Ana SayfaBahçeBahçe Dekorasyonu Fikirleri

Bahçe Dekorasyonu Fikirleri

Doğru şekilde dekore edildiğinde bahçeler, evden kaçışın en kestirme yolunu sunuyor. Bahçe kapısının ardında sizi bekleyen rahat ve davetkar bir bahçe olması ayrıcalıklı hissettiren bir durum. Bir kaç dokunuş, düzenleme ve dönüşümle harika bir bahçe dekorasyonu için neler yapabileceğinize göz atalım.

Bahçe Patika

Taşlarla Bahçe Dekorasyonu

Dış mekana boyut kazandırmak için döşeme taşları kullanarak patikalar oluşturabilirsiniz. Kenarlarını ve sınırlarını belirlemek istiyorsanız, bu küçük patikayı takip edip sizleri nereye götüreceğine karar verebilirsiniz. Üstelik çiçekli ya da çimenlikli alandan çok daha az bakım gerektiren beton, taş gibi materyalleri duvarlarınızda da kullanarak rustik bir ortam elde edebilirsiniz.

Bahçe Dekorasyon Objeleri

Bahçeniz için seçeceğiniz dekorasyon objeleri ve dış mekan mobilyalarınızın, evinizin iç özelliklerine uyum sağlamalıdır. Böylece keskin bir geçiş yerine, gizli bir kaçış planlayabilirsiniz. İç mekanda kullandığınız tonlarda bir ahşap rengi seçerek, dekorasyonunuzun bütünlüğünü koruyabilirsiniz.

Bahçe Çim

Çim Ekimi

Eğer yeterli alanınız varsa, rulo çim ekleyebilir ya da doğru zamanda tohumdan yetiştirebilirsiniz. Artan oksijen oranınız sayesinde de bahçenizin havasını değiştirmiş olursunuz. Piknik yapmak için de bahçe kapısını açmanız yeterli olur.

Bahçe Sinema

Bölgelere Ayırmak

Eğer büyük bir açık alana sahipseniz, bu alanı bölgelere ayırarak evinizin içinde olduğu gibi odalar oluşturabilirsiniz. Farklı kullanım özelliklerine göre ayırdığınız bu bölgelerden birinde küçük bir süs havuzu yer alırken, bir diğer köşeyi dinlenme alanı yapabilirsiniz. Açık havada film gecesi için uygun bir ortam yaratabilir, küçük bir mutfak için yer açabilirsiniz.

Hava Durumu

Hava durumunu da hesaba katarak, güneşin yoğun olduğu günler için gölge bir alan ve sizi yağmurdan koruyabilecek bir çatı tasarlayabilirsiniz. Ayrıca ağaçların doğal gölgelerinden faydalanmak için, ağaç dikimi yapabilirsiniz. İklim özelliğinize uygun ısıtma ve soğutma seçeneklerini bahçeniz için de gözden geçirerek, tüm yıl boyu keyfini çıkarabileceğiniz bir alana sahip olursunuz.

Oturma Düzeni

Banklar ve sandalyelerin kolay kullanımlarından yararlanmanın yanı sıra, dış mekan koltuklarını seçerken parçalanabilir ve şekil değiştirebilir olanlardan tercih edebilirsiniz. Böylece misafirlerinizin hareketlerine uyum sağlayacak ve herkes gittiğinde yine eski yerlerine kolayca geri dönebilecekler.

Bahçe Aydınlatma

Aydınlatma

Aydınlatma unsuru, iç mekanlarda olduğu gibi, bahçe dekorasyonu için de önem taşır. Dış mekan aydınlatmalarınızda güneş enerjili doğa dostu sistemler kullanabileceğiniz gibi, klasik aydınlatmalar veya sıralı lambalar da kullanabilirsiniz. Hava kararıp ışıkları açtığınızda kaçış alanınızın yeni bir yönünü keşfedebilirsiniz. Ağaçlarınızı da bu oyuna dahil ederek, akşamları size özgü bir aydınlık yakalayabilirsiniz.

Bahçe Bitkileri

Bahçe Bitkileri Seçimi

Bahçeniz için bitki seçimi yaparken, yalnızca süs bitkilerini kullanmak yerine; yenilebilir otları, güzel kokulu fesleğen gibi bitkileri, leziz çilekleri de işin içine katabilirsiniz. Bitki seçimi yaparken, küçük çocuklarınız ve evcil hayvanlarınız varsa, onların sağlığına risk oluşturmayacak seçimler yapabilirsiniz. Bu yazımızda evterapisi.com/cocuklar-ve-evcil-hayvanlar-icin-guvenli-ev-bitkileri/ güvenli bitkilerin bazılarını görebilirsiniz.

Bahçede Yoga

Bahçe Dekorasyonu İçin Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Sabah kahvenizi içip, gazetenizi okumak istediğiniz bir alana mı yoksa ailecek ateşin başında geçireceğiniz bir düzene mi ihtiyacınız var? İhtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak yapacağınız bahçe dekorasyonu, edinmek istediğiniz alışkanlıklar için de öncü olabilir. Sabahları yoga yapmak için planlayacağınız bir alana ya da çocuğunuza okuma alışkanlığı kazandırmak için rahatça kurulabileceği sakin bir oturma planını isteklerinizden yola çıkarak tasarlayabilirsiniz. Evinizi satın alırken ya da kiralarken belki de arka bahçeniz karar vermenizde belirleyici olmuştu. Bütün bu önerileri gözden geçirirken, evinizin ayrıcalıklı özelliğinin tadını çıkarın.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR