Ana SayfaÇiçekEn Güzel 5 Balkon Çiçeği ve Bakımı

En Güzel 5 Balkon Çiçeği ve Bakımı

Balkonda yetiştirilebilen çiçekler, bahçesi olmayan insanların tercih ettikleri bitkilerdir. Balkon, teras ve dış mekanları süsleyen bu çiçekler, hava şartlarına dayanıklı oldukları için salon çiçeklerine kıyasla balkonlar için daha uygundur. Bu sayede uzun ömürlü olan çiçekler, balkonların çiçek bahçesi gibi görünmesini sağlamaktadır. Balkon çiçekleri ve bakımları hakkında bilgi almak için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Balkonda Yetişen Çiçekler

Açelya

En güzel balkon çiçekleri arasında yer alan açelya, hoş renkleri ile dikkat çekmektedir. Güneş ışığı alan balkonları oldukça seven bu çiçek türü, rüzgar esintilerine karşı da dirençlidir. Ancak özellikle karlı havalarda açelyayı iç mekana almanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra çok sıcak günlerde açelyayı gölgede tutmanız önerilir. Açelya çiçeğinin toprağı sürekli nemli olmalıdır. Toprağın çamurlaşmasına izin vermeyecek şekilde sulama yapılması gerekmektedir. Açelya çok hızlı büyümeyeceği için saksı değişimi 2 senede 1 yapılabilmektedir.

Balkonda Yetişen Çiçekler

Yasemin

Yasemin çiçeği, balkonda yetiştirmek için en ideal bitkilerden biridir. Havadar mekanlardan hoşlanan yasemin, direkt olmamak şartı ile güneş ışığını da sevmektedir. Yaz aylarında haftada 2, kış aylarında ise 15 günde 1 kez sulanması gerekmektedir. Çiçeklenme oranını arttırmak için sulama suyuna gübre ya da vitamin eklenebilir. Yasemin çiçeği balkonda bakılırken dikkat edilmesi gereken tek husus, çiçeğin don olayına maruz kalmasını engellemektir. Hava sıfırın altına düştüğü zaman sera alanı oluşturabilir ya da çiçeği iç mekana geçirebilirsiniz.

Balkonda Yetişen Çiçekler

Lale

Lale, en güzel balkon çiçeklerinden biridir. Gerek rengi gerek ise taç yaprakların duruşu ile kendine hayran bırakan lale çiçeği, dış mekan için ideal bir bitkidir. Ancak bilinmesi gerekir ki, lale bakımı oldukça zordur. Lale, farklı bitkiler ile aynı toprakta bulunmaktan hoşlanmamaktadır. Çiçek açtıktan sonra lale soğanları iyi muhafaza edilmelidir. Lalenin sulanırken toprak kontrol edilmelidir. Lale, nemli ve hava geçirgen özelliği bulunan topraklarda en iyi şekilde yetişmektedir.

Cam Güzeli

Cam güzeli, balkonda yetiştirebileceğiniz çiçeklerden bir tanesidir. Az bakım istemesi sebebi ile sık sık tercih edilen cam güzeli kırmızı, beyaz ve pembe tonlarındadır.Cam güzeli, çok sulama istememektedir. Kış mevsimi dışında her ay çiçeklenen cam güzeli, uzun yıllar boyunca balkonunuzu süsleyebilmektedir.

Kalanşo

Kalanşo çiçeği, sukulent ailesinde bir süs çiçeğidir. Narin görünümünü şaşırtacak kadar dayanıklı olan kalanşo, yılın her mevsimi çiçeklenmektedir. Direkt olarak güneş ışığına bırakılmaması gereken kalanşo, balkonun güneş görmeyen serin bir bölümünde yetiştirilebilmektedir. Fazla sulanma istemeyen bu çiçek, en güzel balkon çiçekleri arasında yer almaktadır.

Balkonda Yetişen Çiçekler

Balkon Çiçekleri Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Balkon çiçeklerinin çoğu pek fazla bakım istememektedir. Ancak yine de çiçeğinizin uzun süre dayanıklı olmasını istiyorsanız, bitkileriniz ile ilgilenmeniz önem taşımaktadır. Balkonları sıkıcılıktan kurtarmak isteyenlerin ilk tercihi olan çiçeklerinin bakımı ile ilgili dikkat etmeniz gereken detaylara aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

  • Balkon çiçekleri sıcak ve soğuğa dayanıklı olsa da, çok sıcak ya da çok soğuk havalardan korumak gerekmektedir.
  • Sulama yapılırken sadece toprağa doğru su dökülmelidir.
  • Balkon çiçeklerinin saksılarında drenaj delikleri olmasına özen göstermelisiniz. Zira fazla su tahliye edilmezse, bitkinizin kökleri çürüyebilir.
  • Çok sık olmamakla birlikte sıvı gübreleri su ile belirtilen oranlarda karıştırarak bitkinizin verimliliğini arttırabilirsiniz.
  • Balkon çiçeklerini tüm gün boyunca güneşin altında bırakmamalı ve özellikle günün en kavurucu saatlerinde gölgeye çekmelisiniz.
  • Balkon bitkilerinin toprağını kuru bırakmamalısınız. Toprağa elinizi değirdiğiniz zaman toprak kum gibi elinize geliyorsa, bitkinin sulanmaya ihtiyacı var demektir.
  • Çok hızlı büyümeyen balkon çiçeklerinin saksı değişimi 2 yılda bir, hızlı büyüyen balkon çiçeklerinin saksı değişimi ise 8-12 ayda bir defa yapılmalıdır.

Yukarıda verilen bilgilerden yararlanarak balkon çiçeklerinizin bakımını yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra çiçeğinizin türüne göre toprak, gübre gibi ürünleri yapı marketlerden ya da çiçekçilerden edinebilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR