Ana SayfaAlışveriş ÖnerileriBahçe Mobilyası Seçiminde 10 Önemli Detay

Bahçe Mobilyası Seçiminde 10 Önemli Detay

Bahçe mobilyaları seçerken nelere dikkat edilmeli? Hem yaz, hem de kış aylarında kullanılan bahçelerin dekorasyonları, maksimum oranda konfor sağlanması için oldukça önemli. Bu sebeple olmazsa olmaz ayrıntılardan olan mobilyaların tercihinde de bazı detaylara dikkat edilmesi gerekli. Peki, bahçe mobilyası seçerken dikkat edilmesi gereken 10 detay ne? İşte bu hususta bilmeniz gerekenler…

1. Konforuna Dikkat Edin

Eğer bahçe mobilyası tercih edecekseniz, tabii olarak ilk bakmanız gereken ayrıntı konfor. Eğermobilyalar yeterli rahatlığı sağlamazsa, işlevlerini de yerine getirmeyecektir. Bu nedenle alım yaparken, denemeniz gerekir.

Veranda İçin Oturma Grubu

2. Açık Alana Uygun Mobilyalar Seçin

Eğer bahçeniz kış bahçesi tarzı değilse ve üstünü kapatmamışsanız, buraya uygun bir tercih yapmanız elzemdir. Zira kış ayları ve yağmurlar, mobilyalar üzerine kötü bir etkide bulunur.

Eğer ahşap ve ağaç bahçe mobilyaları tercih edecekseniz kestane, teak, akasya ve sedir olmak üzere farklı seçenekleriniz vardır. Bunların hepsi ıslaklığa dayanıklıkta farklı dirençler gösterse de, ahşabın ıslaklıktan etkilendiği bilinen bir gerçektir.

Dolayısıyla yağmur yağdığında hemen harekete geçip, içeri almaz ve hemen kurutmazsanız, zaman içerisinde çürüme gösterecektir. Ayrıca burada sıcaklık ve soğukluğun da etkisi vardır. Buna rağmen rattan yapılan bahçe mobilyaları, sıcaklık değişikliklerine daha dirençlidir.

Aynı durum, demirden bahçe mobilyaları için de geçerlidir. Bir demir eşya, bahçenizle asil bir görünüm yakalayabilir; ancak yağmur altında paslanacağı için, güzel olmayan görüntüler meydana getirecektir.

Bu nedenle sentetik ve doğal rat ile plastik ve alüminyumdan mamül bahçe mobilyaları tercih ederseniz, her mevsim daha kolay kullanma fırsatı bulabilirsiniz.

Hasır Koltuk, Sandalye, Puf

3. Kalitesine Dikkat Edin

Bahçe mobilyaları alıyorsanız, eşyanın komple kalitesine dikkat etmeniz gerekir. Böylece şık, konforlu ve uzun süre kullanım bulabilirsiniz. Bu nedenle tanınmış ve bilinen markalardan alışveriş yapmanız tavsiye edilir.

4. Seçtiğiniz Ahşabın Kalitesine Dikkat Edin

Eğer ahşap tutkunuysanız ve bundan ödün vermek istemiyorsanız, bahçe mobilyası olarak en üst kalite olan teak ağacını seçmeniz gerekir.

Diğer türlere göre daha dayanıklı olan bu tür, yağmur ve kara karşı da daha dirençlidir. Uzun yıllar kullanım sunmasının yanında, estetik olarak da güzel bir duruş sergiler. Ancak bir ahşap olduğu için, kötü hava şartlarında fazla bekletmeniz de tavsiye edilmez.

Ahşap Bahçe Masası ve Sandalye

5. Kampanyaları Takip Edin

Eğer kış bahçesi yapmak istiyorsanız, firmaların kampanyalarını takip etmeniz önerilir. Zira bazen kampanyalar söz konusu olur. Ancak bir indirim bulmanız, hemen seçmeniz anlamına da gelmez.

Firmanın sunduğu hizmeti detaylı olarak bakıp, kalitesinden emin olmazsanız, aldığınız işçilik de en düşük seviyede olacaktır. Bu nedenle iyi bir inceleme yapıp, profesyonellerle çalışmanız gerekir.

Bahçe Mobilyaları

6. Bahçe Alanını Hesaplayın

Eğer bahçe mobilyası alacaksanız, ilk ve en mühim nokta şüphesiz ki bahçenizin boyutudur. Eğer buna uygun olmayan mobilyalar alırsanız, her ne kadar şık seçenekler de tercih etsesiniz alanın çoğu kaplanacağı için, aldığınız verim düşecektir.

Bu nedenle ilk olarak bahçenizin boş alanını en ve boy olarak ölçüp, aklınızda bir plan kurmanız gerekir. Böylece aldığınız sonuç da en iyi olacaktır.

Bahçe Oturma Grubu

7. Hafiflik İstiyorsanız Dikkatli Düşünün

Eğer hafif bir yapı tercih ediyorsanız, tavsiye edilen alüminyum almanızdır. Bu bahçe mobilyaları hem hafif olup, hem de hava koşullarına en üst mukavemeti gösterir. Böylece eşyaları içeri taşımak isterseniz, herhangi bir zorluk çekmeksizin yapabilirsiniz.

8. Kolay Bakım Yapılabilen Mobilyalar Tercih Edin

Her bahçe mobilyası, aynı bakıma sahip değildir. Bu nedenle ilk olarak hangi tür eşyaları tercih ederseniz, bakım & temizlik durumlarının, nasıl yapıldığını öğrenmeniz gerekir. Zira yanlış bir bakım, pek çok sorun doğurur.

Ayrıca konforunuz ve rahatsız olmamanız için, temizlerken zorluk çekmeden, pratik şekilde silebileceğiniz bahçe mobilyaları tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Bahçe Mobilyası - Hasır Koltuk

9. Ne İstediğinize Karar Verin

Bahçe mobilyası seçerken, onu kullanacak kişi olarak sevmeniz ve sizin beğendiğiniz tarzda olması gerekir. Aksi halde en iyi tercihi yapsanız da, sevmeyeceğiniz için mutsuz olacaksınız.  Eğer klasik tarz seviyorsanız, araştırmalarınızı da ahşap şeklinde yapmanız şarttır. Modern seçenekler arzu ediyorsanız, 2020 ve 2021 yıllarının trendlerine bakmanız gerekir.

10. Yorumlara Bakın

Bahçe mobilyası bakarken, kullanıcı yorumlarına bakarsanız, insanların tercihlerini yaptıktan sonra mutlu olup olmadığına ve yaşadığı sorunlara da erişebilirsiniz. Böylece aklınızda bir plan oluşabilir ve en doğru kararı da verebilirsiniz.

Bahçe Mobilyası - Salıncak

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR