Ana SayfaAydınlatmaBahçeniz İçin 5 Rustik Aydınlatma Fikri

Bahçeniz İçin 5 Rustik Aydınlatma Fikri

Yaydığı pastoral hava ile doğal ortamlara mükemmel bir şekilde uyum sağlayan rustik tarzın şıklığı, bahçeler için birebirdir. Üstelik, bahçenize çabucak rustik ambiyans ve zarafet katmak istiyorsanız, bunun en hızlı yöntemi tel ampuller yardımıyla bahçeye uygun olarak hazırlayabileceğiniz rustik aydınlatma kullanmaktır. İlk başta, bu görünüm size zevksiz gelebilir. Gözünüzün önünde, plastik iplere geçirilmiş ampuller veya vakti çoktan geçmiş, kaldırılmış olması gereken yılbaşı süsleri belirmesi mümkün. Ancak, bahçede kullanılan ampuller yarattığı hafif atmosfer ile ruh halinizi dinginleştiren bir aydınlatma ortama meydana getirirken bahçenizdeki her şeye otantik bir şıklık katmayı sürdürecektir. Önemli olan, aşağıda detaylı olarak sözünü edeceğimiz doğru aydınlatma stillerini kullanmanız.

Bahçede Rustik Ampuller

Klasik Rustik Ampuller

Rustik şıklığı yakalamanın en hızlı yolu fotoğraftaki rustik aydınlatma örneğinde olduğu gibi klasik ince telli ampul tercih etmektir. Eski tip ampuller ortama antik bir görünüm verir. Bazı LED ampul tiplerinin aksine, bu ampuller, ışık kaynaklarının yaydığı yumuşak aydınlık sayesinde bol miktarda çevresel aydınlatma sağlar.

Bu aydınlatma tipine örnek oluşturması için seçtiğimiz fotoğrafta görebileceğiniz üzere klasik ampuller, dış mekânlarda tel aydınlatma şeklinde kullanıldığı zaman muhteşem bir görünüm meydana getiriyor. Doğal bitki yaşamını endüstriyel tarzda bir ışık kaynağıyla birleştirmek için bu ampulleri, ağaçlardan sarkacak şekilde kolayca asabilirsiniz. Bir diğer alternatif olarak bu ampuller, insanların bir araya gelerek sosyalleştiği yemek alanlarına ya da verandalara aydınlatma amaçlı asıldığında da şahane görünecektir.

Bahçe Lambaları

Farklı Türde Ampullerin Kombinasyonu

Rustik aydınlatma için bir başka fikir, klasik tipteki ampulleri daha geleneksel olan tel LED ışıkla bir arada kullanmaktır. Fotoğrafta görebileceğiniz gibi bu fikir, tel ampullerin ağaçlara bağlanmasıyla en etkili görüntüyü ortaya çıkaracak şekilde değerlendirilebilir. Böylece, ışık kaynağı dalların etrafındaki küçük tel ampullerle vurgulanmış olacaktır. Oluşturulan bu şahane görünüm, orada olan herkese, kendilerini bir masal ormanındaymış gibi hissettirecektir.

Bu fikir, beyaz ya da yeşil gibi yumuşak renkli küçük LED ampullerin tercih edilmesi durumunda en iyi şekilde hayata geçirilmiş olacaktır. Çok renkli stillerden oluşan görünümler veya kırmızı, turuncu gibi cesur renkler belli bir mevsimi çağrıştıracak şekilde, örneğin bir yılbaşı ağacına aitmiş gibi, kısıtlı bir atmosfer yaratabilir. Ancak, beyaz veya hafif tonlar, bahçenizde tüm zamanların ötesinde, berrak bir ambiyans meydana getirecektir.

Bahçe Aydınlatması

Rustik Vurgular Tercih Edin

Bahçe aydınlatmanızı rustik tarzdaki diğer ürünlerle birleştirmeniz mümkün. Buna en iyi örneklerden biri, fotoğraftaki telden yapılmış nostaljik kuş kafesleri olabilir. Ağacın etrafındaki beyaz LED ışığın alanı nasıl da kusursuz bir şekilde aydınlattığına bir bakın! Ağaçta kullanılan aydınlatma ise hemen diğer tarafta asılı olan kuş kafeslerinin rustik vurgusuna büyüleyici bir zarafet ile dikkat çekiyor.

Rustik şıklık tarzlarına mükemmel biçimde uyum sağlayan bir başka klasik fikir ise nostaljik bir fener kullanımıdır. Bu fenerler, tel ampullerin yanına asılarak veya tek başlarına ışık kaynağı olarak kullanılabilir. Alevsiz mum benzeri, rustik aydınlatması olan fenerler de dış mekân aydınlatmasındaki otantik zarafet için sık tercih edilen seçeneklerdendir. Üstelik, bu fenerler, dekorasyona hafif dokunuşlar yapmak için masanın üzerine asılarak veya doğrudan masada tercih edilebilir.

Dekoratif Mumlarla Bahçe Aydınlatması

Doğal Unsurlarla Rustik Aydınlatmayı Bir Arada Kullanın

Rustik aydınlatmayı doğanın eşsiz vurguları ile birlikte kullanmak da rustik aydınlatma için keyifle kullanabileceğiniz bir diğer yöntemdir. Fotoğrafta görebileceğiniz gibi, bu görünümü ortaya çıkarmak için bahçenizdeki ağaçlara, içinde küçük dekoratif mumlar olan küre şeklinde ampuller asabilirsiniz. Mumlar çabucak klasik bir atmosfer yaratmak için bire birdir; kürelerin tercih edilebileceği bir stil ise bu atmosferi masalsı bir görünümle pekiştirecektir. Bu küre şeklindeki ampulleri doğal bir çelenk dizaynına asmak ise naturel dokuların otantik büyüsünü ortaya çıkarmak için oldukça zarif bir tarzdır.

Bu görünümü birkaç farklı şekilde oluşturabilirsiniz. Fotoğrafta olduğu gibi, doğal bir kemer tercih edip küre biçimindeki ampulleri bu kemerin üstüne asabilirsiniz. Bu tür ampuller bir masa dekorasyonunda da doğal çelenklerin içine yerleştirilerek sergilenebilir. Arzu ederseniz, alternatif olarak, bu ampulleri özenle hazırlayacağınız şık bir çelengin tamamını kaplayacak şekilde de asabilirsiniz.

Böyle bir tarz özellikle açık hava düğünleri için mükemmel bir tercih olacaktır. Düğünde yangın çıkabileceği endişesi taşıyorsanız, LED mum kullanabilirsiniz.

Rustik Ampuller

Rustik Aydınlatmayı Doğal Ahşabın Cazibesiyle Buluşturun

Bu görünümü örnek teşkil edebilmesi adına seçtiğimiz fotoğraf, klasik ampullerin bahçe çiti gibi otantik ahşap malzemelerin üzerine asıldığında ne kadar muhteşem göründüğünün kanıtı niteliğinde. Eski tip ampuller, hafifçe yıllanmış ahşap ile buluşarak büyülü bir pastoral ve klasik atmosfer yaratıyor. İmkanınız varsa bu rustik, doğal görünümün güzelliğine güzellik katmak için bitki yaşamından vurgular tercih etmenizi öneririz.

Bu fikri de birkaç farklı şekilde hayata geçirebilirsiniz. Örneğin, bu klasik ampulleri dışarıda ahır görünümlü bir kulübenin üstüne asabilirsiniz. Yıpranmış, eski ahşap bir veranda masasının üstüne de tel ampuller asabilirsiniz. Böylece, üretkenliğinizi ve kişisel ilhamınızı konuşturarak harikalar yaratmanız mümkün!

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR