Ana SayfaBalkonBalkon Masası Nasıl Seçilmelidir?

Balkon Masası Nasıl Seçilmelidir?

Evlerinde farklı ortam elde etmek isteyenler, bunu genellikle balkonlarla yaparlar. Yaz aylarında balkonlarda geçirilen vakit daha da artar. Bu kadar çok vakit geçirilen ortamlarda herkes konforlu vakit geçirmek ister.

Bu istek sonucunda da balkon masası nasıl seçilmelidir? Sorusu ortaya çıkar. Balkon masasının seçiminin doğru yapılması, balkonda geçirilen vaktin daha da eğlenceli hale gelmesini sağlar. Bunun için balkon masası ve balkon mobilyaları seçiminde dikkat edilmesi gerekir.

Balkon Masalarında Hangi Öncelikler Olmalıdır?

Balkon Masası Nasıl Olmalıdır?

Alınacak olan balkon masalarının doğru bir şekilde seçilebilmesi için, masayı alacak olanların bazı öncelikleri olmalıdır. Bu öncelikler, insanları doğru bir masa seçimine yönlendirir.

Balkon masalarında aranması gereken önceliklerden bazıları şunlardır;

 • Kalite
 • Rahatlık ve ölçü
 • Beklentiler
 • -Renkler
 • Alan Planları
 • Fırsatlar balkon masası seçimlerinde dikkat çeken önceliklerdir. Bu öncelikler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ona göre tercih edilen seçimlerde farklı olabilir.

Balkon Masalarında Nasıl Bir Dekorasyon Tercih Edilmelidir?

Balkonlarda yapılacak olan dekorasyonda farklı tercihlere rastlamak mümkündür. Doğru bir dekorasyon yapmak isteyenlerin pek çok konuyu dikkate alması gerekir. Dekorasyon tercihleri yapılırken, balkonun şekli, alan genişliği, açık ya da kapalı balkon oluşuna göre karar verilmelidir.

Bunun yanı sıra balkonlarda kullanılan çok fazla masa çeşidi vardır. Masaların faklı şekilleri mevcuttur. Yuvarlak ya da kare masa gibi seçenekler başarılı dekorasyonların ortaya çıkmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, masaları satın almak istemeyenler kendi masalarını hazırlayabilirler. Bunun için paletlerden yardım alınabilir. Çok fazla balkon masası dekorasyonları vardır.

Modern Bir Balkon Masasına Nasıl Karar Verilir?

Bir balkon masasının modern olup olmadığına bakılırken, balkonda duruşuna göre karar vermek gerekir. Balkonun ön plana çıkmasını sağlayan en önemli malzemeler arasında balkon masaları yer alır. Bunlar mobilyalarla uyumlu hale getirilerek bir büyün oluşturulabilir.

Balkon Masaları Hangi Çeşitlerden Olmalıdır?

Balkon masaları farklı malzemelerden yapılabilir. Bu da ortaya farklı masaların çıkmasını sağlar. En sık rastlanan masalar ahşap ya da rattan masalardır. Bu masalar çoğunlukla balkon alanlarında kullanılırlar. Özellikle ahşap masalar, modern bir balkon oluşturmak için çok zevkli tercihlerdir.

Bu masaların üzerine bazı aksesuarlar koyularak daha renkli hale getirilebilir. Balkon masalarının modern görünmesinde aksesuarlarda çok önemli role sahiptirler. Rattan masalar, ahşap modellere nazaran daha hızlı kirlenebilirler. Özellikle küçük çocukları olanlar tercihlerini ahşap ya da oval seçeneklerden yana kullanmalıdır. Böylece hep kullanışlı hem de hızlı temizlenebilen masalara sahip olabilirler.

Balkon Masası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balkonlarını olduğundan daha şık hale getirmek isteyenlerin masa ve mobilya seçimlerini çok iyi yapması gerekir. Şık bir balkon masası, balkonun daha güzel görünmesine yardımcı olur.

Balkon masası almak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler şu şekildedir;

 • Balkon masaları alınırken, alanı daraltmayacak şekilde tercihler yapılmalıdır.
 • Küçük masalar için, katlanabilir ve küçük masalar tercih edilmelidir.
 • Konforlu alanlar oluşturmak için, ahşap paletleri kullanarak keyifli alanlar oluşturabilirsiniz.
 • Seçeceğiniz balkon masalarıyla birlikte monte edilebilecek saksılıklar kullanarak bahçe ortamı da oluşturabilirsiniz.

Bu konulara dikkat ettiğiniz zaman daha başarılı balkonlar hazırlayabilirsiniz. Fakat dikkat etmediğiniz takdirde balkonunuzun kullanımını da engellemiş olursunuz. Bunun için dikkat ederek hareket edilmesi gerekir.

Balkonlarda En Sık Tercih Edilen Masalar Hangileridir?

Balkon Masası Nasıl Olmalıdır?

Balkonlar kapalı ya da açık şekillerde olabilir. Ayrıca her balkonun boyutu da aynı değildir. Balkon şekillerine dikkat edildiğinde tercih edilecek masaya daha doğru karar verilebilir. Balkonlarda sıklıkla ahşap ya da katlanabilir masalar tercih edilebilir. Ahşap masaların tercih edilmesinin nedenleri arasında kullanışlı oluşu vardır. Ayrıca balkon masaları hızlı kirlenebilir. Bunun için açık renkler yerine koyu renk masalar tercih edilir.

Küçük masaların tercih edilmesinin nedenleri arasında, balkonun küçük oluşu gösterilebilir. Bu seçimler sayesinde balkon masası ihtiyacı karşılanırken, konforlu bir yaşam alanı oluşmasına da olanak sağlanır. Balkon masalarının konumlarını değiştirerek farklı yerlere koyabilirsiniz. Böylece sürekli aynı yerde durduğu için sıkılmazsınız. Balkonunuz açıksa balkon masanızı güneşi gören konuma koymanız daha faydalıdır. Bu sayede yazın güneşli günlerden faydalanma imkânı bulabilirsiniz.

Balkon Masası Seçimlerinde Boyut Önemli Midir?

Balkon masası seçerken boyut çok önemlidir. Çünkü büyük balkona küçük, küçük balkona büyük masa koyulamaz. Koyulsa bile kullanışlı olmaz. Büyük balkon masaları genellikle 6 ya da 8 kişilik olarak tercih edilir. Küçük balkonlar için 2 ya da en çok 4 kişilik masalar koyulabilir. Bunda tabii ki de balkonun boyutunun göz önünde bulundurulması gerekir.

Balkonların Şekilleri Masa Seçimlerini Etkiler Mi?

Balkon masaları alacak olanlar, balkonunun şekli dışında masa alamazlar. Alacakları masayı düşünürken kullanacakları mobilyalara da çok iyi karar vermeleri gerekir. Çok fazla maliyet olması istenmiyorsa, plastik masalar tercih edilebilir. Fakat bunlar ahşap masalar kadar kaliteli ve kullanışlı değildir. Masaların balkonların şekline göre kullanılabilmesi açısından farklı boyutları vardır. Bu boyutlar sayesinde balkon sekline uygun olan masa seçimleri yapılabilir.

Ahşap Balkon Masalarının Tercih Edilme Nedenleri Nelerdir?

Ahşap balkon masasını balkonda keyif yapmak isteyenler çoğunlukla tercih ederler.

Bu masanın tercih edilmesinin nedenleri şunlardır;

 • Ahşap masalar bulundukları ortamı daha modern gösterirler.
 • Daha kullanışlıdırlar.
 • Temizlemesi ve taşıması çok kolaydır.
 • Kullanılacak olan mobilyalarla da bütün oluşturabilirler
 • Dayanıklı olduğu için uzun yıllar kullanılabilirler.

Bu nedenlerden dolayı ahşap masalar daha çok tercih edilirler. Yaz aylarında balkonlarını yenilemek isteyenler yapı marketlerden araştırarak birbirinden farklı ahşap masalar bulabilirler. Bu masalar dayanıklı olmaları sebebiyle, sürekli balkon alışverişi yapmak istemeyenlerin tercihleri arasındadır. Beklentileri de bu masalar rahatça karşılar

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR