Ana SayfaÇiçekBambu Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Bambu Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Zarif görünümü ve yıl boyunca canlı yeşil rengini koruyan dayanıklı yapısıyla bambu çiçeği son yıllarda en çok tercih edilen salon bitkilerinden biridir. Yetiştirilmesi oldukça kolay bambu çiçeği aynı zamanda bakıma fazla ihtiyaç duymamaktadır.

Yaygın kullanımı ve popülerliği sebebiyle pek çok kültürde farklı anlamlar taşıyan bambu bitkisinin, şans ve bolluk getirdiğine inanılmaktadır. Aynı zamanda dostluğun ve dürüstlüğün sembolüdür.

Popüler salon bitkilerinden olan bambu bitkisinin anlamı nedir? Bambu bitkisi nasıl yetiştirilir? Bambu bitkisi bakımı nasıl yapılır? sorularını merak ediyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Bambu Çiçeği Nedir?

Yıl boyunca canlılığını koruyan görünümü, hava temizleyici özelliği ve kolay bakımı ile bambu, küçük yapılı bir palmiyedir. Bilimsel adı ‘’dracaena sanderiana’’ olarak bilinen bambu çiçeğinin kökeni Orta Afrika’ya özgü olan zambakgiller ailesine dayanmaktadır.

Egzotik görünümlü bambu bitkisi bir metreye kadar uzayabilmekte ve 20 cm uzunluğunda yapraklara ulaşabilmektedir. Bambu bitkisi yeşil renkli yapraklara sahiptir. Bambunun kök kısmı yapraklarına göre daha açık renkli ve dolgun bir yapıya sahiptir. Topraklı saksılarda yetiştirilen bambular rengini ve kıvrımlı yapısını kaybettiğinden salon bambuları genellikle az miktarda su içerisinde yetiştirilmektedir.

Bambu Çiçeği Bakımı

Bambu Çiçeği Anlamı

Ev ve ofis dekorasyonlarında sıklıkla tercih edilen bambu bitkisi oldukça popülerdir. Bu sebeple farklı kültürlerde pek çok anlamı bulunmaktadır. En yaygın anlamıyla bambu bitkisinin şans getirdiğine inanılmaktadır. Bu sebeple ‘’şans bambusu’’ olarak da adlandırılır.

Yeni umutların yeşermesi ve hayallerin gerçekleşmesi anlamını da taşıyan bambu bitkileri taşıdıkları anlamlar sebebiyle özel gün hediyeleri olarak sıklıkla tercih edilir. Hediyelik bambu bitkileri kişilerin daha huzurlu ve dingin bir hayat geçirmesini temsil etmektedir.

Bambu kökleri sayılarına göre de farklı anlamlar taşımaktadır. Bir arada bulunan bambular adet sayılarına göre anlamlandırılır. 2 kök bambu bitkisi aşk, 3 ya da 6 kök bambu bitkisi mutluluk, 5 ya da 7 kök bambu bitkisi sağlık, 8 kök bambu bitkisi servet, 9 kök bambu bitkisi iyi bit gelecek ve 21 kök bambu bitkisi nimet anlamını taşımaktadır.

Bambu Çiçeği Bakımı

Bambu Bakımı

Bambu bitkisi diğer pek çok salon bitkisine nazaran bakımı oldukça kolay ve dayanıklı bir bitkidir. Detaylı bir bakımı olmayan bambu bitkilerini yetiştirirken canlı yeşil görünümlerini kaybetmemeleri için uygulamanız gereken bazı püf noktalar vardır.

Bambu çiçeğinizin bakımında dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan ilki kullanacağınız sudur. Bambunuzu musluk suyu yerine arıtılmış içme suyunda yetiştirmeniz daha faydalı olacaktır. Aynı zamanda bambu bitkinizin canlılığı ve uzun ömürlü olması için suyunu sürekli değiştirmek yerine azalan suyun üzerine eklemeniz ve suyun rengi yeşerdiğinde değiştirmeniz gerekmektedir.

Bambular ışığı çok seven bitkilerdir. Ancak direkt güneş ışığı altında bulunan bambular sararabilir. Bu sebeple aydınlık ortamlarda ve direkt gün ışığı almayan yerlerde bambunuzu saklamanız gerekmektedir.

Bambu bitkinizi sık aralıklarla detaylı şekilde incelemeniz bitkinizin uyarılarını kısa zamanda almanızı sağlayacaktır. Yaprak bitlerinden örümcek bitler bambuların en büyük düşmanlarındandır. Taze bambu yaprakları altlarında bulunan bu böcekleri detaylı kontroller yaparak erken fark etmeniz bambu yapraklarınızın ömrünü uzatacaktır. Bitlenmesini ve böceklenmesini önlemek amacıyla bambunuzu yaz aylarında haftada bir kış aylarında üç haftada bir olacak şekilde yapraklarına su fışkırtarak yıkamanız gerekmektedir.

Bambu Çiçeği Bakımı

Suda Yetişen Bambunun Bakımı

Bambu , tercih edilme durumuna göre toprakta veya suda yetiştirilebilmektedir. Alınan bambu sürgünü ilk olarak bir kavanoza koyun ve 5 cm’e yakın su ekleyin. Eklenen suyun ardından bambu çiçeği köklenene kadar bekleyin ve haftada bir değiştirin. Bambu köklendikten sonra su seviyesi 10 cm’ye kadar çıkarılması önerilmektedir. Kökü tutan bambunun düzenli olarak haftada bir kesinlik suyun değişmesi gerekmektedir.

Bambu çiçeğinin yetiştirilmesine katkı sağlayan bitki besinlerinden birkaç damla eklenmesi, bambu bakımında artı sağlayan etkenlerden biri olmaktadır.

Toprakta Yetişen Bambunun Bakımı

Toprakta yetiştirilmek istenen bambunun bakımı, suda yetiştirilmek istenen bambunun bakımına göre değişiklik göstermektedir. Bambunun toprağı sürekli sulanmalı ve her zaman nemli kalması sağlanmalıdır. Bu sayede süreçli suyu ihtiyaç duyan bambu, daha sağlıklı gelişecektir.

Bambu sulamasında kullanılacak olan suyun klorsuz veya dinlendirilmiş ya da tercihen içme suyu olması gerekmektedir.

Toprakta yetişecek olan bambu çiçeğinin dar ve uzun bir vazoda yetiştirilmesi gerekmektedir çünkü vazo, gitgide uzayacak olan bambuyu sabit tutmalıdır.

Saksı toprağını hazırlarken torf, kum ve bahçe toprağını birleştirerek bir karışım elde edebilirsiniz. Kullanılacak toprağın biraz ağaç kabuklarıyla hava aldırılması, toprağın verimini artıracaktır.

Bambu Çiçeği Bakımı

Bambu Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Bambu bitkisi bakımı oldukça kolay bir bitkidir. Güneşe ve soğuğa karşı dayanıklıdır ve kendini zararlı dış etmenlerden koruyabilmektedir.

Dekoratif bambular topraksız, iri çakıl taşları ile sabitlenen içi su dolu cam vazolarda yetiştirilir. Bambu bitkisinin suyunun sürekli değiştirilmemesi, yeni suların vazo üstüne ilave edilmesi önerilir. 15 günde bir suyunun tamamen boşaltılması ve yenilenmesi yeterlidir.

Bambu bitkisi tropikal bir bitkidir bu sebeple oda sıcaklığı oldukça yeterlidir. Direkt güneş alan ortamlardansa gölge ortamları daha çok sever. Bambu bitkisinin nemli kalması için sık sık su püskürtülmesi önerilir.

Bambu bitkisinin suyuna farklı ilaveler yapılması kesinlikle önerilmemektedir. Bitkiler için hazırlanan besin ilaveleri de suyuna eklenmemelidir.

Farklı dekor ve piramit üzerinde sunulan bambuların suları hep üstten ilave edilmelidir. Eğer satın aldığınız bambu çiçeğiniz oasis çiçek süngerinin içerisindeyse süngerin emeceğinden daha fazla su koyulması gerekmektedir.

Bambu çiçeklerini yetiştirmek için drenaj delikleri olan dar ve uzun saksılar tercih edilmelidir.

Bambu Çiçeği Bakımı

Bambu Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Bambu ağaçları çelikleme adı verilen; başka bir bambu bitkisinin sürgünlerinden yararlanılarak ya da bambu tohumları ile çoğaltılabilir. Bambu bitkilerinde çelik alma işlemi dilediğiniz her mevsim gerçekleştirilebilmektedir. Bu yöntem ile kısa bir süre içinde yeni bir bambu bitkisi elde etmek mümkün olacaktır.

Bambu çiçeğinin ana gövdesinden yukarı uzanan dik bir çizgi ile sürgün kesilerek bambu çeliği alınır. Kesilen çeliğin alt yaprakları koparılır. Bambunun sap kısmı köklenme için su içinde bekletilir. Bekletilen çelikler köklendikten sonra su içerisinde yetiştirilmeye devam edilir ya da isteğe göre toprağa dikilir.

Bambu Tohumu Nasıl Ekilir?

Bambu bakımı, bambunun ilk hali, yani tohum halinde başlar ve bambu yetiştirmenin her sürecinde bambu bakımı hassasiyetle yapılır. Özellikle çelikleme yöntemi ile değil tohum ile yetiştirilecekse bu süreçlere çok dikkat edilmelidir.

Bambu tohumunun ekiminden önce yapılması gerekenlerden bir tanesi bir yemek kaşığı tuz ile bir bardak suyun oluşturduğu bir karışım elde edilmesidir. Bambu tohumu, bu karışımın içinde 15-20 dakika kadar bekletilir. Bekletilen bambu tohumları, başka bir kabın içinde bulunan klorsuz, temiz ve tercihen içme suyunun içine koyulur.

Bambu, bu su içerisinde gerekli gelişmeleri sağlayabilmek adına 24 saat bekletilir. Artık köklere sahip olan bambu, toprakta yetiştirilir. Ekim yapılacak toprağın genel olarak bahçe toprağı, torflu ağaç kabuğu ya da çimlendirme toprağı kullanılması önerilmektedir.

Toprağın altında çakıl taşından taban yapılır ve sonra yukarıya kadar toprak doldurulur. Bambu tohumu nazikçe bambu ekilir ve tekrar biraz toprak koyulur. Toprak biraz ıslatılır ve saksı aydınlık bir yere konur.

Bambu Çiçeği Bakımı

Bambu Çiçeği Vazosu Nasıl Olmalıdır?

Dekoratif olarak tercih edilecek bambu çiçekleri yaygın olarak vazoda yetiştirilmektedir. Bambuların daha estetik bir görünüm elde etmesi için vazo içerisine çakıl taşları konularak sabitlenmesi sağlanmaktadır.

Bambuların sağlıklı şekilde muhafaza edilmesi için bambu vazosu temiz içme suyu ile doldurularak 15 günde bir suyu değiştirilir.

Bambu çiçeğinin görünümünü engellemeyecek cam vazolara konulması tercih edilmektedir. Uygun uzunluktaki cam vazolar ile bambu köklerinin doğrudan ışık alması sağlanır.

Bambu çiçeğinizi kolayca sulamanıza imkan sağlayan genişlikte vazolar tercih edilmelidir. Kökleri büyüyüp kabı dar gelmeye başlayan vazolar sıkışmasını önleyen geniş bambu vazolarına yerleştirilmelidir.

Bambu Çiçeği Nasıl Kıvrılır?

Bambu çiçeğimi nasıl kıvırabilirim sorusu bambu severlerin sıklıkla sorduğu dekoratif anlamda bambu çiçeğinin görüntüsünü etkileyen önemli bir konudur. Bambu çiçeklerini uygun şekilde kıvırabilmeniz için uygun tüp ya da hortum kullanılmalıdır.

Bambu çiçeğinin uygun şekilde kıvrılabilmesi için bambu sapını tüpün ağzına gelecek şekilde yerleştirmeniz yeterlidir. Günden güne büyüyen bambu çiçeğiniz iç kısmına giren tüpün şeklini alacaktır. Bambu çiçeğinizi kıvırırken kullanacağınız aparatların şeffaf olması estetik anlamda kötü bir görüntü oluşmasını engelleyecektir.

Bambu Neden Sararır?

Bambu çiçeği yetiştirenlerin sıklıkla karşılaştığı durum bambuların sararmasıdır. Peki dekoratif anlamda canlı yeşil rengiyle içimizi açan bambu çiçekleri neden sararır? Bambu bitkilerinin sararmasına sebep olan birçok seçenek olabilir ancak yaygın olarak bambular direkt güneş ışığına maruz kaldıklarında sararmaktadır. Aynı zamanda bambuların çok soğuk ortamlarda kalmaları da sararmalarına sebep olmaktadır.

Bambu bitkilerine verilen suların değerleri de bambu renklerinde büyük rol oynar. Klor oranı yüksek sular bambunuzu sarartabilir.

Bambular oldukça dayanıklı bitkiler olsa da değerlerini değiştirecek hava akımları, rüzgarlar ya da hızlı soğuma ve ısınmalarına sebep olan klimalara maruz kalarak sararabilir.

Sararan bambular eğer sararma çok yayılmadıysa, sarartan etmen ortadan kaldırılarak kurtarılabilir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR