Ana SayfaBalkonBalkon Dekorasyonu İçin Fikirler

Balkon Dekorasyonu İçin Fikirler

Gelişen teknoloji ile birlikte yaşamımızı doğadan uzak, renksiz ve tek tip bir şekilde yaşamaya başladık. Öyle ki etrafımızda yer alan yeşillikler bile zamanla azalmış olduğundan dolayı nefes alabilecek bir ortam bulmakta zorlanır duruma geldik. Tüm bu sorunlara evlerimizde nefes almak için çıktığımız balkonlarımızın dekorasyonunu iyileştirerek bir çözüm yolu sunulabilir.

Balkonlar günümüzde ev tercihlerinde rol alan en önemli faktörler arasında geçer. Özellikle yaz aylarında vaktimizin büyük bir çoğunluğunu balkonda geçirdiğimiz düşünülürse balkon dekorasyonunun da oldukça önemli olduğu söylenebilir. Günlük hayatın stresinden uzaklaşmak için çıktığımız balkonun bize huzur veren ve aynı zamanda şık bir görünümü olmasını isteriz.

Özellikle doğaya duyduğumuz özlem sebebi ile balkonlarımızı küçük birer bahçeye dönüştürmek isteriz. Bunun için balkona bir iki sandalye ya da kullanılmayan eşyaları koymak yerine güzel bir şekilde dekore edebiliriz. Ancak balkon dekorasyonunda da balkonun tipi, şekli ve büyüklüğüne göre dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bu balkon tiplerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Küçük ve dar balkon tipleri
  • Geniş balkon tipleri
  • Uzun ve dar balkon tipleri
  • Dikdörtgen şeklinde balkonlar
  • Açık balkonlar
  • Kapalı balkonlar

Yukarıda bahsedilen balkon tipleri balkonumuzu en doğru biçimde dizayn edebilmemiz açısından bize yardımcı olacaktır.

Dar Balkon Dekorasyonu

Balkon Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer balkonunuz dar bir yapıya sahipse büyük mobilya tercihleri yerine daha minimal ürünler kullanmanız gerekir. Örnek olarak katlanabilir sandalyeler ya da masalar tercih edilebilir. Balkonunuz zaten dar bir yapıda olduğundan çiçek koymak isterseniz ve koyacak pek fazla alanınız yoksa çiçekleri balkon askınıza koyarak hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

Bu sayede hem alandan tasarruf sağlamış olursunuz hem de çiçeklerinizin güneş ışığından en iyi şekilde yararlanmasını sağlamış olursunuz. Dar balkonlarda kullanılacak alan kısıtlı olması sebebiyle az mobilya olacağından mobilyaların şık ve ikonik olmasına dikkat edilebilir. Böylece daha dikkat çekici bir balkon dekorasyonu elde edilmiş olunur.

Geniş Balkon Dekorasyonu

Balkonun geniş olması çok fazla eşya konulması anlamına gelmez. Bu balkonda karışıklığa ve dolayısıyla da kötü bir görüntüye sebebiyet verecektir. Geniş balkonun en büyük avantajı ferah bir ortam yaratılabilmesidir. Bunun için gereksiz eşyalardan kurtulun ve daha hafif eşyalara yönelin. Manzarayı kapatmamak amacıyla da kullanılacak masaların alçak seçilmesi oldukça önemlidir. Geniş bir balkonun olmazsa olmazı hamaklardır. Köşelere yerleştireceğiniz bir hamak ile hem güzel bir dekorasyona sahip olurken hem de rahatlığı yakalamış olursunuz. Bununla birlikte balkonunuza koyduğunuz mobilyaların üzerlerine salaş bir şekilde örteceğiniz örtüler ile de sıcak bir balkon havası elde etmiş olursunuz.

Balkon Duvarları

Balkon dekorasyonunun önemli bir parçasını oluşturan balkon duvarları süslemeye oldukça açık alanlar olduğundan güzel bir şekilde kullanıldığı takdirde eğlenceli ve hoş görüntüler elde edilebilir. Özellikle geri dönüşüm malzemeleri ile yapılan süslemeler ya da raflar balkon dekorasyonlarına çok daha doğal bir hava katar.

Bunun dışında duvar boyaları için de koyu renkler değil de açık ve iç açıcı renklerin tercih edilmesi çok daha doğru olacaktır. Açık renkler yazın güneş ışınlarının yansıyarak serin bir ortam oluşturmasını da sağlar. Bu da yazın balkonda çok daha rahat zamanlar geçirmeniz için daha iyi bir seçim olacaktır.

Balkon İçin Aydınlatma

Balkonunuza hoş bir hava katmak ve akşamları daha rahat bir şekilde oturmanızı sağlamak amacıyla fazladan aydınlatma malzemeleri kullanabilirsiniz. Balkonlarda genellikle aynı tip ve basit bir aydınlatma olan tavan aydınlatması yer alır. Ancak balkon dekorasyonunda balkonunuzun demirlerine asacağınız ufak lambalar ya da fenerler çok daha cazip bir fikir olarak karşımıza çıkar. Bu aydınlatma araçları özellikle yaz akşamları için oldukça sofistik bir ortam yaratmanıza yarar sağlar.

Paletler İle Yaratıcılık Sağlayın

Balkon dekorasyonları için en kullanışlı malzemelerden biri olarak karşımıza paletler çıkar. Her türlü yaratıcılığa açık olan paletleri renk renk boyayarak balkonunuza canlı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Paletler ile isterseniz saksılarınızı koyacağınız bir yer yapın isterseniz bir sehpa ya da duvarınıza asarak dekorasyonunuzu tamamlama imkanı elde edebilirsiniz.

Köşeleri Kullanın

Balkon Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle küçük balkonlar için duvarların köşelerini değerlendirmek iyi bir fikir olacaktır. Bu köşeler raf ya da ufak bir dolap şeklinde tasarlanabilir. Bu sayede balkonunuzu daha kullanışlı bir hale getirmiş olursunuz ve aynı zamanda da kendinize bir depolama alanı oluşturabilirsiniz. Güzel şekilde süslendiği takdirde balkonunuz için hoş bir dekorasyon fikri olarak değerlendirilebilir.

Balkonunuzu Çiçekler İle Süsleyin

Balkon dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da çiçekler olarak bilinir. Çiçekler güzel görüntü ve kokuları ile balkon dekorasyonlarının vazgeçilmez birer parçası olarak karşımıza çıkar. Balkonunuza koyacağınız çiçekler ile baharı balkonunuza taşıma imaknı da elde etmiş olursunuz. Çiçekler için hoş saksılar tercih edilerek dekorasyonu tamamlamanız mümkün olur.

Renkli Kilimler ve Minderler

Balkonunuzda yazı hissetmek ve renkli bir ortam yaratmak istiyorsanız eğer rengarenk kilimler ya da minderler ile bu isteğinizi gerçekleştirme imkanı elde edersiniz. Kullanacağınız minderler ile hem ekonomik hem de bohem tarzda bir oturma köşesi elde edebilirsiniz. Ayrıca balkon için seçtiğiniz halıların ya da kilimlerin hafif, kolay yıkanabilen tarzda ve kaymayan bir yapıda olmasına da dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Balkon Masaları

Balkonda yemek yemeyi seviyorsanız ya da sabah kahvaltılarımı her zaman balkonda yaparım diyorsanız katlanabilen duvara monte edilmiş balkon masaları sizin için oldukça kullanışlı olacaktır. Çok fazla yer kaplamayacağından dolayı balkonunuz küçük olsa bile rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir ürün olarak karşınıza çıkar. Balkonunuz ile uyumlu renkler seçerek balkonunuzun çok daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR