Ana SayfaBanyoBanyo Fayans Modelleri Nasıl Seçilmelidir?

Banyo Fayans Modelleri Nasıl Seçilmelidir?

Evlerde her alanın kullanım açısından fonksiyonel ve tarz sahibi bir görünüme sahip olması istenir. Belirli bir uyum içinde olan alanlar rahat bir alan olarak da konumlandırıldığında orada geçirilen vakti daha kaliteli kılar. Banyolar da evlerde en sık kullanılan yerlerden biridir. Birçok parametrenin dikkat edilmesiyle ortaya çıkan banyolar diğer tüm mekanlarda olduğu gibi şıklığı ile de kendinden söz ettiren yerlere dönüştürülebiliyor. Banyo dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken ilk ve ne önemli faktör banyo fayansları. Banyolara fayans seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalar bulunuyor. Bu yazıda banyo fayans modelleri nasıl seçilir, bunlardan bahsedeceğiz.

Banyo Fayansı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Banyo Fayans Modelleri Nasıl Seçilmelidir

Banyo dekorasyonunu tamamlayan detaylardan en önemlisi tartışılmaz banyo fayanslarıdır. Banyoda hem yansıtılmak istenen özgün tarz hem de çözüm odaklı bir yaklaşım fayanslar üzerinden de büyük ölçüde sağlanır. Peki genel itibariyle fayans seçiminde hangi noktalarda dikkat etmek başarılı bir sonuç ortaya koyar? Şu şekilde sıralayabiliriz;

  •  Banyonun geometrik şekli ve boyutu
  •  Banyo fayansının şekli
  •  Banyonun ne kadar gün ışığı aldığı
  •  Banyo mobilyalarının renkleri ve tarzları
  •  Banyonun kabin, klozet, duş başlıkları, lavabo gibi diğer etmenler ve aksesuarlar ile uyumu

Bu parametreler dikkate alındığında fayans seçimi büyük ölçüde şekillenir ve uygulamaya koyulur. Her biri kendi içinde değerlendirilecek bu faktörler sayesinde oldukça başarılı bir fayans seçimi ile banyo dekorasyonu gerçekleştirilir.

Banyo Fayanslarında Renk Seçimi

Fayanslar birbirinden farklı seçenekleri ve çeşitleri ile dekorasyon sürecinde yerlerini alıyorlar. Banyoda fayanslar için renk seçimi bazı faktörlere bağlıdır. Bunlar banyonun geometrik şekli, içeriye ne kadar gün ışığı alabildiği ve boyutu olarak sıralanabilir. Eğer küçük bir banyodan söz ediyorsak açık renkler daha geniş bir izlenim yaratacağı için olmazsa olmazdır. Açık renkler hem ferah hem de olduğundan daha geniş göstermeye yardımcı olurlar. Bunun yanı sıra banyoda uyum yakalamak adına banyo mobilyalarıyla kontrast ortaya koyabilecek koyu renkler banyo tezgahı gibi alanlarda tercih edilebilir. Renk seçiminde uyum ortaya koyabilmek oldukça önemlidir.

Banyo Fayanslarının Boyut Seçimi Nasıl Olmalı?

Banyo fayanslarının boyutlarını belirlerken banyo zemininin ve duvarlarının farklı boyutlara sahip fayanslar ile döşenmesi dinamik bir görüntü ortaya koymak adına çok doğru bir yöntemdir. Duvarlar için küçük ya da orta boy fayanslar tercih edilebilir. Zeminler daha büyük fayanslar kullanılarak tamamlandığında daha ferah bir görünüm ortaya çıkarır. Duvarlarda da geniş fayans kullanmak isteyebilirsiniz. Büyük fayans seçimi derz aralarının daha az olmasına sebep olacağı için temizliğini de daha kolay hale getirebilir. Küçük banyolarda fayans seçimini büyük yapmak geniş bir alan hissi yaratmak adına çok iyi bir çözüm sunar.

Banyo Fayanslarında Model Seçimi Nasıl Olmalı?

Banyo fayanslarında model seçiminde diğer parametrelerin detaylıca planlanmış olması daha doğru seçimler yapmak için yardımcı olur. Bu nedenle model seçiminden önce diğer detayların etraflıca düşünülmüş ve analiz edilmiş olması gerekir. Model seçiminde kişisel zevkleriniz oldukça önemlidir. Banyo dekorasyonunu asıl yönlendiren kişisel zevkinizi yansıttığınız her detaydır aslında. Doğal görünümlü fayans seçimleri banyonuzda gösterişli bir etki sağlar. Doğal bir görünüm hedefliyorsanız buna ek olarak ahşap görünümlü fayanslar da iyi bir seçenek oluşturur. Doğal görünümlü fayanslar küçük veya büyük tüm banyolar için idealdir. Modern görünümlü bir banyo için gri renkli çimento görünümlü büyük fayanslar iyi bir seçimdir. Mermer görünümlü fayanslar da son zamanların stil taşıyan fayansları arasında yerini alıyor. Fayanslarda model seçimi sayıca fazla model içerisinden diğer tüm etmenler ve zevkleriniz ile yapılmalıdır.

Fayanslarda Mat ve Parlak Modeller

Banyolarda seramik modeller içerisinde parlak fayans seçimleri daha fazla tercih ediliyor. Bunun nedenlerinden biri daha ferah ve ışıltılı bir ortam yaratmak istenmesidir. Bilinenin aksine parlak modeller mat modellere kıyasla daha çabuk aşınabiliyor. Yerler için parlak fayans tercihi yapmak yerine parlak fayanslar duvarlarda kullanılması çok daha doğru olur. Banyo zemininde mat fayans modelleri tercih etmek oldukça doğru bir seçimdir.

Abartılı Görünüme Sahip Banyolarda Fayans Seçimi

Abartılı ve maksimalist görünüme sahip banyolarda desenli, koyu renkli, rustik fayans modelleri seçimi yapmak dekorasyonu daha farklı bir boyuta taşıyacaktır. Fayanslar zemin ve duvarda birlikte uyum içindeki etkisini ortaya koyacak şekilde olmalıdır. Maksimalist tarzdaki banyolar için desenli ve çokgen fayans kullanımı tasarımı tamamlar.

Banyoda Stil Sahibi Seçimler

Parlak fayansların kullanıldığı banyo duvarlarına sahip olmak için ışık ile birlikte çalışacak metalik fayanslar tercih edilebilir. Koyu tonlardaki parlak fayanslar ışığı daha iyi yansıtır.

Marjinal tarza sahip dekorasyon için de doğal taş veya mermer görünümlü fayans modelleri doğru bir tercih olur. Bu tür seçilerde banyo duvarlarında taş görünümlü fayans tercih edilirken zeminde açık renkli ve düz fayans seçimi yapılmalıdır.

Banyo Fayans Modelleri

Fayanslar ve Banyo Eşyaları Arasındaki Bütünlük

Klozet, duş kabini, banyo dolapları ve tezgahı, duş başlıkları, aksesuarlar gibi banyoyu tamamlayan eşyalar fayanslar ile de uyum içinde olmalıdır. Bu nedenle eşya seçiminde fayans modelleri ve rengine göre bir yol izlemek gerekir. Banyo mobilyalarını daha belirgin hale getirmek için fayans renklerinin ve modellerinin bunu engellemeyecek tarzda olması gerekir.

Işık İle Bütünleşen Fayanslar

Doğal gün ışığını yeterli miktarda alan banyolar için desenli ve hareketli fayanslar kullanmak şıklık açısından doğru tercihtir. Parlak seramik modelleri, banyodaki ışıltıyı ışık ile kontrastlı bir biçimde çalışarak ferah görünümü kişiye yansıtır. Gün ışığını az alan banyolar için açık renk fayans kullanarak iyi planlanmış bir aydınlatma uygulamasıyla da şıklığı yakalamak mümkün olur.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR