Ana SayfaBanyoBanyo Fayansı Seçerken Dikkat Edin!

Banyo Fayansı Seçerken Dikkat Edin!

Banyo fayansları çok sık tercih edilen ürünlerden biridir. Banyo fayansının kullanılması için çeşitli yöntemler vardır. Banyoda kullanımına dikkat etmek gerekir. Hangi fayansların kullanılması gerektiği gibi konular oldukça önem arz eder.

Banyo Fayansı Nedir?

Fayans çeşitli yöntemler kullanılarak oluşturulan maddenin preslenerek şişirilmesi işlemine dayanan bir oluşumdur. Fayanslar çok amaçlı yöntemler ile kullanılabilir. Örneğin; banyolarda kullanımını fazlaca arttırdığı söylenebilmektedir.

Renk renk ve çeşit çeşit fayansların varlığından bahsedebilmek mümkündür. Fayansların içerdiği maddeler kalker, kil, kuvars gibi şeylerdir. Bu fayansların kullanılmasında pek çok ayrıntıya dikkat edilmeli, temizlenmesine, renk seçimine kadar her türlü ayrıntıya önem verilmelidir.

Banyo Fayansı Çeşitleri Nelerdir?

Banyo Fayansı Seçerken Dikkat Edin!

Çoğu zaman kullanılan seramiklere bağlı olarak çeşitler bir hayli farklılaşma gösterebilmektedir. Bu nedenle farklı fiyatlarda olduğu da görülebilmektedir. Bu fayansların çeşitleri ve renkleri örnek olarak;

  • Opal gri mat fayans
  • Vizon mat
  • Bej mat
  • Metalik gri mat
  • Beyaz parlak
  • Kiraz

Bunlar çeşitleri sayılabilir. Çünkü genellikle markaların farklı farklı seramikleri bulunur. Detaya inilmesinin anlamı yok fakat renklerden de bariz bir şekilde anlaşılabilir. Mermer, doğal taşlar, antrasit gibi maddelerden yapılabilir. Bunların araştırılması ve kontrol edilmesi gerekir.

Banyo Fayansı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Banyo fayansı seçilirken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Bunlardan biri elbette fayansların kalitesidir. Fayansların kalitesini anlayabilmek için uzman olmaya gerek yoktur fakat yine de bilen birinden yardım alınabilir. Banyo fayansının kullanıldığı banyonun boyutu da bir hayli önemlidir.

Çünkü küçük banyolarda yapılacak yanlış bir seçimin ortamı çok havasız ve boğuk göstermesi imkanı vardır. Bu nedenle de ortamın mümkün olduğu kadar geniş olması, olmasa bile seçilen fayanslar ile farklı yansıtılması önemlidir. Banyo fayanslarının seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta fayansın rengidir. Fayansının renginin ortam ile uyumlu olması gerekir ve zıt renkler ile de bir nebze uyum sağlanabilir. Fayansın hangi maddeden olacağına bakılması da gerekebilir. Özel olarak istenebilen maddelerde önemli bir uyum yakalanabilir.

Fayansın Banyo ile Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Banyo fayansının banyo ile nasıl bir uyum yakalayacağı konusu kullanıcının tercihine bağlıdır. Kullanıcı eğer isterse zıt renklerle bir uyum yakalayabilir ya da aynı renkleri kullanarak uyumun sağlanmasına yardımcı olabilir.

Bu nedenle de tamamen kullanıcının zevkine bağlıdır. Eski bir tarz da yaratılabilmesi mümkündür veya istendiği takdirde modern renklerle de iyi şeyler oluşturulabilir. Banyo fayanslarında uyumun yakalanmaması zaten çok zordur. Çünkü hangi banyo fayansı tercih edilirse edilsin mutlaka bir noktada uyum sağlanacaktır. O nedenle de çok titiz davranılması zorunluluğu yoktur denebilir.

En Çok Tercih Edilen Banyo Fayansları Hangileri?

Banyo Fayansı Seçerken Dikkat Edin!d

Son zamanlarda özellikle etkisini arttırdığı söylenebilen banyodaki fayanslar arasında en sık tercih edilenler önemli taşlar oluyor. Bu taşların görünümü oldukça şık ve zarif denebildiğinden ilerleyen yıllarda da etkisini sürdürebileceği söylenebilir.

Çoğu kullanıcı özel yapılan taşların daha iyi durduğunda hemfikir. Bu nedenle de banyoda seramik olarak kullanılanların taşlar olduğu söylenebilir rahatlıkla. Bu taşların banyo ile uyumu da oldukça iyi gözüküyor olmalı ki çoğu kişi tarafından tercih ediliyor.

Neden Banyo Fayansı Tercih Etmeliyiz?

Banyo fayanslarının tercih edilmesinin belki de en önemli nedeni kullanımının, yıkanmasının oldukça kolay olmasıdır. Kullanıcılar hem şık durduğu hem de kolay temizlendiği için tercih ediyor denebilir. Bu nedenle de banyo fayansları uyum sağladığı için tercih edilebilir. Ayrıca son zamanlarda da bu nedenlerden dolayı kullanımının arttığını söyleyebilmek mümkün. Çoğu kullanıcı tercihini bundan yana kullanıyorsa bunun bir sebebi olmalı.

Banyo Fayanslarında En Çok Hangi Renkler Tercih Ediliyor?

Banyo fayanslarında genellikle en sık tercih edilen renkler arasında beyaz, kahverengi ve siyah olduğu söylenebilir. Bu renklerin genellikle uyumu kolay olduğu için tercih edildiğini söylemek yanlış olmaz.

Bu renklerin yanına bir de krem rengini eklemek gerekir. Çünkü krem renginin son zamanlarda etkisi bir hayli arttı. Bu nedenle de kullanıcılar artık her yerde krem rengini görmek istiyorlar denebilir. Zamanla bunların yerine daha birçokları gelecektir tabi ki fakat şimdilik bej, krem tonlarının etkisini arttırdığını söylemek mümkün.

Banyoların Boyutuna Göre Fayans Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Banyolarda boyut oldukça önemli bir konudur. Ancak çoğu kişi tarafından bunun üzerinde durulmadığı ve ihmal edildiği söylenebilir. Bu nedenle de boyut konusuna dikkat edilmelidir. Banyolarda boyuta göre fayans seçimleri değişiklik gösterebilir.

Bazı banyolar oldukça küçüktür ve tercih edilen fayansın maddesi, rengi aslında çok dikkat edilmesi gereken bir şeydir. Fayansın renginin açık olması ortamı olduğundan daha geniş gösterebilir. Bu da ileride yaşanabilecek sorunların önüne geçer. Zaman içerisinde kullanıcılar fayanslardan sıkılabilir ve değiştirme ihtiyacı duyulabilir. Bunun olmasının önüne geçebilmek için de fayans seçiminin doğru yapılması gerekir. Açık renklerin çok fazla kullanılması kimi zaman göz alabilse de kimi zaman da her kullanıcıya göre değişiklik gösterdiğinden memnuniyetle sonuçlanmayabilir.

Banyo Fayanslarının Temizlenmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Banyo fayanslarının temizlenmesinde de dikkat edilmesi gereken pek çok şey vardır. Bu nedenle kullanılan fayansın türüne göre bu tür şeylerin üzerinde durulması gerekir. Hangi fayansın kullanıldığına bakılarak bir bezle mi yoksa direkt olarak su ile mi temizleneceği hususunda bilgi almak faydalı olacaktır.

Bir ürün kullanılmak istendiğinde ilk önce araştırılmalı daha sonra satın alınmalıdır. Daha sonrasında oluşabilecek bir hataya sebep olmamak önemlidir. Bu yüzden de bu gibi pek çok şey hakkında doğrudan bilgi alınarak nasıl temizlenmesi gerektiği gibi soruların cevapları öğrenilmelidir. Kişilerin dikkat etmesi önemlidir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR