Ana SayfaÇiçekAz Işıkta Yaşayabilen 6 Ev Bitkisi ve Bakımı

Az Işıkta Yaşayabilen 6 Ev Bitkisi ve Bakımı

Evde Bitki Yetiştirme

Ev bitkileri yetiştirmek son zamanlarda en dikkat çekici ve en çok tercih edilen hobiler arasındadır. Her evde ve ofiste sıklıkla karşılaşabileceğiniz bu bitkiler güneş ışığına ihtiyaç duymakla beraber sürekli ilgi istedikleri için insanları çoğu zaman zor durumda bırakabiliyor. Özellikle yoğun bir iş temposuna sahipseniz bitki yetiştirmek pek size göre olmayabilir.

Az ışıkta yaşayabilen bitki türleri, özellikle yoğun hayata sahip olan kişilerin en çok araştırdıkları konulardan bir tanesidir. Unuttuğunuz zamanları telafi edebilen bu bitki türleri, güneş ışığından uzak kalsa bile uzun süre canlılığını korumaya devam eder. Ayrıca uzun ömürlü olmaları nedeniyle uzun vadede kullanmanızı sağlar.

Gölgede yaşamını devam ettirebilen bitkilerin tek ihtiyaç duyduğu şey doğru bakım ve düzenli sulamadır. Sizi yormayacak ve bitkinizin uzun süre yaşamasını sağlayacak bu adımları alanında bilgili kişiler tarafından öğrenebilirsiniz. Ayrıca seçmek istediğiniz bitkiyi önceden araştırmanızda da fayda var. Gölgede yetişmeleri ortak özellikleri olabilir fakat her bitkinin duyduğu ihtiyaç birbirinden farklıdır.  Bu nedenle sizin hayat temponuza uyum sağlayabilecek ve sizi yarı yolda bırakmayacak bir bitkiye ihtiyacınız olacaktır.

Zamia Bitkisi - Zamioculcas

Zamia Bitkisi (Zamioculcas)

Bir diğer adı sonsuzluk çiçeği olan zamia bitkisi, uzun sürede yeşilliğini ve canlılığını koruması nedeniyle sizler için doğru bir tercih olabilir. Bu bitki kuvvetli gövdesi sayesinde uzun süre susuzluğa ve güneş ışığından mahrum bırakılmaya dayanabilir. Dayanıklılığı sayesinde genellikle bitki yetiştirmek isteyenler ama buna bir türlü vakit ayıramayanlar için oldukça doğru bir seçimdir.

Zamia bitkisi, gövdesi kalın ve soğanlı bir bitkidir. Daha sonra ince çubuk formunu alır ve bu şeklini asla kaybetmez. İlk bakışta plastik çiçek gibi görünen bu bitki mumsu ve parlak bir görüntüye sahiptir.

Zamia Bitkisi Bakımı

Sonsuzluk bitkisini öldürmenin bir tek yolu vardır. Eğer bu bitkiyi gereğinden fazla sularsanız bitkiyi sonunda öldürmüş olursunuz. Uzun vadede yaşatmak için ise yalnızca toprak kuruduğunda sulanmalı ve toprağın görünmeyen kısmında kalan soğanlar çok fazla sulanarak çürümeye bırakılmamalıdır.

Gübre verme konusu ise sizin isteğinize göre uygulanabilecek bir adımdır. Gübresiz de yaşamını sürdürebilir ancak senede bir gübrelemekte de fayda vardır. Ayrıca bitkinizin yapraklarında kıvrılma olursa çok fazla güneş ışığına maruz kalmış demektir. Fark edildikten sonra güneş almayan bir ortama taşınırsa kısa zamanda eski formuna dönecektir.

Nolina Bitkisi - Beaucarnea Recurvata

Nolina Saksı Bitkisi (Beaucarnea Recurvata)

Nolina saksı bitkisi doğrudan güneş ışığı almayan ve dolaylı yollardan gelen ışıklar ile yaşamını sürdüren bir bitki türüdür. Günlük ilgi istememesi ile vakti olmayan insanların tercih ettiği uzun ömürlü bir bitkidir.

Nolina Bitkisi Bakımı

Özellikle dikkat edilmesi gereken tek nokta hava akımlarından uzak tutulmalıdır çünkü çok kolay etkilenebilir. Ayrıca yılda bir olmak şartıyla toprak vitaminleri ve mineralleri kullanarak bitkinizi daha sağlıklı yetiştirebilirsiniz.

Kış aylarında çok soğuk havalardan korunması ve susuz bırakılmaması gerekir. Yaz aylarında ise bitkinin su ihtiyacı haftada iki kere sulama yapılarak giderilebilir. Sulama yaptığınız zaman suyun bitkinin her yerine ulaştığından emin olmalısınız. Sulama işlemi bittikten sonra bitkinin altındaki tabakta su kalmamasına da dikkat etmelisiniz. Ayrıca bu bitki aynı günlerde ve aynı miktarda sulanmalıdır.

Salon Sarmaşığı - Epipremnum Aureum

Salon Sarmaşığı (Epipremnum Aureum)

Çok uzun zamandan beri çoğu evin favori bitkisi olan salon sarmaşığı tırmanıcı ve sürünücü, uzun ömürlü bir bitkidir. Bu bitkinin yaprakları yeşil üzerine krem rengi, beyaz, sarı renklerle ebruli, kırçıllı gibi desenlerden oluşur. 20 metreye kadar uzayabilir ve güçlü ışık ve az güneş ışığı alan yerlerde daha gür gelişim gösterebilir. Kış aylarında -1 derece soğuklarda dayanıklılık gösterebilir fakat direkt rüzgârlardan korunması gerekir. Aksi takdirde toprağın üst kısımları ciddi hasarlar alabilir.

Salon Sarmaşığı Bakımı

Salon sarmaşığı bitkisi için neredeyse bakım yapmak bile gerekmiyor. Unutulmaya oldukça dayanıklı olan bu bitki ışık alma konusunda da sizlere zorluk çıkarmayacak niteliktedir. Kendi hâline bırakıldığında uzayıp gider ve yeni yapraklar üretmeye devam eder.

Yapraklarının büyüklüğü alacağı ışığın şiddetine bağlıdır. Ne kadar aydınlık ortamda bırakılırsa o kadar hızlı gelişim gösterir. Özellikle sabah ve akşam güneşini direkt alması yapraklarının çok daha iri olmasını sağlar. Öğle saatlerinde kış aylarında güneş ışığı almasında herhangi bir sakınca yoktur ama yaz aylarında öğle saatlerinde güneş ışığı önlenmelidir.

Salon sarmaşığının en sevdiği toprak ise humuslu doğal topraklardır. Bu toprak tek başına salon sarmaşığının gelişimi için yeterli olacaktır. 2 yılda bir toprak değişimi yapabilirsiniz. Ancak hazır paketli topraklar kullanacaksanız ortalama 6 ay sonra bitki için besin takviyeleri vermenizde fayda var. Bu takviyeler ayda bir olarak uygulanmalıdır.

Bu bitkinin daha uzun ömürlü ve sağlıklı olmasını istiyorsanız ara sıra yapraklarını bir bez yardımı ile temizlemeniz gerekir. Bu sayede yaprakların gelişimi daha sağlıklı ve daha hızlı olacaktır.

Paşa Kılıcı - Sansevieria Trifasciata

Paşa Kılıcı (Sansevieria Trifasciata)

Paşa kılıcı, bir diğer adıyla kılıç çiçeği, hem ofislerde hem de evlerde kolaylıkla yetiştirilebilecek bir bitkidie. Hem kolay bakımı hem de şık görüntüsü ile kullanıldığı alanlarda dekoratif uyum sağlayabilen bu bitki uzun zamandır çoğu kişinin tercih ettiği bir bitki türüdür.

Paşa Kılıcı Bakımı

Bol ışıklı ortamları seven kılıç çiçeğinin bakımı mevsime göre değişiklik gösterir. Bulunduğu konuma göre kolaylıkla adapte olabilir. Yaz aylarında bol bol sulamanız gerekir. Ayrıca ara sıra su püskürterek yaz sıcaklarından zarar görmesini de engelleyebilirsiniz. Kış aylarında ise bu bitkinin bulunduğu ortamları 10 derece civarında tutmanız yeterlidir.

Havasız ortamlardan uzak tutulmalıdır ve direkt güneş ışığı alan yerlerde bırakılmalıdır. Nemli ortamları çok sever ama kuru ortamlarda yaprakları hızla sararmaya başlar. Aynı zamanda güneş ışığı almayan yerlerde de yaşamını sürdürebilir. Ev ortamlarında ideal sıcaklık 18-20 derece arasında değişir.

Bu bitkinin sağlıklı olup olmadığını yapraklarından kolaylıkla anlayabilirsiniz. Yeterli bakımı aldıktan sonra oldukça canlı duracaktır ve belli bir süre sonra çiçek açmaya başlayacaktır. Eğer bitkinizin yeterli miktarda nemli olmadığını düşünüyorsanız aralıklı olarak su püskürtmeye devam edebilirsiniz.

Dua Çiçeği - Calathea

Dua Çiçeği (Calathea)

Dua çiçeği şekli ve görüntüsü ile insanlara huzur veren bir bitkidir. Adının dua çiçeği olmasının nedeni ise sergilediği hareketlerdir. Geceleri şeklini değiştirip dua eden birinin elleri gibi bir hâl alır. Ayrıca dua çiçeğinin tüm türleri aynı hareketi gösterir ve bu sebeple hepsine dua çiçeği denilir.

Dua Çiçeği Bakımı

Dua çiçeği sıcak ortamlarda daha hızlı gelişim gösterir. Soğuk havalara maruz kaldığında ise olumsuz bir şekilde etkilenir ve yaprakları kurumaya başlar ve kısa zaman sonra hastalanır. Bu bitkinin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için ihtiyaç duyduğu uygun sıcaklık ortalama 22 derecedir. Kış aylarında ise 18 derece civarında yaşamını devam ettirebilir. Ayrıca soğuk havalarda kuruyan yaprakları ortamın tekrar ısınması ile birlikte hızla iyileşmeye başlar.

Sıcağı daha çok sevmesine rağmen güneş ışığından uzak tutulması gerekir ve yarı gölgeli bir ortamda yetiştirilmelidir. Eğer direkt güneş ışığına maruz bırakılırsa bitki cansızlaşmaya ve solmaya başlayacaktır. Yaz aylarında sık sık sulanmaya ihtiyaç duyar fakat kış dönemlerinde bu sıklığı azaltabilirsiniz. Sulama yapacağınız zaman suyu direkt bitki ile buluşturmamalısınız. Öncesinde suyu dinlendirmeli ve oda sıcaklığı seviyesine getirmelisiniz. Daha sonra saksı tabağında biriken suyu dökmeli ve bitkinizi çürümekten korumalısınız.

Difenbahya - Dieffenbachia

Difenbahya Çiçeği (Dieffenbachia)

Evlerde, ofislerde yetiştirilmesi oldukça kolay olan difenbahya çiçeği iri ve güzel yapraklı bir bitki türüdür. Yaprakların kendini sürekli yenilemesi nedeniyle fazla uzun kalmaz.

Difenbahya Çiçeği Bakımı

Difenbahya çiçeği kolay bakımı, her ortama uyum sağlaması ve hızlı büyümesi ile en çok tercih edilen bitkiler arasında yer alır. Ayrıca neredeyse tüm toprak türleri içerisinde gelişimine devam edebilir. Yapmanız gereken tek şey her sene bulunduğu toprağı yenilemektir. Sadece toprak değiştirmek bitkinizin büyümesi için yeterli değildir elbette. Bunun yanında takviye edeceğiniz vitamin ve mineraller de oldukça önemlidir.

Yılın belli zamanlarında kurumuş ve sararmış yapraklar bir makas yardımı ile nazikçe budanmalıdır. Daha hızlı büyümesi için budama işlemi önemli bir adımdır. Sağlıklı bir büyüme süreci için güneş ışığına ihtiyaç duyan bu bitki, güneşli ortamlarda yapraklarını güneşe doğru çevirir. Geri kalan güneş almayan yapraklar ise cansız kalmamaları için güneş alan diğer yön ile sık sık yer değiştirmelidir. Her bitki gibi difenbahya çiçeği de hava akımlarından olumsuz etkilenir. Bu nedenle hava akımlarından korunmaya ihtiyaç duyarlar. Ayrıca en çok dikkat edilmesi gereken konu ise bitkinin bulunduğu ortamın sıcaklık derecesidir. Özellikle kış aylarında bulunduğu ortamın ortalama 12 derece olmasına özen göstermelisiniz.

Sulama konusunda ise dikkat etmeniz gereken noktalardan biri suyun çiçeğin her yerine eşit şekilde ulaşmasıdır. Ayrıca aynı günlerde ve aynı miktarda sulamaya da dikkat etmeniz gerekir. Bitkinizde olumsuz bir değişim görmediğiniz sürece sulama miktarınızı ve günleri değiştirmemelisiniz. Her mevsime göre farklı sulama yöntemleri vardır. Yaz aylarında havaların nemli ve sıcak olması nedeniyle bitkiniz çabucak kuruyabilir. Bunu önlemek için bitkinin bulunduğu konuma göre haftada 2-3 kere sulama yapmaya dikkat etmelisiniz. Kış aylarında ise dikkat etmeniz gereken en önemli konu çeşmeden aldığınız suyu direkt bitkinize dökmemelisiniz. Bir süre oda sıcaklığında beklettikten sonra sulama işlemine başlayabilirsiniz.

Evinizde Aloe Vera yetiştiriyorsanız ya da yetiştirmeyi düşünüyorsanız Aloe Vera Bakımı konulu yazımıza https://evterapisi.com/aloe-vera/ mutlaka göz atın!

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR