Ana SayfaBalkonBalkon Dekorasyon Süslemeleri Nasıl Yapılır?

Balkon Dekorasyon Süslemeleri Nasıl Yapılır?

Balkonlar hemen hemen her evin vazgeçilmez parçalarından biridir. İnsanların birçoğu özelikle yaz aylarında balkonda keyif yapmaya bayılırlar. Balkonda aslında evin diğer odaları gibi bütünü oluşturan parçalardan biri olması sebebiyle oldukça önemli bir unsurdur. Nasıl evin diğer odaları özenle dekore ediliyorsa, balkonlarda evin bir parçası olduğundan dolayı aynı özen onlara da gösterilmeli ve en iyi şekilde dekore edilmelidir.

Balkon süslemesi dendiğinde ilk akla ilk gelen şeylerden biri örgü motiflerdir. Yılar geçse de modası asla geçmeyen bu motifleri yapmak oldukça basittir. Hem balkona şıklık katacak hem de egzotik bir ortam yaratacaktır. Elbette bunu yanında pek çok süsleme yapılabilir. Fakat en yaygın ve modası asla geçmeyen şey örgü motifler olduğundan, en çok tavsiye edilen şey budur.

Balkon Süslerken Kullanılabilecek Malzemeler Nelerdir?

Balkon Dekorasyon Süslemeleri Nasıl Yapılır?

Balkon süslemek her insanın keyifle yaptığı bir eylemdir. Balkon süslerken pek çok eşya kullanılabilir. Balkon süslemesi yapmak için evin diğer odalarında olduğu gibi pahalı eşyalara ihtiyaç yoktur. Kişi istediği fiyatta ürünlerle balkonunda sıcak bir ortam yaratabilir. Balkon süslerken kullanılabilecek malzemeler biblo, tablo, duvar halısı, küllük, sehpa, masa, sandalye, abajur şeklinde sıralanabilir.

Elbette süsleme yapmanın herhangi bir sınırı bulunmamaktadır. Kişi ne kullanmak istiyorsa onu kullanarak kolay bir şekilde balkonunu dekore edebilir. Balkon süslemek bakıldığında tamamen zevk işidir. Bu sebeple kişi içinden nasıl geliyorsa ve balkona çıktığında nasıl kendini rahat hissedecekse o şekilde döşemelidir. Eğer balkon süslemek için az önce bahsi geçen süs eşyaları alınamıyorsa, evde bulunan malzemelerden pratik ve şık şekillerde balkon için süs ve gerekli eşyalar yapılabilir. Bu şekilde hem ev ekonomisine katkıda bulunulurken hem de şık bir balkon elde edilebilir.

Balkon İçin Süs Eşyaları Nasıl Yapılır?

Balkon için az önce de bahsettiğimiz gibi pahalı eşyalar alınmasına gerek yoktur. Bu tip eşyalar alınamıyorsa, kolay ve şık bir biçimde balkon dizayn edilebilir. Örneğin evde bulunan fazla ipler örülerek renkli duvar süsleri yapılabilir. Bunun yanında eski tişört veya bez parçaları ince uzun bir şekilde kesilerek birbirine bağlı olacak şekilde örülebilir.

Bu sayede balkon için küçük bir halı oluşturulur. Bu bahsi geçen halı yapma yöntemi yurt dışında oldukça popülerdir. Diğer bir süs yapma yöntemi ise boş kağıtlara resim çizip, bu çizimleri duvarların dört bir yanına yapıştırmaktır. Genel olarak balkonlar için yapılacak olan çizimlerde karikatür motifleri son zamanlarda daha çok göze çarpmaktadır.

Balkon Dizayn Edilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Balkon dizayn ederken ya da başka bir deyişle balkon döşerken pek çok şeye dikkat edilmelidir. Balkonlar genel olarak insanların nefes almak ya da rahat rahat keyif yapmak için takıldıkları alanlar olduğundan büyüklükleri oldukça önemlidir. Eğer kişi küçük bir balkona sahipse, balkonunu daha geniş ve ferah gösterecek şekilde dekore etmelidir. Çok fazla eşya kullanımı hem büyük hem küçük balkona sahip olan insanlar için büyük bir dezavantajdır. Bunun sebebi ise balkonlar çok havadar yerler olduğu için sürekli tozlanma problemi yaşanacaktır. Çok fazla tozlanan bu eşyaları sürekli temizlemenin ayrı bir işkence olmasının yanı sıra bu toz çeşitli hastalıklara da yol açabilir. Ayrıca çok fazla eşya kullanımı balkonun kötü ve iç karartıcı olmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple balkon dizayn ederken her detay düşünülmeli ve ne önemlisi balkonlar rahatlığa hizmet etmelidir.

Küçük Balkonu Daha Büyük Göstermek İçin Ne Yapılabilir?

Az önce de bahsi edildiği gibi küçük balkonu büyük göstermek için yapılması gereken ilk şey az ve şık eşya kullanımıdır. Çok fazla eşya kullanımı balkonu hem havasız hem de karanlık yapar. Bu sebeple eşya seçimi çok önemlidir. Ayrıca küçük balkonu daha büyük ve ferah bir hale getirmenin bir diğer sırrı ise açık tonlar kullanmaktır. Bu sayede balkon daha ferah gözükerek olduğundan büyük bir görünüme sahip olur.

Balkon İçin Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Balkon için renk seçimi yapmak hem evin genel olarak görüntüsü açısından, hem de daha ferah bir ortam elde etmek açısından oldukça önem arz eden bir unsurdur. Öncelikle balkonun ferah bir ortama dönüşmesi amacıyla hareket ediliyorsa ona göre renk seçimlerinde bulunulmalıdır.

Açık tonlardaki renkler ortamları her zaman için daha şık ve ferah gösterdiğinden, balkonlarda genel olarak bu tip renkler kullanılır. Eğer balkon küçükse özelikle açık tonlar tercih edilmelidir. Fakat kişi çok geniş bir balkona sahipse koyu tonlar da tercih edilerek şık bir ortam oluşturulabilir.

En Ucuz Şekilde Güzel Bir Balkon Nasıl Oluşturulur?

Balkon zaten evin diğer bölümlerinden farklı olarak keyif amaçlı kullanıldığından dolayı çok pahalı eşyalara gerek yoktur. Sadece şık ve rahat olması önemlidir. Bu sebepten dolayı kişi kendini nasıl bir ortamda daha rahat ve huzurlu hissediyorsa ona göre bir seçim yapmalı ve balkonunu bu unsurlara bağlı olarak dizayn etmelidir. İnternet üzerinden minik biblo ve genel olarak eşyalar indirime girdiğinde çok uygun fiyatlarla satıldığından bu tip platformlar aracılığı ile istenen eşyalar satın alınabilir. Ayrıca ikinci el dükkanlarında da ucuz fiyatlı süs eşyaları çok uygun fiyatlara satılmaktadır.

Balkon İçin Halı Seçiminde Neler Göz Önünde Bulundurulmalıdır?

Balkon için halı seçimi yaparken küçük ve sade olması yeterlidir. Onun haricinde çok pahalı eşyalar alınmasına gerek yoktur.

Balkon Dekorasyonuna Eklenebilecek Ufak Detaylar Nelerdir?

Balkon Dekorasyon Süslemeleri Nasıl Yapılır?

Minik duvar süsleri, yerlere koyulabilecek minik tatlı mumlar, kuş tüyleri, oturmak için puflar gibi detaylar balkon dekore ederken en son eklenebilir.

Balkon Taşlarının Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Balkon taşları balkonu tamamlayan çok önemli unsurlardan biridir. Bu sebeple balkon taşı seçerken bazı önemli detaylara dikkat edilmelidir.

Bu detaylar şu şekilde sıralanabilir:

  • Renk
  • Uyum
  • Doku

Bu ve bunun gibi etkenler duvar taşı seçiminde oldukça önemlidir. Balkonun daha güzel ve ferah gözükmesi açısından iyi bir duvar taşı seçimi, her zaman için daha iyi olacaktır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR