Ana SayfaAydınlatmaBahçe Aydınlatmasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bahçe Aydınlatmasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bahçelerimize hem estetik katan bahçe aydınlatmalarını seçerken bazı hususlara dikkat etmeliyiz. Peki, bahçe aydınlatması seçerken neleri göz önünde bulundurmalıyız? Hangi renkler tercih edilmeli, tam olarak nereye konumlandırılmalı? Bütün bunları yazının devamınında açıklıyoruz.

Bahçe Aydınlatmaları Neden Tercih Edilmeli?

Bahçe Aydınlatması Seçerken Neleri Göz Önünde Bulundurmalıyız?

Bahçe aydınlatmaları bahçedeki çiçekleri, bahçe mobilyalarını, çitleri ve evin dış cephesini çok şık bir şekilde gösterebilir. Aydınlatmalarla özellikle yaz akşamları bahçeniz daha güzel ve hoş görünebilir. Bahçe aydınlatmalarının tercih edilme sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Birçok yerde olduğu gibi bahçede de kazaları önlemek amacıyla ışıklandırma tercih edilmeli.
 • Yeni bir alan yaratmak ya da alandan tasarruf kazanmak için tercih edilmeli.
 • Rengarenk aydınlatmalar kullanılarak çiçeklere yeni görüntü verilmeli.
 • Yalnızca bahçede değil evin içine ve dışına da açık renkli aydınlatmalar kullanılmalı.
 • Daha güvenli olmak, çiçeklerin renklerini canlı hale getirmek için tercih edilmeli.

Bahçe Aydınlatması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bahçe aydınlatması seçimi yaparken belli başlı durumları göz önünde bulundurmak zamandan ve enerjiden tasarruf etmeyi sağlayabilir.

Bunu yaparken şunlara dikkat edin:

 • Enerji tasarruflu ürünleri kullanın.
 • IP Koruma Sınıfı konusunda bilgi sahibi olun.
 • Renk uyumları ve bahçe aydınlatmalarında hangi renkler kullanılır sorularına cevap bulun.
 • En kalitelisini ama ucuzunu tercih edin.
 • Gerekli ekipmanları edinin. (Montaj işlemi için)
 • Bahçenizi daha geniş ve ferah göstermek için açık renkli aydınlatmaları tercih edin.

Bu yöntemlerini aydınlatma seçerken dikkate alırsanız çok rahat bir şekilde kullanabilir ve sorun yaşamazsınız.

Bahçe Aydınlatmalarında Hangi Renkler Moda?

Evler için aydınlatma tercih ederken hangi oda için kullanıldığı büyük önem taşır. Çünkü oturma odasında sıcak tonlarda, banyoda soğuk tonlarda renkler kullanılır. Peki, bahçe aydınlatmalarında hangi renk tonlarını seçmeliyiz? Elbette cevap küçük bahçeler için sıcak renkler, büyük bahçeler için soğuk renkler olmalı. Bu sayede bahçeyi aslında olduğundan daha farklı hale getirerek yeni bir görüntü katmış olacaksınız.

Ayrıca aydınlatmalarda seçtiğiniz çiçekler ve renk uyumları da büyük önem taşıyor. Örneğin renkli çiçeklerin kullanımı aydınlatmalarda ters etki yaratıyor ve soğuk ışık daha canlı gözükmesini sağlıyor. LED lamba, spot ışık ve fener gibi seçenekler arasından aydınlatmalarınıza karar verebilirsiniz. Sıcak ve soğuk sarı, yine sıcak ve soğuk beyaz ve renkli ampuller bu sene oldukça popüler.

Bahçe Aydınlatması Fikirleri

Bahçe aydınlatmalarında kullanılması için çeşitli önerilerden bahsedilebilir. En başta aplikler harika bir fikir olacaktır. Bu sayede alanı genişletmiş olacaksınız. Diğer sırada spotlar, aydınlatma direkleri, set üstü aydınlatmalar, tavan aydınlatmaları, bahçe fener ve mumlukları, projektörler olarak sıralanabilir. Hepsi oldukça popüler olan bu aydınlatmaların en büyük avantajları elbette uygun fiyatlı olması ve tasarruf sağlaması.

Ağaçların ve Bitkilerin Aydınlatılması Nasıl Olmalı?

Bahçe Aydınlatması Seçerken Neleri Göz Önünde Bulundurmalıyız?

Ağaçların yüksekliği de hesaba katılarak aydınlatma tercihi yapıldığında yaprakların renkleri son derece canlı gözükecektir. Ayrıca enerji tasarruflu ürünlerin kullanılması uzun süreli aydınlatmalarda iyi bir çözümdür. Uzaktan kontrol edilebilen aydınlatma sistemleri, küçük LED lambalar gibi aydınlatmaları seçebilirsiniz.

Bahçe Aydınlatması İçin Yaratıcı Kendin Yap Fikirleri

Bahçenizde tercih edeceğiniz lambaların uygun fiyatlı olmasını istiyorsanız kendiniz yaparak masraftan kısabilirsiniz. Bu ürünler uzun kullanımlı ve tasarruflu olduğundan hiçbir sorun yaşamayacak ve rahatlıkla bahçenizde kullanabileceksiniz. İlk ürün evde biriken cam kavanozları biriktirme.

Salça, turşu, mayonez, reçel, zeytin gibi saydam kavanozların içerisine mum koyarak bahçenizde aydınlatma olarak kullanabilirsiniz. İkinci olarak krepon kağıtlarını kullanarak Japon fenerlerini daha güzel hale getirebilirsiniz. Sonuncusu ise yılbaşı ışıklarını ve pilli LED lambaları kullanarak aydınlatma yapabilirsiniz. Bu sayede maddi anlamda zorluk çekmeyecek ve pratikliğinizi kullanarak aydınlatmalarınızı kendiniz yapacaksınız.

Popüler Bahçe Aydınlatmaları

Günümüzde popüler haline gelmiş birkaç bahçe aydınlatması çeşidinden bahsetmek mümkün. Bunlar bahçeyi aydınlatmak bir yana aynı zamanda görsel açıdan fark yaratır. Çiçeklerin kenarlarına yerleştirilen spotlar, fenerler, mumlar, sarmaşık fenerli lambalar, LED ampuller gibi birçok farklı seçeneği değerlendirmek mümkün.

Bu sayede gerek maddi açıdan gerek görsel açıdan olumlu izlenimler yaratabilir, çiçeklerin daha canlı gözükmesini sağlayabilirsiniz. Kullandığınız açık ve koyu olmak üzere çeşitli renkler de bahçenin boyutunu değiştirecek, yeni ve modern bir hava katacaktır.

Aydınlatmaların Konumu Nasıl Olmalı?

Aydınlatmaların renginin önemli olması gibi konumu da bir o kadar önemlidir. Yanlış konumlandırılmış bir aydınlatma istenen görüntüyü elde etmeye izin vermeyecektir. Bunun için taşlı yolların kenarlarına, çiçeklerin yanlarına ya da merdiven varsa uç kısımlarına koymanız güzel sonuçlar verebilir.

Ağaçtan sarkıtılan ve kendi kendinize yaptığınız kavanoz aydınlatmaları, özel gün kutlamalarında ya da sevdiklerinizle vakit geçirirken harika gözükecektir. En güzel zamanların geçirildiği bahçeler aydınlatmaların da en dikkatli seçilmesi gereken yerlerdendir.

Kullanılacak Sistemin Seçimi

Aydınlatmalarda kullanılacak sistemlerin seçilmesi son derece önemlidir. İster oturma odasına ister bahçeye aydınlatma seçilsin özen gösterilmelidir. Eğer sadece bahçenin gece boyu aydınlık kalmasını sağlamaksa amaç güneş panelli ve kendi enerjisini üretenler kullanılabilir.

Enerji tasarruflu ürünlerin kullanılması uzun süreli kullanılacağı anlamına gelir ve bu durumda da olabildiğince uygun fiyatlı olanları tercih etmek gerekir. Aynı zamanda güneş panelli sistemler içerisinde belirli bir enerji kapasitesi barındırabileceğinden olumsuz durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Tercih edilen yer bahçe ise konumuna ve rengine, şekline ve sistemine de özen gösterilmeli, uzun vadeli kullanışlar için araştırma yapılmalıdır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR