Ana SayfaBahçeBalkon ve Bahçelere Bahar Geliyor!

Balkon ve Bahçelere Bahar Geliyor!

Bahar ve yaz mevsimlerinin en keyif aldığımız taraflarından biri de evimizin dışarıya açılan kapısı balkon ve bahçelerdir. Yemyeşil balkon ve bahçeler, stresimizi azaltarak ve günümüzü daha keyifli bir hale getiren mekanlardır. Yorucu bir günden sonra sessiz, sakin ve rahat mobilyalarla döşenmiş olan balkonda ya da bahçede bir bardak çay içmek kadar insana iyi gelen bir şey olamaz.

Ancak bahçe ve balkon mobilyaları dış etkenler tarafından zamanla yıprandığı için bir süre sonra yenilenmeleri gerekir. Özellikle kış mevsiminden sonra kullandığınız mobilyalar hava şartları sebebiyle zarar görebilir. Baharın gelmesinin ardından balkon ya da bahçenizde keyif yapmak istiyorsanız eğer yıpranan mobilyalarınızı ya değiştirmelisiniz ya da atmalısınız. Bu günlerde bahçe mobilyalarını değiştirmen çok da zor değildir.

Balkon ve Bahçeler İçin El Emeği Mobilyalar

Günümüzde mobilya tamiratı oldukça popüler bir uğraş haline gelmiştir. İnsanlar artık özel olarak eskiyen mobilyaları alarak onları tamir ettiriyorlar. Bahçenizdeki ya da balkonunuzdaki mobilyaları kendiniz de tamir edebilirsiniz.

Mobilyaların iskeletlerini boyayarak kendi stilinize uygun mobilyalar yaratabilirsiniz. Ayrıca mobilyaların minderlerinin kaplamalarını da değiştirebilirsin. Mobilyalarınızı kendiniz tamir ederek hem fazla masraf etmemiş olacak hem de yepyeni mobilyalara sahip olmuş olacaksınız. Balkon ve bahçenizde bahara uygun olacak şekilde dekorasyonlar yapabilirsiniz.

Balkon Ve Bahçenizi Renklendirecek Bitkiler

Balkon ve Bahçeler Bahar Geliyor!

İnsanlar artık yaşam alanlarında bitki kullanımını tercih ediyorlar. Balkon ve bahçenizde bitki kullanmanız baharın geldiğini size daha çok hissettirecektir. Bazı uzmanlar yaşanılan mekanda bitki bulundurulmasının insanlara pozitif enerji verdiğini söylüyor. Ortamda bulunduracağınız bitkilerle daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşam alanı yaratmış olursunuz. Özellikle de balkon ve bahçe dekorasyonunuz da bitkileri kullanarak doğal ve şık bir görünüme imza atmış olursunuz.

Balkon ve Bahçelerde Hangi Bitkiler Kullanılır?

Genellikle balkon ve bahçelerde sarmaşık gibi bitkiler tercih edilmektedir. Sarmaşıkların bahçenizin duvarlarına tutunmasını sağlayarak doğal bir yaşam ortamı yaratmış olursunuz. Ayrıca bu bitkiyi balkonunuzda kullanacaksanız eğer sarmaşıkları balkon korkuluklarına uzatabilirsiniz. Balkonunuzun mutlaka güneş alıyor olması gerekir. Balkonunuza uygun bir sarmaşık türü seçimi yapabilirsiniz. Yeşil tonlarındaki minderlerle ahşap balkon mobilyalarını birleştirerek muhteşem bir dekorasyon yapmış olursunuz.

Balkon ve Bahçe Peyzajı Nasıl Göze Hitap Eder?

Rengarenk çiçeklerle ve yemyeşil çimlerle bezenmiş bir bahçe peyzajı ile doğanın güzelliklerini bahçenize yansıtabilirsiniz. Dış mekan bitkilerini bahçe çitleri ile bütünleştirerek görsel bir şölen elde etmiş olursunuz. Ayrıca bahçenizde egzotik ağaçlar ve göz alıcı çiçekler de kullanabilirsiniz. Peyzaj çalışmasına başlanmadan önce düzenlemesi yapılacak alanın konumuna, şekline ve büyüklüğüne bakılmalıdır. Alanının durumuna göre hangi tasarımın uygun olacağı belirlenebilir. Bahçe ve balkon peyzajında işlevselliğe, estetik ve uyuma dikkat edilirse ortaya harika bir tasarım ortaya çıkar. Bahçenin güneş aldığı yere ve rüzgar yönüne göre ağaç ve bitki dikimi yapılmalıdır. Bahçenizde estetik bir görüntü oluşturmak için illa bir uzmandan destek almanıza gerek yoktur. Küçük bir araştırma yaparak düşük miktarlarla bahçenize göz alıcı bir peyzaj yapabilirsiniz.

Balkon ve Bahçe İçin Dekorasyon Önerileri

Balkon ve bahçe sezonu bahar ve yaz ayları geldiğinde başlamış olur. Evin içi kadar balkon ve bahçe dekorasyonu da oldukça önemlidir. Evde olduğunuz zamanın bir çoğunu balkon yada bahçenizde geçiriyorsanız eğer bu ortamda rahat ve huzurlu olmanız gerekir. Eviniz bahçeliyse çok şanslısınız demektir.

Rengarenk çiçeklerle ve saksılarla bahçenize bahar havası kazandırabilirsiniz. Bahçenizde rahat oturma grupları kullanarak, bahçenizi yaşanılası bir alan haline getirebilirsiniz. Balkonunuzun şekli fikirlerinizi uygulamanızda size engel olabilir. Bu yüzden balkonunuzun şekline uygun dekorasyonlar tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Diğer dekorasyonlara göre kare balkon dekorasyonu daha kullanışlıdır.

Oturma grubunuzu dilediğiniz gibi yerleştirerek herkesin rahat oturmasını sağlayabilirsiniz. Sandalyelerinde renkli minderler kullanman gelen kişilerin beğenisini alacaktır. Balkon ya da bahçenizin duvarlarında dekoratif objeler kullanabilirsiniz. Çiçek olarak da kırmızı ve pembe sardunyaları tercih edebilirsiniz.

2021 Bahçe Dekorasyonu Trendleri

Balkon ve Bahçeler Bahar Geliyor!

2021 yılı bahçelerin yılı olacak, bu yüzden bahçeli bir evde oturuyorsanız şanslısınız demektir. Geçen sene olduğu gibi bu sene de iç ve dış mekanların iç içe geçmesi trendler arasında. Yani iç tasarımlarda sıklıkla gördüğümüz ahşap ve hasır gibi malzemelerle yapılmış masa, sandalye ve sehpa gibi mobilyaları bahçelerde 2021 yılında da göreceğiz.

Sizde bahçenizin dekorasyonunda ahşap ve hasırdan yapılmış mobilyaları tercih edebilirsiniz. Yağmurlu ve karlı havalarda ahşap mobilyalarınıza iyi baktığınız sürece mobilyalarınızı uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Bahçeye koyacağınız mobilyalar hem şık hem rahat hem de işlevsel olmalıdır.

Vintage Bahçe Ve Balkon Dekorasyonu

Hem ev hemde dış mekan ferahlığını bir arada istiyorsanız vintage balkon ve bahçe dekorasyonunu tercih edebilirsiniz. Vintage olarak dizayn edilen balkon ve bahçeler samimi, şirin ve huzurlu bir ortam yaratacaktır. Vintage tarzda renk tonu seçimi oldukça önemlidir. Genellikle toprak tonları ve pastel renkler kullanılır. Pastel ve sade tonlar ortamın samimi ve romantik görünmesini sağlayacaktır. Balkon ve bahçe zemininde kilim yada yolluk kullanmanız daha uygun olacaktır.

Bahçe Ve Balkonlar İçin Kendin Yap Fikirleri

Atık malzemelerden faydalanarak bahçe ve balkonunuz için harika dekorasyon tasarımları yapabilirsiniz. Bahçe ve balkon süslemesi için pahalı malzemelere ihtiyacınız yoktur. Tahta bir kasadan orta sehpa yapabilirsiniz. Kasayı güzelce zımparaladıktan sonra istediğin renk boyayla boyaya-bilirsin. Yaptığın sehpanın üstüne çayını, kahveni ve kitabını koyabilirsin. Bir arabanın patlamış lastiğini pufa çevirebilirsiniz. Tekerin çapını ölçtükten sonra marangoza giderek buna uygun 2 adet sunta almalısın. Aldığınız suntaları matkap ile tekerin alt ve üst kısmına sabitlemelisiniz. Ardından halat ipiyle tekerin tamamını kaplayarak harika bir puf elde etmiş olacaksınız.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR