Ana SayfaBalkonBalkon Dekorasyon Önerileri

Balkon Dekorasyon Önerileri

Balkonlar nefes alabileceğimiz, dış alanla ve gökyüzüyle buluştuğumuz alanlardır. Kışın yazın fark etmeksizin balkonların yeri ve önemi büyüktür. Yazın iç mekanın bunaltıcılığından kurtulabilmek için kışın da doğanın romantikliğini görebilmek için balkonlarımızı kullanırız. Bu alanları kullanabileceğimiz mekanlara dönüştürmeliyiz. Kış bahçesi gibi balkon dekorasyonu sayesinde üşümeden kış aylarında bu alanlardan faydalanılabilir. Diğer odalarımızı nasıl dekore ediyorsak; balkon gibi sıkça kullandığımız mekanları farklı balkon dekorasyon önerileri ile süsleyebiliriz.

Bu öneriler şöyledir;

 • Çiçeklerle, saksılarla ve çim halılarla mekan algısı değiştirilebilir.
 • Oturma grubu, minder, hasır ve yastıklarla mekan işlevselleştirilebilir.
 • Masa ve sandalye kullanılarak balkonlar fonksiyonel bir havaya büründürülebilir.
 • Aydınlatmalarla mekanı romantikleştirebilirsiniz.
 • Balkonlarda cam bölmeler kullanarak yaz-kış kullanım kolaylığı elde edebilirsiniz.
 • Palet kullanımı yapılarak daha sıcak ortamlar oluşturulabilir.
 • Dekoratif ögelerle mekanlar daha canlı hale getirilebilir.

Balkonlar hayatımızın önemli bir parçasını oluşturur. Yaz aylarında zamanımızın büyük bir bölümünü bu mekanlarda geçiririz. Bu alanların işlevsel, mimari açıdan farklı görünmesi iç ferahlığı sağlar.

Çiçek ve Saksılarla Balkon Dekorasyonları

Balkon Dekorasyonu Önerileri

Oturduğunuz alanlarda ve şehir hayatında betonlaşmanın had safhada olduğu mekanlara karşılık, balkonlarda çiçek ve saksılarla bu algıyı kırabilirsiniz. Çiçeklerle ve farklı saksılarla mekanı genişletip güzel ve estetik görünmesini sağlayabilirsiniz. Balkonunuz küçük ve alan açısından sınırlı ise; küçük ve minimalist olarak saksılarınızı duvarda bir köşe oluşturarak asabilirsiniz. Balkonunuzun alanı genişse; büyük saksı ve çiçekleri tercih edebilirsiniz.

Yeşillik ve çiçek görmek herkesi motive eden bir durumdur. Canlı ve renkli çiçekler kullanmak mekana mimari ve görsel açıdan olumlu yansımalar yaratır. Daha samimi ve sıcak ortam hissi yaratır. Büyük balkona sahipseniz; duvarlarda ahşap katlıklar yaratarak saksılarınızı buraya koyabilirsiniz. Hem farklı bir köşe elde etmiş olursunuz hem de içiniz açılır. Çim halı kullanarak da bu algıyı oluşturabilirsiniz. Canlı ve pastel renklerin uyumlu birlikteliğiyle bu halıların kullanımı balkonlarda şıklık yaratır.

Oturma Grubu Veya Hasır Modellerle Balkon Dekorasyonları

Balkona, masaya ek olarak faklı ve renkli oturma grubu veya hasır minder modellerle alanınızı güzelleştirebilirsiniz. Mekanınız hem estetik, hem mimari hem de kullanışlı bir hale bürünür. Teras ve balkonlarda oturma koltukları kullanarak mekana ayrı bir hava katılabilir. Oturma grupları balkonun büyüklüğüne veya küçüklüğüne göre değişmektedir. Küçük bir balkona sahipseniz; daha küçük minderlerle mekan farklılaştırılabilir. Renkli yastık ve minderlerle mekana modern bir hava katılabilir. Böylece kullanışlı mekan analizi gerçekleşmiş olur. Mekanı etkili kullanmak önemlidir.

Balkon Dekorasyonları İçin Masa ve Sandalye Tercihleri

Balkonlar; sıcak havaların tadını çıkardığımız mekanlardır. Sahip olduğunuz balkonlar ne kadar küçük olursa olsun bunları dizayn etme şekliniz önem taşır. Küçük balkonlar için açılır kapanır masa ve sandalyeler tercih edilebilir. Yer tasarrufu sağlayarak mekanı etkili kullanmanız sağlanabilir. Mekana fonksiyonel ve işlevsellik katar. Pastel ve canlı renklerle de mekan romantikleştirilebilir. Büyük balkonlarda ise; oturma gruplarına ek olarak masa ve sandalye ile mekan geniş bir şekilde kullanılabilir.

Yaz aylarında akşam yemekleri burada yenebilir, kahveler içilebilir. Büyük balkon alanlarında; duvarlara ahşap mobilyalar kullanılarak samimi ortamlar oluşturulabilir. Daha geniş alana sahip olan kişiler ise; bunların yanında şezlong ve salıncak kullanımı gerçekleştirebilirler. Bu alanları, boş zamanlarınızda kullanabilirsiniz. Kitap okuyarak veya uyuyarak da değerlendirebilirsiniz. Sizlere nefes alma köşesi oluşturur. Kullandığınız mobilyaların seçimi çok önemlidir. Dış etkenlere karşı dayanıklı mobilyalar seçmelisiniz. Güneş gibi dış etkenlere karşı solma yaşamamalıdır. Hem yazın hem de kışın kullanım imkanı vermelidir.

Balkon Dekorasyonu İçin Cam Bölmeler

Balkon dekorasyonlarında cam bölmelerin yeri büyüktür. Hem alanı dış etkilere karşı korur hem de kışın kullanım imkanı tanır.

Cam bölmelerin faydaları şöyledir;

 • Cam bölmeler mekana güneş ışınlarının direkt girmesini engelleyerek güzel bir mekan deneyimi yaşatır.
 • Mimari ve görsel açıdan da mekana sıcaklık katar.
 • Bu alanları farklı perde çeşitleriyle de süsleyebilirsiniz.
 • Renklerin uyumuyla balkonları yeniden tasarlayabilirsiniz.
 • Farklı cam renkleriyle iç ortamın görünürlüğünü ayarlama fırsatını yakalayabilirsiniz.
 • İstediğiniz cam bölmeyi açarak içeriye hava akışını sağlayabilirsiniz.

Cam bölmeler mekana şeffaflık katarak fonksiyonel bir görünüm elde etmenizi sağlar. Isı kayıplarını minimuma indirerek mekan algısını genişletir. Cam her zaman daha modern ve estetik görünümü sağlamıştır. Balkonlarda da bunu sağlar.

Farklı Aydınlatmalarla Balkon Dekorasyon Önerileri

Balkon Dekorasyonu Önerileri

Balkon dekorasyonlarında aydınlatma çok büyük bir önem taşır. Led lambalar, solar lambalar, renkli renkli fener kullanımları balkona ayrı bir hava ve atmosfer katar. Farklı zamanlarda veya farklı balkonlarda mum kullanımı da yapılabilir. Mum kullanımı mekanda sıcaklık, samimiyet ve romantiklik yaratır. Loş ve hoş bir ortam yaratılabilir. Spot lambalar da kullanılabilir. Gizli bir şekilde gömme olarak tasarlanabilir. Çiçek ve saksı bölümlerinde spot lamba kullanılarak canlı bir ortam hissi yaratılabilir. Işıklandırma ve aydınlatmalar balkonun daha iyi algılanmasını sağlar. Kitap okuma köşelerinde aydınlatmalar yapılarak güzel ve işlevsel vakit geçirme alanı oluşturulabilir.

Paletlerle Balkon Dekorasyon Önerileri

Daha sıcak ve samimi ortamlar oluşturabilmek için paletler iyi bir tercihtir. Farklı renklere boyayarak masrafsız bir mekan algısı oluşturulabilir. Mimari açıdan farklı görüntüler oluşturulabilir. Masa veya oturma alanı olarak düzenlenebilir. Üzerine minder ve yastıklar konularak işlevsel bir görünüm elde edilebilir. Masa olarak kullanımında üzerine örtü kullanarak; kahvenizi, kitabınızı, çayınızı koyabilirsiniz. Hem bohem bir alan hem de sofistike alanlar yaratılmış olur.

Dekoratif Ögelerle Balkon Dekorasyon Önerileri

Mekanı daha canlı ve görsel açıdan estetik hale getirebilmek için minimal ve dekoratif ögeler kullanılabilir. Mum, biblo, farklı saksılar, dekoratif şişe ve bardaklar, tablo, saat mekanlarda kullanılabilir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR