Ana SayfaBahçeBahçe ve Balkon Dekorasyon Fikirleri

Bahçe ve Balkon Dekorasyon Fikirleri

Ülkelerin nüfusu arttıkça insanlar daha sıkıcı yaşamak zorunda kalmıştır. Eskiden insanlar çoğunlukla müstakil evlerde yaşarken günümüzde apartman dairelerinde yaşar hale gelmişlerdir. Modern çağın gereği olarak insanlar doğadan uzak ve küçük mekanlarda yaşamaya çalışmaktadırlar. Bu durumdan bunalan insanlar doğal yaşam alanları araştırmaya başlamışlardır. Apartman dairesinde yaşayanlar apartman bahçelerini değerlendirmek yoluyla en azından yaz akşamları nefes almak için kendilerine doğal bir ortam hazırlamış olurlar.

Bahçe Bakımı

Bahçe ve Balkon Dekorasyon Fikirleri

Küçük veya büyük bir bahçesi olan evde oturmanın keyfi hiç şüphesiz çok farklıdır Özellikle büyük bahçesi olan bir ev herkesin hayallerini süsler elbette. Bahçe keyfi yapmak isteyenler için bahçe ve balkon dekorasyon fikirleri sunuyoruz.

Öncelikle evinizin bahçesini ağaçlar ve çiçekler dikerek enerjinizi yükseltebilirsiniz Diktiğiniz ağaçların dibine maydanoz, domates, nane gibi yenilebilir sebzeler ekerek yer tasarrufunda bulunmuş olursunuz.

Unutmadan hatırlatmakta fayda vardır. Bahçe veya balkon dekore etmenin ilk şartı öncelikle çok iyi temizlemekten geçmektedir. Balkonunuzu ya da bahçenizi her zaman temiz ve düzenli tutmak gözünüzü yormayacaktır.

Sevimli ve Sağlıklı Fikirler

Bahçe ve Balkon Dekorasyon Fikirleri

Bahçe dekore ederken yer planı çok önemlidir. Ne nerede daha iyi durur planlayarak harekete geçmek iyi sonuçlar verecektir. Özellikle ahşap objeler kullanmanız samimi, doğal ve sıcak bir havayı tamamlamak için büyük minderlerle dekorunuzu tamamlamak adına otantik bir hava katacaktır.

Evinizin bahçesi biraz daha büyükse çocuklarınız için rahat edecekleri bir oyun köşesi hazırlamanız çocuklarınızın da hoşuna gidecektir.

Bahçe bakımı ve dekoru için elinizde bulunan malzemeleri değerlendirmeniz bütçenizi de sarsmayacaktır. Ayıracağınız küçük bir bütçeyi sayesinde istediğiniz şık ve doğal ortamda yaşamanın keyfini sürmek hoşunuza gidecektir.

Bahçenizin dekorasyonunda kullanacağınız ürünleri el emeğinizle bile yapabilirsiniz. Boşalan salça ve ya yoğur kaplarını zevkinize göre cıvıl cıvıl boyayarak sevimli saksılar haline getirebilirsiniz.

El emeğinizle yaptığınız saksılarda yetiştireceğiniz çiçekler ve küçük dekoratif ve nostaljik esintiler taşıyan objelerle dekore edilmiş yeni yaşam alanları sizin de enerjinizi yükseltecektir.

Balkon dekorasyon fikirleri bahçe ve balkon dekorasyonu fikirleri konusunda balkonların da önemi büyüktür.

Özellikle evleri küçük olanlar balkonlarını kapattırmak yoluyla yer kazanmış olacaklardır. Kapalı balkon gerektiğinde evde bulunan fazla eşyaların konması için bir depo görevini görecek ve böylece evde yer açılmış olacaktır. Cam ile kapatılmış bir balkon evde fazladan bir oda görevi göreceğinden yaz kış kullanmak mümkün olacaktır.

Cam ile kapatılmış balkonlar uygun bir dekorasyon ile tıpkı bir salon ya da oturma odası gibi çok güzel bir ortak kullanım alanı olabilir.

Kapalı balkon soğuk kış günlerinde soğuğu kesecek bir perde gibi düşünüldüğünde yakıt tasarrufu sağlamak için de son derece uygun bir çözüm oluşturmaya yardım edecektir.

Balkonlar İçin Dekoratif Eşya Tercihi

Özellikle balkonlar dekore edilirken genellikle ne kullanalım diye çözüm arayanlar için dekor önerilerimiz hoşunuza gidecektir. İnsanlar yaşam alanlarını tarzlarını yansıtacak şekilde düzenlemektedir. Bu elbette ki olması gereken ve normal bir durumdur. Spor tarzdan hoşlananlar balkon dekorasyonunda daha modern ve spor objeler tercih edebilir. Sepette çiçekler ya da orijinal bir bisiklet oldukça tarz bir konsept oluşturur.

Özellikle geniş ve büyük balkonlarda önerilebilecek objeler ise bakır ve ahşabın düetinden elde edilecek muazzam huzura imza atmaya ne dersiniz? Otantik halı yastıklar, bakır sini, tahta kaşıklar ve canlı çiçeklerle dekore edilmiş huzurlu bir yaşam alanı. Büyük evlerde balkonlar genellikle evin büyüklüğüyle orantılı şekilde oldukça büyük olmaktadır. Büyük ve kapalı balkon çok şık ve görkemli bir kış bahçesi olarak da değerlendirilebilir.

Bu haliyle evinize bir anda görkemli ve çok şık bir hava katacaktır. Kapalı balkonlar bir ev için gerçekten de çok büyük avantaj olmaktadır. Kapalı balkon ayrıca dışarıdan gelebilecek toz ve kirleri tutar ve evinizin sürekli daha temiz olmasına katkı sağlar. Böylece temizlik yapmak için harcadığınız zaman kısalır. Yani bir anlamda kıymetli zamanınız size kalır.

Kapalı balkonlar özellikle küçük çocuk sahibi olanlar için de çok iyi bir muhafaza, bir emniyet unsuru teşkil edecek ve anneler huzur içinde çocuklarını balkonda yalnız bırakabilecektir.

Küçük Balkonlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Özellikle kadınlar büyük balkonlu evlerde oturmak ister. Genellikle evde daha çok vakit geçirdiklerinden bu son derece normal bir istektir. Fakat maddi imkanlarla orantılı olarak bu istek her zaman mümkün olmaz. En doğrusu eldeki imkanlarla elimizdeki balkonları daha işlevsel ve kullanışlı hale getirmektir.

Küçük balkonlar için dekorasyon fikirlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Öncelikle balkonumuzu daha geniş ve ferah bir görünüme sokacak olan bir renk boya ile boyamakla işe başlayabiliriz. Özellikle beyaz, bej, pudra gibi renkler ortamı olduğundan daha geniş ve ferah gösterecektir.
  • Balkonda bulunan pencere kenarlarını minik objeler koyarak ortamın daha sıcak olmasını sağlayabiliriz.
  • Duvarlara raf sistemleri yapmak ve buraları kitaplık olarak kullanmak yerden tasarruf etmek için harika bir fikir olabilir.
  • Kitaplık olarak yapılan rafların hemen dibine konulacak olan rahat ve nostaljik bir koltuk sizce de muhteşem olmaz mı?
  • Koltuğun önüne konulmuş küçük, ahşap bir masa özellikle evden çalışanların çalışma köşesi olarak değerlendirebilecekleri şirin bir köşe elde etmek için yeterli olacaktır.
  • Koltuğun yanı başında ahşap kesilmiş ağaç damarlarını andıran dekoratif görüntülü bir sehpa ve üzerinde hasırdan yapılmış el işi bardakaltlığı kahve sevenler için düşünülebilecek bir keyif köşesi olabilir.

Balkon Seralar

Bahçe ve balkon dekorasyon fikirleri arasında balkonlarınızı sera olarak kullanma fikri de ilginizi çekebilir. Büyük bir balkonunuz varsa bir köşesinde büyük baton saksılarda sebzeler yetiştirebilirsiniz. Yetiştireceğiniz maydanoz, nane hatta domatesleri sofranıza taşımanın tarifsiz duygusu muhteşem olacaktır. Bu sayede toprakla uğraşarak terapi de yapmış olmak fikri de sanırız dikkate almaya değer.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR