Ana SayfaBanyoBanyo Dekorasyonu İçin Fikirler

Banyo Dekorasyonu İçin Fikirler

Yeni ev dekore edenler veya banyoyu yenilemek isteyenler banyo dekorasyonu hakkında araştırmalar yapmaktadır. Banyolar özel alanlardır ve bu alanlarda rahat olmak çok önemli bir husustur.

Banyolar dekore edilmeden önce banyo dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler bilinmeli ve ona uygun davranılmalıdır. Peki, banyo dekore ederken nelere dikkat etmek gerekir?

Dikkat edilmesi gerekenler:

 • Alana uygun dekorasyon planı yapılmalıdır.
 • Eşyalar metrekareye göre seçilmelidir.
 • Banyo aydınlatması güçlü ve yeterli olmalıdır.
 • Banyonun havalandırma sistemi olmalıdır.
 • Banyoda kendiniz için özel bir alan yer almalıdır.
 • Kullanılacak eşyaların renkleri birbiri ile uyumlu olmalıdır.
 • Islak ve neme karşı kaliteli malzeme kullanımı gereklidir.
 • Ayna ve duşakabin etrafında küçük aydınlatmalar tercih edilebilir.
 • Seçilen aynanın etrafında çizik veya çatlak olmamalıdır.
 • Zeminler kaymaz özelliklere sahip olmalıdır.
 • Banyo için pamuklu ve kullanışlı havlular seçmek gerekir.
 • Uygun malzemeden yapılmış ürünler tercih edilmelidir.
 • Dar banyolarda saydam duşakabinleri tercih etmeye dikkat edin.

Bu gibi hususlar basit görünse bile dikkat edilmediği taktirde banyonun estetik görünmesinin önünde bir engel teşkil eder.

Alana Uygun Duşakabin Seçilmelidir

Banyonun en önemli aksesuarı duşakabinlerdir. Bu ürünler farklı çeşitlerde ve farklı renklerde olabilen ürünlerdir. Seçilmeden önce banyonun metrekaresi bilinmeli ve banyoya uyumlu olan ürünler seçilmelidir.

Aksi taktirde banyo olduğundan daha dar görünür. Banyonun ferah ve geniş olması gerekir. Çünkü genellikle banyoda uzun süre zaman geçirilmektedir. Alana uygun olmayan duşakabinler yüzünden banyolar kullanışlı olmuyor. Bu da kişinin hareketini kısıtlar ve dekorasyonu bozar.

Dar bir alana sahipseniz şeffaf olan duşakabinleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca geniş alanlarda küvet, jakuzi gibi seçimler de oldukça mantıklı seçimler olacaktır.

Banyo Aydınlatma

Aydınlatma Seçerken Dikkatli Olun

Banyolar özel alanlardır. Bu yüzden mümkün olduğunca güçlü ve yeterli ışık saçan ampuller tercih etmek gerekir. Karanlık bir banyo kişinin ruh halini olumsuz yönde etkiler. Aydınlatma konusunda beyaz ışıklar tercih edilebilir.

Sarı ışık gözü yorar ve karanlık bir ortam yaratabilir. Ayna veya duşakabinlerde de küçük aydınlatmalar kullanılabilir. Bunlar hem görsel olarak hem de işlevsel olarak banyoya uyum sağlar. Ayrıca banyolarda daha loş bir ortam oluşturur.

Havalandırma Sistemi Seçerken Dikkat Edin

Banyolar çabuk nemlenen ve kararan alanlardır. Bu yüzden mikroorganizmalar banyo gibi ıslak alanları çok severler. Bunun önüne geçmek için ise havalandırma sistemi gereklidir. Banyoları dekore etmeden önce ilk olarak yeterli havalandırması olan alanlar tercih edilmelidir.

Pencereler daha geniş olmalıdır. Küflenen bir banyo dekoratif olarak hiç hoş durmaz. Ayrıca temizlenmesi uzun zaman alır. Bu da sizi maddi ve manevi yönden çok yorar. Banyoların camını sık sık havalanması için açık bırakın.

Banyoda Kendinize Özel Bir Alan Tasarlayın

Banyo dekore ederken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri kullanışlı alanlar elde etmektir. Bu alanlar kişinin hareketini kısıtlamamalı. Banyo işlevsel birçok amaç için kullanılmaktadır. Özellikle kadınlar ağda gibi işlemler sırasında banyoya çok ihtiyaç duyar. Bu yüzden geniş bir alanı kendiniz için ayırın. Alana özel tasarımlar yapmak işinizi daha kolay hale getirir.

Banyo Dizaynı

Renk Seçimine Dikkat Edin

Banyolar dekore edilirken renk uyumu gözü yormamalıdır. Banyolarda koyu tonlar kullanılırsa daha şık ve estetik ortamlar yaratılabilir. Temizleme konusunda da renk seçimine dikkat etmek gerekir. Genelde siyah gibi renkler çabuk tozlanabilir.

Bu yüzden siyah banyolar yerine farklı tonlarda koyu renkler kullanılabilir. Banyo için seçilen eşyalar da renk olarak birbiri ile uyum içinde olmalıdır. Gold renkler banyo dekorasyonlarında sıklıkla kullanılan renkler arasında yer alıyor. Banyoda daha canlı renk seçimleri yapmak sizin daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.

Kaliteli Malzeme Seçimine Dikkat

Banyolarda yer alan fayanslar ve diğer ürünler kaliteli malzemeden yapılmalıdır. Suya karşı dirençli olan malzemeler üzerinden yoğunlaşmak gerekir. Yoksa fazla su mikropların sevdiği nemli bir ortam oluşturur. Kaliteli malzeme kullanımı daha uzun ömürlü bir banyo dekore etmenizi sağlar.

Banyo Ürünleri Kolay Temizlenebilir Olmalı

Banyoların hijyenik olması gerekir. Bu yüzden de seçilen ürünler kolay temizlenebilir özellikler barındırmalıdır. Özellikle banyo için seçilecek ürünler leke tutmamalıdır.

Leke tutmayan ürünler tercih edildiği taktirde temizlik işlemi daha kolay olur ve daha kısa sürede biter. Özellikle de duşakabin temizliği uzun zaman alır. Bu yüzden kolay temizlenen modeller tercih edilmelidir.

Banyoda Kullanılacak Duvar Kağıdı Seçimine Dikkat

Banyo gibi nem kapasitesi yüksek alanlarda duvar kağıdı kullanımına dikkat etmek gerekir. Kullanılacak duvar kağıdı duvara güzel şekilde yapışmalı ve potluk oluşturmamalıdır. Ayrıca nemden etkilenmemesi ve ıslanmaması için neme ve suya karşı dayanıklı olan duvar kağıtları seçilmelidir. Seçilen duvar kağıdı teması banyo ile uyumlu olmalıdır.

Banyoya Ayna Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Banyo dekorasyonu için ayna seçerken boyut çok önemlidir. Uygun ortam ve genişlik varsa boy aynaları tercih edilebilir. Ayrıca aynalar kişisel ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak seçilmelidir.

Ayna kenarlarında yer alan motifler ve renkler birbiri içerisinde uyumlu olmalıdır. Aynanın kenar kısmında çizik ve hasar yer almamalıdır. Özellikle aynalar kolay temizlenmeli ve leke tutmamalıdır.

Banyo Zemini Nasıl Olmalıdır?

Banyo ıslak bir alandır. Bu yüzden bu alanlarda kazalar çok sık yaşanır. Aslında bu kazaların en önemli nedeni banyonun zeminidir. Kazaları en aza indirmek için banyo zeminleri kaygan olmamalıdır. Kaymayan zeminler tercih edilmeli ve banyolarda kullanılmalıdır.

Sadece zemin olarak değil banyo da kullanılan birçok ürün kaygan olmayan özelliklere sahip olmalıdır. Banyo da paspas kullanılacaksa paspasların kayması önlenmeli ve buna karşılık kaymayan paspaslar daha sık tercih edilmelidir. Banyo zemininde kullanılacak motifler ve renkler de önemlidir. Kişi zevkine göre uygun kalitede ürünü tercih edebilir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR