Ana SayfaBanyoBanyo Duvar Kağıtları Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Banyo Duvar Kağıtları Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Banyoları dekore etmek diğer alanlara göre daha zordur. Banyo dekorasyon ürünlerinden biri olan ve banyoya renk katan duvar kağıtlarıdır. Duvar kağıdı banyonun daha gösterişli ve işlevsel olmasına yardımcı olur. Doğru tercih yapıldığı taktirde sizlere estetik olarak fayda sağlar.

Banyo duvarları için seçilecek duvar kağıdını önceden planlamak gerekir. Duvar kağıdı seçmeden önce banyonun alanı ve ışık kapasitesi belirlenir. Banyonun karanlık yapısını aydınlatacak renklerde duvar kağıdı seçmek gerekir. Banyoda daha aydınlık alanlar yaratmak için faydalı olacaktır. Duvar kağıdı seçimlerinde desen önemli bir unsurdur. Gösterişli banyolarda desenli duvar kağıtları pek hoş durmaz. Kalabalık ve karışık bir görüntü oluşturur. Bunu önlemek için daha sade ve desensiz duvar kağıtları kullanmak gerekir. Ayrıca banyolar ıslak ve nemli alanlardır. Bu alanlar için özel tasarım ve nem almayan duvar kağıtları seçilmelidir.

Dayanıklı ve uzun ömürlü duvar kağıtları seçmek sağlık açısından daha uygun olacaktır. Banyonun duvar ölçülerini bilmek ve alana yetecek kadar duvar kağıdı almak gerekir. Duvar kağıtları seçilmeden önce ne kadar duvar kağıdına ihtiyaç olduğunu belirlemek açısından ölçümler doğru yapılmalıdır. Duvar kağıdı tasarımının banyo ile uyumlu olması gerekir. Uyumsuz tasarımlar seçmek göz zevkini bozar ve mutsuz olmanıza neden olur. Duvar kağıtları kolay şekilde duvar üzerine uygulanabilir olmalıdır. Ayrıca duvar kağıdı seçerken kaliteli ve su geçirmez olduğundan emin olun.

Banyo Duvar Kağıtları Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Banyo Duvar Kağıtları Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Banyo alanlarında kullanılacak renklere dikkat etmek gerekir. Siyah duvar kağıtları banyo gibi alanlarda tercih edilmemelidir. Özellikle karanlık ve ışıklandırma konusunda yetersiz banyolarda siyahtan kaçınmak gerekir. Siyah ve koyu duvar kağıtları banyoyu daha karanlık gösterir.

Siyah renk tercihi desenler üzerinde yapılabilir. Böylelikle banyoya tamamen siyah renk hakim olmamış olur. Seçilen duvar kağıtlarının rengi banyo tasarımı ile uyumlu olmalıdır. Banyolarda gümüş ve altın renkli duvar kağıtları tercih etmek banyonun daha aydınlık ve ferah görünmesini sağlar. Açık renklerin hakim olduğu banyolar estetik olarak da hoş durur. Renk seçimleri konusunda dikkatli davranmakta fayda vardır.

Banyo Duvar Kağıtları Nasıl Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Kullanılacak duvar kağıdı bazı özelliklere sahip olmalıdır. Peki bu özellikler nelerdir?

Sahip olması gereken bazı özellikler şunlardır:

 • Kaliteli olmalı
 • Suya karşı direnç göstermeli
 • Nemden kolay etkilenmemeli ​
 • Kalıcı ve göz yormayan renk seçeneklerine sahip olmalı
 • Duvara kolay uygulanmalı ve kolay şekilde çıkabilmeli
 • Banyo tasarımı ile uyumlu olmalı
 • Kolay temizlenebilmeli
 • Toz tutmamalı
 • Dayanıklı ve yeterli kalınlığa sahip olmalı
 • Dış etkenlerden kolay etkilenmemeli
 • Enfeksiyon oluşumuna engel olmalı
 • Uzun ömürlü olmalı
 • Bütçe dostu olmalı

Bu gibi özelliklere sahip olan duvar kağıtları banyolarda gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Sahip olduğu kaliteli özellikler sayesinde sağlık açısından tehlike arz etmez.

Banyo Duvar Kağıtları Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Banyolar işlevsel alanlar olarak bilinir. Bu yüzden seçilen duvar kağıdının da işlevsel olması gerekir. Duvar kağıdı işleminin uygulanacağı alanı önceden değerlendirmek gerekir. Pürtüklü alanlarda duvar kağıdı hoş bir görüntü oluşturmaz. Duvar kağıdı seçmeden önce duvar kağıdının en iyi şekilde oturması için alanı hazırlamayı unutmayın.

Bu konuya dikkat edilmediği taktirde duvar kağıdı istenilen görüntüyü vermez. Duvar kağıtları seçerken kalınlığa dikkat edin. İnce duvar kağıtları seçmek yırtılma ve parçalanmaya neden olur. Yani dayanıksızdır. Duvar kağıtlarını seçmeden önce dikkat edilmesi gerekenlerden biri de seçilecek duvar kağıdının çeşididir. Duvar kağıdı çesitleri arasından duvar yapısına en uygun olanı seçmek gerekir.

Banyo Duvar Kağıdı Çeşitleri

Banyo için çok sayıda duvar kağıdı çeşidi mevcuttur. Bu duvar kağıtları astarlı, kabartmalı, flok, vinil, el baskısı şeklinde çeşitlere ayrılır. Kullanım olarak kendiliğinden yapışkanlı modeller daha pratiktir. Bu modeller zaman almaz ve duvar üzerine kısa bir zamanda uygulanır.

Kusurlu Duvarlar İçin Hangi Duvar Kağıdı Çeşidi Seçilmelidir?

Kusurlu duvarlara duvar kağıdı seçmek zordur. Fakat kusurları kapatmak için en doğru seçenek kendinden desenli duvar kağıtlarıdır. Kendinden desenli duvar kağıtları duvarlardaki kusuru kapatır. Ayrıca çok elverişlidir. Kabartmalı duvar kağıdı modelleri sayesinde duvarın kötü görünümü ortadan kalkar. Bu duvar kağıtlarının boyanabilen türleri de mevcuttur. İstenilen dokularda ve renk seçimlerinde bulmak kolay olacaktır.

Gösterişli Bir Banyo İçin Hangi Duvar Kağıdı Seçimi Yapılmalıdır?

Banyo Duvar Kağıtları Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bazen sade banyoları daha gösterişli hale getirmek için duvar kağıtlarına ihtiyaç duyulur. Bu yüzden en doğru duvar kağıdı modelini seçmek gerekir. Lüks ve zenginlik seven kişiler banyo duvarlarında flok modeller tercih etmelidir. Flok duvar kağıtları kadifemsi bir dokuya sahiptir. Kadifemsi dokusu duvarın daha asil görünmesini sağlar. Odanın daha gösterişli olmasına yardımcı olur.

Banyo İçin En İdeal Duvar Kağıdı Hangisidir?

Banyolarda seçilen duvar kağıdı neme karşı dayanıklı olmalıdır. Dayanıklı yapısı sayesinde banyo için en ideal seçeneklerden biri vinil tip duvar kağıtlarıdır. Bu tip duvar kağıtları rutubete dayanıklıdır. Ayrıca kolay uygulanır ve banyoya hemen uyum sağlar. Banyo dışında mutfak gibi alanlarda da gönül rahatlığı ile kullanılır.

Banyo Duvar Kağıtlarının Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Banyolarda kullanılan duvar kağıtlarının kaliteli olduğunu kalınlığından anlamak mümkündür. Kalın duvar kağıtları ince yapılı olanlara oranla daha kalitelidir. İnce duvar kağıtları kolayca yırtılır veya hasar görür. Kaliteli ve doğru seçimler yapmak için güvenilir yerlerden alışveriş yapmak gerekir. Kaliteli duvar kağıtları görünüm ve doku olarak kendini belli eder. Ayrıca renkleri daha canlıdır ve asla solma yapmaz. Kaliteli duvar kağıtları tozdan çabuk etkilenmez ve ısıya karşı direnç gösterir. Kaliteli modeller banyoları olduğundan daha şık gösterecektir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR