Ana SayfaBahçeBahçe Düzenlemenin Püf Noktaları

Bahçe Düzenlemenin Püf Noktaları

Bahçe düzenlemede estetik dokunuşlar bahçenize farklı bir hava katar. Bahçeler, evlerin en önemli noktalarından biri olmakla birlikte düzenlemeye en çok ihtiyaç duyulan yerlerdir. Bu yüzden bahçe düzenleme estetik ve kullanışlılık açısından çok önemlidir.

Bu durumda bahçe düzenlemenin püf noktaları da bilinmesi gereken önemli özellikler olarak karşımıza çıkacaktır. Bahçe tasarımında önemli püf noktalara dikkat edildiği takdirde oldukça güzel dekorasyonlara ulaşmak mümkün olacaktır.

Bahçe düzenlemenin püf noktalarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Bahçenin krokisinin çıkarılması
  • Bahçenin kullanım alanlarına göre ayrılması
  • Doğru bitki seçiminin yapılması ve yabani otların temizlenmesi
  • En uygun toprak seçiminin yapılması
  • Doğru sulamanın yapılması
  • Bahçeniz için en uygun tarzın belirlenmesi
  • Uygun mobilya ve aksesuar seçimi
  • Renk uyumunun yakalanması
  • Estetik kurallarına uygun bir dekorasyon yapılması

Bu püf noktalarını uygulayarak çok daha güzel bir bahçe düzenlemesi ve dekorasyonu yapılması sağlanabilir. Bu sayede eviniz de güzel bir görünüme kavuşacaktır.

Bahçenin Krokisinin Çıkarılması

Bahçe Düzenlemenin Püf Noktaları

Bahçe düzenlemesi yapılırken ilk ve en önemli püf nokta bahçenin krokisinin çıkarılmasıdır. Bu sayede bahçemizin boyutları ve kullanabileceğimiz alan hakkında bilgi sahibi olabiliriz ve düzenlemeyi de buna göre yapabiliriz.

Bu kroki ölçüleri olarak bahçenin eni, boyu, evin kapladığı alan, yola olan mesafesi ve kullanım alanımız belirgin bir şekilde ortaya çıkacaktır. Bu sayede nereyi ağaçlandırmak istediğiniz, nerelerin gölgelenmesi gerektiği hakkında fikirler yürütebilir ve düzenlemeyi bu bilgiler ışığında yapabilirsiniz.

Bahçenin Kullanım Alanlarına Göre Ayrılması

Bahçe düzenlemesi için bir diğer püf noktası olarak da bahçenin kullanım alanlarına göre ayrılmasıdır. Bahçenin krokisinin çıkarılmasının ardından hangi noktaları ne için kullanacağınızı belirlemeniz gerekir.

Bu sayede karmaşıklığa yol açmadan çok daha kolay ve hızlı bir biçimde bahçenizi düzenleme fırsatı elde etmiş olursunuz.

Doğru Bitki Seçiminin Yapılması ve Yabani Otların Temizlenmesi

Bahçe düzenlemesi yapılırken dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de elbette ki bahçedeki yabani otların temizlenmesi olacaktır. Bahçenize uzun süre el değmemiş ise bahçedeki otlar oldukça büyümüş olur ve bu sebeple de bahçeniz kötü bir görünüme sahip olacaktır. Bu kötü görünümden kurtulmak amacıyla yapılacak ilk iş yabani otların temizlenmesidir.

Yabani otları temizlemek için bu robotlar işinize yarayabilir. evterapisi.com/bahcenizde-yabani-otlari-ayiklayabilen-robotlar

Bu yabani otların temizlenmesi aşamasında ise bu bitkilerin gelişebileceği alanları en aza indirmek gerekli olacaktır. Bunun için ise bitki yataklarının yoğun bir biçimde kullanımı oldukça etkili olacaktır. Bunun haricinde yabani otların tekrardan çıkmaması açısından malç kullanımı da önerilebilir.

Yabani otların temizlenmesi işi bittiğinde bahçenize ekeceğiniz bitkileri seçme işine geçebilirsiniz. Bahçeniz için en uygun ve doğru bitkiyi seçerek bahçenizin oldukça hoş ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Yetiştirmek istediğiniz çiçekler ya da sebzeler için küçük bir alan yaratabilir ve bahçenizi bu şekilde değerlendirme imkanı elde edebilirsiniz.

En Uygun Toprak Seçiminin Yapılması

Bahçe düzenlemesinde diğer önemli bir konu ise uygun toprak seçimidir. Seçtiğiniz bitkilerin güzel bir şekilde büyümesi için iyi bir toprak seçimi yapmanız gereklidir. Eğer  bahçe düzenlemesi gerçekleşecek alandaki toprak iyi değilse üst kısım 5- 10 cm aralığında yenilenebilir.

Doğru Sulamanın Yapılması

Bahçe Düzenlemenin Püf Noktaları

Bahçe düzenlemesi için en uygun bitki ve toprak seçim işlemleri gerçekleştikten sonra sıra sulama işlemine gelecektir. Sulama kolay bir işlem gibi gözükse de dikkatli olunması gerekir. Fazla ya da az sulama bitkiler için zararlıdır. Bununla birlikte sulama işlemi tek seferlik bir işlem olmayıp bahçenin düzenli bir şekilde sulanması gereklidir.

Düzenli sulama yapmak yorucu bir işlem olacağından bunun için ortaya çıkarılmış olan otomatik sulama sistemleri tercih edilebilir. Bu sayede bahçenizde yeterli ve en uygun bir şekilde sulama işlemi gerçekleştirmiş olursunuz. Bu da bitkilerinizin güzel bir şekilde büyümesine yardımcı olur.

Bahçeniz İçin En Uygun Tarzı Belirleyin

Bahçenizi düzenlemek istiyorsanız tarzınızı da bu düzenlemeye katmak oldukça yararlı olacaktır. Örnek olarak yapılacak yürüme yolları, çardak ya da salıncaklar verilebilir. Bahçenize koyacağınız değişik taşlar oldukça farklı bir hava katarak aynı zamanda tarzınızı yansıtma konusunda yardımcı olacaktır. Bahçenizi düzenledikten sonra bahçenize pencerenizden bakmayı ihmal etmeyin. Böylece ufak tefek ayrıntıları çok daha kolay fark edebilirsiniz.

Uygun Mobilya ve Aksesuar Seçimi

Bahçe düzenlemesi için son adımlardan biri olarak da bahçeniz için gerekli olan mobilyaların ve aksesuarların seçimidir. Bu mobilya ve aksesuarların seçiminde bahçenizin büyük ya da küçük olması oldukça etkili olacaktır. Eğer ki küçük bir bahçeye sahipseniz çok büyük ve fazla mobilya koymak iyi bir tercih olmayacaktır. Bunun yerine küçük, kullanışlı ve şık mobilyalar tercih edilebilir. Bunun haricinde büyük bahçeler için süs havuzları, güzel ve şık mobilyalar, salıncak ya da hamak tercih edilebilir.

Renk Uyumunun Yakalanması

Bahçenizin güzel bir görünüme sahip olması açısından renk uyumu da dikkat edilmesi gereken püf noktalardan biridir. Özellikle yaz aylarına uygun renkler tercih edilebilir.

Estetik Kurallarına Uygun Bir Dekorasyon Yapılması

Bahçe düzenlemesi esnasında dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar mevcuttur. Bunlar orantı, simetri, uyum, denge ve tarz şeklinde değerlendirilebilir. Bunların dikkatli bir şekilde uygulanması ile oldukça güzel bir bahçe düzenlemesi gerçekleştirmek mümkün olacaktır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR