Ana SayfaAydınlatmaAsma Tavan Led Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Asma Tavan Led Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Günümüzün modası olan Led lambalar, bugün binlerce kişinin ev dekorasyonunda önemli bir unsur haline geldi. Öyle ki ev denince akla direkt aydınlatma çeşitlerinden Led lamba geliyor. Bu makaleyi okuduktan sonra asma tavan led seçimi ile ilgili her şeyi öğreneceksiniz.

Asma Tavan Led Nedir?

Asma tavan boşluğunun oluştuğu yerde diğer lambalardan farklı olarak Led döşenmesi işlemidir. Bu boşluk ısı ve ses yalıtımı için kullanılabilir ve ev içinde faydalı bir alan yaratılmış olur. Asma tavan Led lambalar sayesinde oda daha iyi aydınlatılır, ısınma ya da yıpranma söz konusu olmaz. Oldukça faydası bilinen Led aydınlatmalar sayesinde bugün birçok kişi bundan yararlanma imkanına sahiptir.

Neden Led Aydınlatma Tercih Edilmeli?

Asma tavanlarda en sık tercih edilen Led aydınlatmalardır fakat kimse niçin olduğunu bilmez. Bunun öğrenilmesi ev dekorasyonunda önemli bir bilgidir. Şu sebeplerden dolayı Led aydınlatma tercih edilebilir:

 • Temizlik gerektirmez.
 • Yangına ve diğer doğal afetlere karşı dayanıklıdır.
 • Odayı daha ferah ve geniş gösterir.
 • İstenilen renkte ve şekilde tercih edilebilir.
 • Montelenmesi kolaydır, evde kendi başınıza bile monteleyebilirsiniz.
 • Odanın her yerini rahat bir şekilde aydınlatabilir.

Bu gibi avantajları sayesinde Led lambalar oldukça dikkat çekici ve göz önünde bulundurulması gereken unsurlardır. Fiyatının uygunluğu, farklı şekilde seçilmesi gibi nedenlerden de tercih edilebilir.

Asma Tavan Aydınlatmalarında Hangi Renkler Ön Planda?

Asma Tavan Led Seçimi Nasıl Olmalıdır

Özellikle birkaç senedir çeşitli renklerde tercih edilebilen Led aydınlatmalar bu özelliğiyle de oldukça şaşırtıcıdır. Bu renklerin oda içerisinde sıcak tonu olması önemlidir. Bunu ayırt etmenin temel mantığı vardır. Şunu kullanabilirsiniz:

 • Gün ışığı (6500 Kevin ve üzeri)
 • Soğuk beyaz (5300-6500 Kelvin arası)
 • Ilık beyaz (3300-5300 Kelvin arası)
 • Sıcak beyaz (3300 Kelvin ve altı)

Bu renkler oda içerisindeki aydınlatmanın, odayı daha iyi yansıtmasında önemli bir etkendir şüphesiz. Tüm bu bilgileri kullanarak Led lambanızı kullanabilirsiniz.

Asma Tavan Led Lamba Modelleri

En sık tercih edilen birkaç tane Led lamba modeli olsa da genellikle sıralanabilecekler şu şekildedir: Şerit Led, Sıva altı Led armatür, Ray tipi Led spot armatürler, Led projektör, Sıva üstü panel Led armatürler.

Bu modellerin hepsi farklı amaç ve şekillerde kullanılır fakat en önemlisi oldukça yararlı olmalarıdır. Farklı fiyatları olsa da genel olarak uygundur ve aydınlatma kumandaları ile birçoğunun rengi değişebilir. Bahçe Led aydınlatma gibi ürünlerini bahçenizde de rahatlıkla kullanabilir, değiştirebilirsiniz.

Led Fiyatları

Led aydınlatmalarda belirli bir fiyat üzerinden konuşmak zordur çünkü her yerde farklı fiyatlarda bulunabilir. Fakat birçoğu 7-8 TL’den başlayan fiyatlarla satılır ve 50 TL’nin üzerine çıkılmaz. Bu şartlar altında son derece rahat kullanılabilir, montelenebilir ve hatta yenisi ile değiştirilebilir. Onun için günümüzde bu kadar popüler olmaya devam eder. Ayrıca her odaya uygundur. Odada bulunan eşyalarla uyum içerisinde olması önemlidir çünkü sıradan aydınlatmalar gibi değildir.

Asma Tavan Led Aydınlatmalar Nasıl Kurulur?

Asma Tavan Led Seçimi Nasıl Olmalıdır

Asma tavan Led aydınlatmaların değiştirilmesi olduğu kadar montelemesi de oldukça kolaydır. Bunun için yapmanız gereken birkaç şey var:

 • İstenilen Led aydınlatma seçilmeli.
 • Lambanın montaj yerine önceden kablolanması gereklidir.
 • Güvenli bir ortam oluşturulmalı.
 • Matkap, tornavida ve dübel yardımıyla tavana sabitleme işlemi yapılmalı.
 • Armatürün gövdesi, vidalar ile montaj plakasına sabitlenmeli.

Tüm bu işlemler gerçekleştirilirken elbette dikkatli olunmalı, koruyucu önlemler alınmalı. Bu sayede Led lambaların avantajlarından yararlanılmış olur ve oda tamamen aydınlatılır.

Led Lambaların Özellikleri

Kullanışlı ve görselliğiyle göz dolduran bu aydınlatmaların birden fazla özelliği bulunur. En önemlileri kullanım kolaylığının olması, herhangi bir malzemenin yüzeyine montaj edilebilirliği, tavan arası alandan tasarruf, aşırı ısınmaması veya yıpranmamasıdır.

Bu avantajlar düşünüldüğünde diğer lambalardan oldukça farklı bir tablo çizen Led aydınlatmalar gerek fiyatıyla gerek de kalitesiyle günümüzün en önemli aydınlatma modellerinden biri olabilir. Genellikle iç mekanlarda tercih edilen Led lambalar, bahçe veya sokak gibi çok çeşitli alanlarda da kullanılabilir. Dış mekanlarda, iç mekanlarda olduğu kadar ışığı iyi yansıtması gözlerden kaçmaz.

Aydınlatma Çeşitleri

Tek bir çeşidi bulunmayan ve hepsi oldukça kullanışlı olan aydınlatmaların birçoğu farklı özellikler barındırır. Asma tavanlarda da Spot ışıkları, tepegöz avizeler, Plafonery, Raster havai ışıklar gibi modelleri bulunabilir. Bunlar mutfakta ya da oturma odasında ana aydınlatmaya ek olan alanlarda kullanılabilir. Bu alanlar çalışma alanı ya da yemek alanı gibi yerlerdir. Buralarda kullanılan Led lambalar odanın daha geniş ve ferah olmasını sağlayarak farklı bir biçime dönüştürebilir.

Fiyatı ve montelemesi bakımından son derece uygun olan bu lambalar sayesinde birçok evde halihazırda kullanılmaya devam eder. Montelenmesi yapılırken güvenlik ihmal edilmemeli, öğrenilmeden başlanmamalıdır. Her ne kadar çok sık kullanılıyor ve güvenli oluşu iyi biliniyor olsa da bazı ihtimaller göz önünde bulundurulmalıdır. Montelenme aşamasında germe tavanı için elemanın yüksekliği kumaş seviyesinde olmalıdır ve bu durum unutulmamalıdır.

Asma Tavan İçin Led Lamba Kullanacaklara Tavsiyeler

Asma tavanlarda Led lambayı tercih ederken güvenlik, kolay kullanılabiliyor ve değiştirilebiliyor olması önemli unsurlardır. Bu unsurlara dikkat edilerek montelenme ya da tercih yapıldığında hiçbir sorun çıkmaz. Çok çeşitli dekoratif eşyalarla kullanılabilir, her türlü odada tercih edilebilir ve renklerine karar verilebilir.

Diğer aydınlatmalardan bu anlamda farkı olan Ledler eskimez veya temizlenme ihtiyacı duymaz. Dikkat edilmesi gereken nokta ana aydınlatma için kullanılmamasıdır. Halihazırda seçilen aydınlatmalara ek olarak, ışık bakımından uyum sağlayan bir Led aydınlatma tercih edebilirsiniz. Bunun yanında da seçtiğiniz avizelerle farklı renk tonlarında olması odayı daha iyi göstermek adına güzel bir seçim olabilir

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR