Ana SayfaÇiçekBambu Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Bambu Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Bambu, şekli ve rengi sayesinde çiçek severler tarafından çok beğenilen çiçekler arasındadır. Özellikle bambu severler, bu güzel çiçeğin nasıl yetiştireceğine dair yapılması gerekenleri oldukça merak etmektedirler. “Bambu nasıl yetiştirilir?” sorusuna cevap aradığımız bu yazımızda, çiçek severlerin merak edilen sorularını yanıtlamaya çalışacağız.

Bambu Evde Nasıl Yetiştirilir?

Evde yetiştirilen bitkiler arasında olan bambu, aynı zamanda kolay yetiştirilebilirliği açısından çiçek severlerin sıklıkla tercih ettiği çiçekler arasına girmektedir. Evde çiçek yetiştirmek isteyenlerin, bambu yetiştirmeyi tercih etmelerindeki en büyük sebep, çok zahmetli olmamasını sağlayan çok fazla su istememe özelliğidir.

Dikkat edilmesi gerekenler arasında bambunun bulunduğu vazonun aydınlık veya yarı gölge bir konumda olmasıdır. Düzenli ve az su ile bambunun sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesi sağlanabilir. Su içinde veya toprakta yetiştirilebilir olan bambular, evde bambu yetiştirmek isteyenlere alternatif sunarak kolaylık sağlamaktadır. Suda yetiştirilecek olan bambunun suyunun haftada bir değiştirilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.

Bambu Çiçeği Yetiştirme

Bambuyu Suda Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bambu yetiştirilmesindeki yöntemlerden biri olan bambunun suda yetiştirilme yöntemi, toprakta bambu yetiştirilmesine göre biraz daha fazla kolaydır. Tohum aşamasını geçip, köklenen bambu suya koyulur. Burada dikkat edilmesi gerekilen nokta, ilk defa koyulduğu zaman suyun yaklaşık 4-5 cm kadar yükseklik olacak şekilde koyulması gerektiğidir.

Yaklaşık olarak 1 hafta bu suda bekletildikten sonra iyice köklenen bambunun suyunu boşaltıp, bu sefer 10 cm kadarlık bir su koyulmalıdır. Artık iyice bakılabilir hale gelen bambunun suyu haftada 1 olmak üzere değiştirilmelidir.

Öte yandan bambunun suyu ile bilinmesi gereken kısım, bambu suyunun temiz, klorsuz veya içilebilir su olması gerektiğidir. Kirli veya klorlu su ile yetiştirilmeye çalışılan bambu zarar görür ve gelişmesi kötü yönde gider. Aynı zamanda bambunun su içinde yetiştirilmesi, bambunun düz ve uzun olarak yetişmesini sağlamaktadır.

Bambu Çiçeği Yetiştirme

Bambuyu Toprakta Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bambunun toprakta yetiştirilmesi, suda yetiştirilmesine göre daha zordur. Fakat toprakta bambu yetiştirimi genel olarak yine de kolay olmaktadır. İlk önce bir yemek kaşığı tuz ile 1 bardak su birbiri ile karıştırılır. Bu karışımın içine bambu tohumu koyulur ve yaklaşık 15-20 dakika boyunca bu suda bekletilir.

Bu belirli sürenin ardından bambu tohumu klorsuz, temiz bir suda 24 saat süresince bekletilir. 24 saatlik sürenin ardından biraz da olsa köklenen bambu tohumu artık toprağa ekilmeye hazırdır. Bambunun toprakta yetiştirilmesinde çok önemli olan toprak seçimi, çok iyi yapılmalıdır. Tavsiye edilen bambu yetiştirme toprağı genel olarak bahçe toprağı, torflu ağaç kabuğu ya da çimlendirme toprağı olarak bilinmektedir.

Saksının altına 2-3 cm derinliğin de toprak koyulur ve bunun üstüne toprak koyulur. Bu toprağa bambu tohumu ekilir ve sonra yine biraz toprak eklenir. En son olarak biraz su eklenir ve bambu, aydınlık bir yere konulur.

Bambu Çiçeği Yetiştirme

Bambu Yetiştirmek İçin Gerekli Malzemeler

Evde bambu yetiştirmek isteyen çiçek severlerin, elinde bulundurması gereken birkaç malzemeye ihtiyaç duymaktadır. Bu malzemelerin temininde zorluk yaşanmayarak, rahatlıkla çiçekçilerden ve ev ile ilgili malzemeler satan mağazalardan ulaşılabilir.

Suda yetiştirilmek istenen bambu için gereken malzemeler şöyledir:

  • Mum
  • Kavanoz ya da bardak
  • Suda yetiştirmek ve düz bir bambu elde edebilmek için gerekli olan uzun ince bir vazo
  • Bambunun kök kısmını süsleyebilmek ve koruyabilmek için yerleştirilecek çakıl taşları

Saksıda yetiştirilmek istenen bambu çiçeği için gerekli olabilecek malzemeler:

  • Dar ve uzun bir saksı
  • Bambunun sağlıklı bir şekilde büyümesi için önemli olan topraklardan kum, torf veya bahçe toprağı

Bambu Yetiştirirken, Bambu Nasıl Çoğaltılır?

Bambu çoğaltma yönteminin ismi çelikleme yöntemi olarak geçmektedir. Bambu çoğaltma işlemi her sene yapılabilmektedir. Çelikleme yöntemi ile hali hazırda olan bir bambunun bölümü kesilerek su doldurulan kaba konularak kök salması için bekletilir.

Çelikleme işlemi yapılan bu bambu parçası, kabın içerisinde kök saldıktan sonra bambu asıl büyüyeceği vazoya alınır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR