpan ve bıçkı testeresi, ölçme bandı, kalem, koruyucu gözlükler, toz maskesi ve merdiven yer alır.

Ayrıca malzemelerin kullanışlı ve uzun ömürlü olması aydınlatmaların bozulma ihtimaline karşılık büyük bir avantaj sağlayabilir. Kendiniz yapmak istiyorsanız tavana değmeyen aydınlatmaları tercih ederek güvenli bir ortam oluşturabilirsiniz.

Işıklandırma Seçimleri

Montelemeden önceki son adım olan ışıklandırma tercihi odanın havasının değişmesine yardımcı olacak nitelikte olmalıdır. Tercihlerde birçok işlemi göz önünde bulundurmalısınız. Armatür, LED aydınlatma, Spotlar, sarkıt modeller, avizeler, alüminyum lamel asma tavan ya da lineer metal asma tavan gibi birçok aydınlatmayı tercih edebilirsiniz. Günümüzün modası haline gelmiş bu aydınlatmalar uzun ömürlü ve kullanışlı olduğu kadar estetik görüntünün temeli olma yolunda ilerliyor. Banyo, mutfak, salon, yatak odası ya da koridor gibi çeşitli odalarda kullanabilir, rahatlıkla kendiniz de monteleyebilirsiniz.

Asma Tavan Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Asma tavan yaptırırken dikkat etmeniz gereken belli başlı şeyler bulunuyor. Bunların en önemlisi mekana uygun olması ve özelliklerinin belirlenmesi. Restaurant ya da kafe gibi yerlerde kolay temizlenebilen aydınlatmalar tercih edebilirsiniz. Sıcak ve soğuk havalardan etkilenmemesi, yük kapasitesine karşı dayanıklı olması, deprem gibi doğal afetlerde koruyucu özellik barındırması oldukça önemlidir.

Demode olmayan ve eskimeyen aydınlatmalar kullanılmalı ve uzun süre korunmalı. Asma tavan aydınlatma tercihi yaparken bu özellikleri barındırıp barındırmadığına dikkat etmelisiniz. Ürünün birim maliyetini göz önünde bulundurarak daha ekonomik tercihler yapabilir, bütçenizi koruyabilirsiniz. Spot LED lambaların uzun ömürlü ve kolay monte edilebilir olduğunu bilerek kararınızı bu yönde yapabilirsiniz. Odalarınızı güzelleştirmenin, modernleştirmenin ve yenilikçi hale getirmenin yolu avantaj sağlayan bu aydınlatmaları tercih etmek olabilir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR