Ana SayfaÇiçekBegonya Çiçeği Bakımı ve Çeşitleri

Begonya Çiçeği Bakımı ve Çeşitleri

Ülkemizde tercih edilen ev bitkileri arasında yer alan begonya çiçeği begonyagiller familyasındandır. Dünya genelinde 200 civarı türü olan begonyalar, üç ana grupta inceleniyor; yumrulu, çiçekli ve yaprak begonyalar.

Turuncu, kırmızı, sarı ve beyaz renklerde olan begonyalar, süs bitkisi olarak kullanılıyor. Begonya çiçeğini ister tohum olarak isterseniz çiçek olarak alabilirsiniz. Tohum olarak alınan begonyaların doğru sulama ve bakımının yapılması gerekiyor.

Saksı seçimi, gübrelenme şekli, yaz ve kış mevsimlerinde farklı sulama periyotlarının bilinmesi begonya çiçeğinin ömrünü artırıyor. Bu yazımızda begonya çiçekleri ile ilgili tüm bilgileri ele alacağız.

Begonya Çiçeği Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Odamız için seçeceğimiz ev bitkileri için doğru bilgileri edinmek gerekiyor ki begonya çiçeği hakkında da önemli ayrıntılar mevcut. Ilıman iklim seven begonya çiçeği, farklı renklere sahiptir.

Yetiştirilmesi diğer çiçeklere nazaran daha kolay olan begonyanın, ev ortamında yaşamaya oldukça elverişli yapısı bulunuyor. Narin yapıda olmasa da doğru sulama, doğru gübreleme ve doğru saksı seçimi önemlidir.

Suyu seven begonyaların, sabahları odanın güneş alan yerinde olması gerekiyor. Anavatanı Güney Amerika olan begonyanın bazı çeşitleri tıpta şifa için kullanılıyor. Serada yetiştirilmeye de müsait olan çiçek, 1777’de keşfedildi.

Begonya

Begonya Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Çok tercih edilen ev bitkileri arasında önemli yere sahip begonya çiçeği bakımı iyi yapıldığında ömrü uzayan ve hızlı çiçek veren bir türdür. Adını botanik araştırmacısı Michel Begon’dan alan begonya, çiçeklerini yazın açıyor.

Bakımı için öncelikle, küçük saksılara ekilmesi gerekiyor. Eğer 1’den çok begonya ekilecekse o zaman büyük saksılar tercih edilebilir. Nem oranını tutturmak için 3-4 günde 1 kez yapraklarına çok az su püskürmek gerekiyor.

Öte yandan, genel sulamanın fazla olması begonya çiçeğinin ömrünü kısaltıyor ve yapraklarını sarartıyor. Musluk su yerine içme suyu kullanmak gerekiyor. Musluk suyu kullanılacaksa da suyun bekletilerek verilmesi daha uygun.

Begonya Çiçeği Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bakımına önem verilmesi gereken ev bitkileri arasında olan begonya çiçeği hakkında bazı ayrıntıları bilmek, bitkinizin daha çok çiçek vermesini sağlıyor. Begonyalar gölgeli ortamda yetişmeyi severler ancak sabah güneşini almaları da gerekiyor.

Öğle vakti direkt güneş ışığına maruz kalmak zarar verse de sabah güneşinde 1-2 saat bekletmeniz begonya bitkisinin çiçeklenmesini sağlar. Begonyada sık sık yaprak dökülmesi gözlemlenirse sabah güneşi almasına özen göstermek gerekiyor. Öte yandan, begonyalar rüzgarda kalmamalı.

Klima gibi hava akımına maruz kalırsa, çiçekleri kısa sürede solabiliyor. Begonyaların bir diğer ilginç özelliği, diğer çiçek türleriyle temas etmemeli. Başka çiçekleri ayrı bir odaya koymak gerekiyor.

Begonya Çiçeği Bakımı Püf Noktaları

Odaları güzelleştiren ev bitkileri arasında ülkemizde çok tercih edilen begonya çiçeği için pratik bakım bilgileri bulunuyor. Begonya çiçeği humuslu topraklara daha iyi reaksiyon veriyor ve kat kat hızlı çiçek veriyor.

Bu nedenden gübrelenmiş toprak tercih etmek gerekiyor. Bir diğer püf nokta, kış aylarında hava koşullarından ötürü daha az miktarda su verilmesi gerekiyor. Yazın haftada 3-4 kez iken, kışın haftada 1-2 kez sulama yapmak yeterlidir. Çok güzel olduğu için begonyanızı çoğaltmak isteyeceksiniz.

Begonya çiçeğini çoğaltmak isterseniz bunun için en ideal ay Nisan ayı. Saksı değişimi konusunda ise ilkbaharda herhangi bir ay tercih etmek gerekiyor. Saksı değişimi için ise 2-3 yıllık bir periyot uygundur. Bir diğer önemli bilgi ise, eğer begonya çiçeğiniz solarsa hiç vakit kaybetmeden yaprakların ve çiçeklerini özenle budamalısınız.

Begonya

Begonya Çiçeğinin Çeşitleri Nelerdir?

Evlerin olmazsa olmazı ev bitkileri dendiğinde akla gelen bir bitki olan begonya çiçeği farklı çeşitlere sahip.

  • Yumrulu begonya: Diğer türler arasında en çok tercih edilen yumrulu begonyalardır. Yaprakları açık yeşil renkte ve parçalıdır. En belirgin özelliği, çiçekleri diğer begonyalara göre büyüktür. Sadece yeşil ve mavi renk hariç hemen her renkte çiçek açan bir türdür. Çiçeklerinin boyutları 4-6 cm arasındadır.
  • Ağaç Begonya: İsminin ağaç begonya olmasının nedeni, diğer türlerine göre daha uzun olması. Yaprakları tüysüz ve uzundur. Kimi ağaç begonyalarının yaprakları beneklidir.
  • Yaprak Begonya: Çiçekleri diğerlerine nazaran küçüktür. Sade renkli çiçeğe sahip olup, boyları ortalamanın üzerindedir.
  • Balmumu Begonyaları: 19-60 cm uzunluğa sahip bu begonya türü, gölgede yetişmeyi seviyor. Evlerde güneş ışığı az alan odalarda ve balkonlarda kolayca yetiştirilebilir.

Begonya Çiçeğinin Özellikleri Nedir?

Odamıza estetik karan ev bitkileri arasında kolay yetiştirilmesi ile begonya çiçeği çok tercih ediliyor. Ana vatanı Hindistan olan begonya çiçeğinin 200 civarı türü bulunuyor. Kelime anlamı hayalperest olan begonya her iklimde yetiştirilebiliyor.

Az nemli toprak seven begonyalar, sadece sabah güneşinden fayda sağlıyor. Çiçeğinin gelişiminin iyi olması için bakımına önem vermek gerekiyor. Ufak saksılarda yetiştirilmesi gereken begonya çiçeği, suyu seven bir bitkidir.

Yılda iki kez gübre verilmesi gereken begonya çiçeğinin bu sayede ömrünün de artmasına olanak sağlanıyor. Solmuş çiçeğinin budamasının yapılması, yeni çiçek vermesi açısından önemlidir.

Begonya

Begonya Çiçeği İçin Oda Isısı Kaç Derece Olmalıdır?

Ülkemizde tercih edilen ev bitkileri listesinde üstlerde yer alan begonya çiçeği için doğru oda ısısını bilmek gerekiyor. Begonya çiçeğinin etkin şekilde büyümesi ve çiçek vermesi için 22-24 arası sıcak ortamda kalması gerekiyor.

Gelişimini tamamlayan begonyalar ise -23 derece ve daha soğuk ortamlar hariç her ortamda yaşayabiliyor. Doğru oda sıcaklığı, yılda iki kez gübreleme, gölgeli ortam, içme suyu kullanmak begonya çiçeği yetiştirirken dikkat edilmesi gereken noktalardır. Aydınlanma konusunda ise çok parlak ortam begonya çiçeğinize zarar verir. Hassas yaprakları direkt gelen ışınlardan uzak tutmak gerekiyor.

Begonya Çiçeği Uğurlu mudur?

Satın aldığımız ev bitkileri arasında, uğurluluk da getiren bir bitki olan begonya çiçeği bu sayede de sıkça tercih ediliyor. Rengarenk çiçekleri ve kıvrımlı yapraklarına bakınca insanları mutlu eden begonya çiçeği yaygın bir inanışa göre oldukça uğurludur.

Begonyayı inceledikçe, renklerine göz gezdirdikçe mutlu hissedeceksiniz. Ayrıca, birçok insan negatif enerji düşürmek için de begonya çiçeği satın alıyor. Bir diğer inanışa göre de satın alınan begonyanın hızlı şekilde büyüyüp çiçek açması, bereket getiriyor.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR