Ana SayfaBahçeBahçe ve Balkon Dekorasyonunda Yaz Hazırlığı

Bahçe ve Balkon Dekorasyonunda Yaz Hazırlığı

Yaz ayları yaklaştıkça balkonda oturmanın da zamanı geliyor. Havaların ısınmasıyla beraber balkonda ve bahçede daha fazla vakit harcanıyor. Kışın genelde ardiye olarak kullanılan ve çok çıkılmayan balkonlar yazın adeta evin en sevile noktası oluyor. Hem bahçede hem de balkonda geçirilen zamanın daha keyifli ve konforlu olması için yaza özel hazırlıklar yapılabilir. Peki, bahçe ve balkon dekorasyonunda yaz hazırlıkları neler?

Küçük ve İşlevsel Parçalar Ekleyin

Balkonda ve bahçede oturacak zaman yazın gelmesiyle beraber artıyor. Bu dönemde tekerlekli sehpalar, masalar ya da banklar oldukça işinize yarar. Çünkü hem fazla yer kaplamaz hem de kışın daha kolay kaldırıp saklayabilmenizi sağlar. Mobilyalar özellikle ufak balkonlarda daha az yer kaplarsa daha işlevsel olur. Örneğin kullanmadığınız zamanlarda katlayabileceğiniz bir masa ufak balkonlar için idealdir.

Konforlu Parçalar Ekleyin

Bahçe ve Balkon Dekorasyonunda Yaz Hazırlıkları

Konfor her zaman ön planda olmalıdır. Çünkü yaz ayının sıcaklığı ile geçirilmiş bir gün sonrası kendinizi ferah bir balkona ya da bahçeye atmak isterseniz. Rahatsız parçalar ise bu ferahlığı bozar. Bu yüzden ev konforunu yaz ayında dışarı taşıyın ve yumuşak minderlerden oluşan bir oturma grubu edinin. Eğer büyük bir bahçedeniz varsa etrafa yumuşak puflar da atabilirsiniz. Böylece sevdiklerinizle beraber harika anları rahatça yaşayabilirsiniz. Konforlu parçaları eklerken aynı zamanda yaza uygun olmasına da özen gösterin. Canlı renkler, serin tutacak kumaşlar ve dahası hazırlıklarınız arasında yer alabilir.

Renk Seçiminin Önemi

Yaz hazırlıkları yaparken renk seçimine de çok dikkat edin. Özellikle siyah gibi koyu renkler sıcak yaz günlerinde koltuklarınızın, masanızın daha sıcak olmasına neden olur. Çünkü koyu renkler güneşi çeker. Oturduğunuz anda sıcak bir minderle karşılaşabilirsiniz. Üstelik yazın enerjisini de koyu renklerle almak zor olur.

Bu yüzden parlak ve canlı renkleri tercih edin. Hem içinizi açacak hem de güneş ışığını içine hapsetmeyecek parçalar yaz hazırlıklarınızın tamamlayıcısı olacaktır. Renklerle beraber farklı geometrik ve etnik desenler de kullanabilirsiniz. Eğer büyük bir bahçeniz ya da balkonunuz varsa oturma grubunuzu renklendirmek adına farklı yastıklar tercih edebilirsiniz.

Bol Bol Çiçek Kullanın

Yaz demek rengarenk ve mis kokulu çiçeklerin her yerde olması demektir. Bahçenizin dört bir tarafını çiçek ekin ve bakımlarını ihmal etmeyin. Eğer balkonunuz varsa o zaman rengarenk saksılara çiçekler ekebilirsiniz. Saksıları büyük alıp yerde tutabilir ya da duvara asabilirsiniz. Güneşi seven çiçekler yaz ayı dekorasyonunuzun olmazsa olmazı olacaktır.

Yazın gelmesiyle bahçedeki çimlerde daha hızlı büyür. Dekorasyonun daha güzel görünmesi adına düzenli olarak çimenlerinizi biçmeyi unutmayın. Gerçek çiçekler dışında çiçek desenleri de dekorasyonunuzda olabilir. Oturma grubunuzda, süs eşyalarınızda ya da yastıklarınızda çiçek desenlerine bol bol yer verin.

Küçük Balkon Dekorasyonu Kendin Yap Fikirleri

Kendin yap fikirleri ile ufak balkonunuzu daha işlevsel hale getirebilirsiniz. Yaz aylarında serinlemek için küçük balkon bile yetebilir. Ufak dokunuşlar ile çok fazla maliyet olmadan küçük balkon dekorasyonu yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak evde kullanmadığınız eşyaları biriktirin. Kendin yap fikirlerinde en fazla ihtiyaç duyulan şey budur.

Pet şişeler, eski tekerlekler, kasalar ve konserveler saksı olarak kullanılabilir. Dilerseniz bu eşyaları rengarenk boyayarak yaza uygun bir hale getirebilirsiniz. Böylece geri dönüşüme de katkı sağlamış olursunuz. Paletler ve ahşap malzemeler de kendin yap fikirlerinde kullanılabilir. Ayrıca ufak balkonlarda halı ya da yolluk kullanmak yerine kilim kullanmalısınız.

Işıklandırmanın Önemi

Balkon ve bahçe dekorasyonunda yaza hazırlık yaparken mutlaka ışıklandırmaya ayrı önem gösterilmelidir. Çünkü yaz aylarında özellikle akşamları eve girilmez, balkon veya bahçede daha fazla vakit geçirilir. Bu yüzden de ışıklandırmaya ihtiyaç duyulur.

Dekoratif bir görünüm elde etmek istiyorsanız etrafınızı ufak led ışıklarla kaplayabilirsiniz. Hem tatlı görünür hem de her yerin aydınlatılmasını sağlar. Ancak bunu yaparken hafiflikten de ödün vermeyin. Örneğin balkonda tek bir lamba kullanacaksanız evin içindeki, büyük ve gösterişli avizeleri kullanmaktan kaçının.

Ahşap Parçalar Kullanın

Bahçe ve Balkon Dekorasyonunda Yaz Hazırlıkları

Ahşap parçalar yaz dekorasyonunun balkon ve bahçelerdeki olmazsa olmazıdır. Hem ortamın daha samimi görünmesini sağlar hem de uyum sağlama konusunda kolaylık sunar. Renkler ve desenler ahşap parçalarda daha rahat uyum sergiler. Özellikle bambu parçaları tercih edebilirsiniz.

Ahşap parçaları kullanabileceğiniz yerler;

  • Masa-sandalye
  • Saksılar
  • Sehpa
  • Süs Eşyaları
  • Paravan- perde

Bu parçalar sayesinde yaz ayının hafifliğini de korumuş olursunuz, boğucu bir ortam oluşmamış olur. Özellikle bambu paravan yani perde balkonlara çok hoş ve farklı bir hava katar. Eğer dışarıdaki kişilerin sizi görmesini istemiyorsanız bambu paravan kullanarak hem egzotik hem de koruyucu bir alan oluşturabilirsiniz. Üstelik bambu paravanın üzerinde kuruttuğunuz çiçekleri de asabilirsiniz.

Makrome Örgüler

Makrome örgüler son dönemde daha da popüler hale gelmiştir. Özellikle balkon ve bahçe için çok uygundur. Çünkü rahatlığı ve şıklığı bir arada yansıtır. Eğer bohem tarzı dekorasyonları seviyorsanız makrome örgüleri tercih edebilirsiniz. Saksılarda, salıncak olarak, kilimde ya da duvar süsü olarak tek başına kullanabilirsiniz. Hem dekorasyonu tamamlar hem de hoş bir hava katar. Üstelik malzemeleri temin ettikten sonra rahatlıkla evde hazırlayabilirsiniz. Yaz ayları yaklaşırken şimdi başlarsanız yetiştirebilirsiniz.

Mavinin Tonlarını Kullanın

Yaz demek deniz-kum-güneş üçlüsü demektir. Bu yüzden balkon ve bahçenizde denizin ferahlığını ve huzurunu yansıtan mavi tonlarını kullanabilirsiniz. Doğal ahşaplarla beraber mavi desenler, farklı yerlerde kullanabileceğiniz deniz kabukları açık alan köşenizin daha da huzurlu olmasını sağlar. Özellikle mavi-beyaz ikilisini kullanarak sahil hissini daha fazla verebilirsiniz. Bu sayede yaz ayını daha fazla hissedebilir, huzurlu köşenizde sevdiklerinizle serinleyebilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR