Ana SayfaBalkonBalkonda En Kolay Yetişen Bitki Çeşitleri

Balkonda En Kolay Yetişen Bitki Çeşitleri

Nüfusun artmasıyla ve apartmanların artmasıyla birlikte bahçe kavramı pek çok insan için hayal olmaya başlamıştır. Bu nedenle insanlar balkonlarında bahçe düzeni kurmak ve bitki yetiştirmek istemektedir. Günümüzde pek çok insan, balkonda yetişen bitkiler araştırmaktadır.

Balkonda Çiçek Yetiştirmek

Balkonda bitki yetiştirmek, balkonunuzun canlanmasına ve daha konforlu bir alan olmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra bahçeye olan özleminizi azaltacak ve kendinize güzel bir hobi edinmenize sebep olacaktır. Ancak bu noktada tüm bitkilerin balkonda bakılamayacağının bilinmesi oldukça önemlidir.

Balkonda Yetişen Bitkiler Hangileridir?

Balkonda en kolay yetişen bitki çeşitleri, genellikle rüzgâr ve sıcak havalara uygunluk göstermektedir. Kırılgan ve özel bir bakım gerektiren bitkilerin çoğu, balkonda kısa sürede hastalık kapmakta, çürümekte ya da solmaktadır. Bu nedenle balkonunuzda bakacağınız bitkiyi iyi seçmeniz oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Aşağıdaki listede balkonda yetiştirebileceğiniz bitkiler sıralanmaktadır.

Yukarıda belirtilen bitkiler, balkonda yetişen bitkiler arasında yer alan seçeneklerden yalnızca birkaçıdır. Pek çok bitki balkonda yetiştirilmeye uygun olsa da, her çiçeğin farklı bir bakımı olduğunu bilmek gerekmektedir. Zira tüm çiçeklerin anavatanı farklı olduğu için farklı güneş, gölge, ısı ve su ihtiyacına sahiptir.

Balkonda Bitki Bakımı Nasıl Olmalı?

Balkonda bitki bakmanın zorlu yanları bulunmaktadır. Balkonda bakacağınız çiçeklere doğru bir bakım yapmadığınız sürece balkonunuzda istediğiniz görünümü oluşturmanız oldukça zor olacaktır. Her bitkinin ortam ihtiyaçları aynı olmadığı için mutlaka her bir çiçeğiniz için araştırma yapmanız gerekmektedir. Ancak bitki bakımında genel olarak dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Aşağıdaki listeye göz atarak bu konu ile ilgili aha detaylı bilgi almanız mümkün olacaktır.

  • Balkonda bakacağınız bitkilerin birbirine çok yakın olmamasına özel göstermelisiniz. Zira çoğu bitki, yakınlarında farklı bitkilerin olmasından rahatsız olmakta ve yavaş bir gelişim göstermektedir.
  • Bitkileriniz, balkonda olacağı için sert rüzgârlara maruz kalabilir ya da direkt olarak güneş ışığı alabilir. Bu durumlar her bitki için geçerli olmasa da çoğu için zararlı bir durumdur. Bu nedenle mutlaka balkonun dolaylı ışık alan yerlerine bitkilerinizi koymanız tavsiye edilmektedir.
  • Bitkileriniz, balkonda tek taraftan ışık alacaksa, gün içerisinde saksıları kendi etrafında çevirerek güneş almasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede bitkinin tüm yaprakları güneş görerek daha hızlı gelişecektir.
  • Bitkilerde aşırı sulama, köklere zarar vererek su çürümesine neden olabilmektedir. Bu nedenle balkonda baktığınız bitkilerin saksısında mutlaka drenaj delikleri olmalı ve etrafın kirlenmemesi için saksı tablası bulunmalıdır.
  • Balkon bitkilerinin daha sağlıklı büyüyebilmesi için belirli aralıklarla bitki gübresi verebilirsiniz.
  • Balkonda baktığınız bitkiler, sinek ve diğer haşerelerin balkonunuza gelmesine neden olabilir. Bu durum hem balkonunuzu hem de bitkilerinizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle gerekli haşere ilaçlarını edinmenizde fayda vardır.

Çiçek

Balkonda en kolay yetişen bitki çeşitleri arasında yer alan çiçekleri tercih etseniz dahi, bitkinizin bakımına özel göstermeniz gerekmektedir. Bazı bitkiler, ilgisiz kaldığında direkt olarak kurumaktadır. Eğer bitkilerinize fazla zaman ayıramayacak kadar yoğunsanız, mutlaka dayanıklı bitkiler almanız gerekmektedir.

Kısa dayanıklı balkon bitkileri, çok fazla uzamayacağı için balkonunuzda fazla yer kaplamayacak ve sürekli saksı veya yer değişimi gerektirmeyecektir. Bu nedenle küçük bir balkonunuz varsa bodur bitkileri tercih etmeniz oldukça iyi bir seçim olacaktır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR