Ana SayfaDekorasyonBenzer Renkler Nasıl Kullanılmalı?

Benzer Renkler Nasıl Kullanılmalı?

Renk seçimi genellikle dekorasyonların en zor adımı olarak kabul edilir. Ancak çeşitli yöntemlerle renk seçimi kolaylaştırılabilir hatta eğlenceli hale getirilebilir. Renk seçimini eğlenceli hale getirebilecek yöntemlerden biri de renk çarkı kullanmaktır.

Renk çarkları, genellikle tüm ana renkleri ve bu renklerin alt tonlarını içerir. Böylece dekorasyonlarınızda kullanmak istediğiniz renklerin, nasıl bir uyum yakalayacağını görmenizi sağlar. Peki benzer renk kombinasyonlarında renk çarkları nasıl kullanılmalıdır? Detaylı bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Renk Çarkında Benzer Renkler Nasıl Bulunur?

Renk çarkında bulunması en kolay tonlar, benzer renklerdir. İstediğiniz herhangi bir rengin sağındaki veya solundaki 3 renk, seçtiğiniz rengin benzerleridir. Bu da seçmiş olduğunuz bu 4 rengi, benzer renklerle yaptığınız dekorasyonlarda kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Benzer renk şemalarına genellikle doğada rastlarız. Özellikle bitkiler, benzer renk şemalarına sahiptirler. Sonbaharda yaprakların değişen renkleri de doğal olarak meydana gelen benzer renk şemasına iyi bir örnektir. Aynı şekilde gün batımı veya gün doğumu esnasında herhangi bir çiçeğin yapraklarında ve gökyüzünde de eşsiz bir renk uyumu yaşandığını gözlemlemek mümkündür.

Benzer renklerle dekorasyon yapılırken bir ana renk %60 oranında duvarlarda veya büyük mobilyalarda, yakından ilişkili başka bir renk %30 oranında halıda veya perdede ve en uzak renk %10 oranında yastıklarda, tablolarda veya dekoratif eşyalarda kullanılmalıdır.

Benzer Renklerin Kullanımı

Uyumlu Renklerle Denge Oluşturma

Benzer renklerle dekore edilmiş odalar, genellikle dingin ve huzurlu bir atmosfere sahiptir. Uyumlu renklerle dekorasyon yapılırken odak bir renk seçilmeli ve ardından bu renkle diğer renkler arasında denge oluşturulmalıdır.

Dekorasyonun ana rengini seçerken kırmızı, sarı veya mavi gibi ana renkleri tercih etmeniz ve ikincil ve üçüncül renkleri, vurgu rengi olarak kullanmanız harika olacaktır. Vurgu tonları, odanın ana rengiyle uyum sağlayarak ortamın etkileyici bir görüntüye sahip olmasını sağlayacaktır.

Benzer Renklerle Kontrast Oluşturma

Dekorasyonda kullanmak için tercih ettiğiniz renkler, birbirleriyle çok yakın tonlarda olduğunda karışabilirler ve bunaltıcı bir görüntüye neden olabilirler. Bu nedenle benzer renklerle yaptığınız dekorasyonlarda kontrast oluşturmayı ihmal etmemelisiniz. Bir odak rengi seçerek ve renkli parçaları desenli tercih ederek ortamda kontrast yaratabilirsiniz.

Benzer renklerle dekorasyon yaparken renk çarkında direkt yan yana duran renkleri tercih etmemelisiniz. Sarı ve yeşil gibi birbirini yutan renkleri bir arada kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Benzer Renklerin Kullanımı

Uyumlu Tonlarla Renk Paleti Oluşturma

Dekorasyonda kullanacağınız ana rengi belirledikten sonra odanızda kullanmak istediğiniz renk paletini, içerisinde zıt ve benzer renkler bulunacak şekilde ayarlamalısınız. Renk seçimi yaparken seçtiğiniz rengin ve tonların, odanın kullanım amacına uygun olduğundan emin olmalısınız. Uyumlu tonlarla renk paleti oluştururken soğuk nötr tonlardan, toprak tonlarından ve yatıştırıcı tonlardan yardım alabilirsiniz.

Yatıştırıcı Tonlar Nasıl Kullanılmalı?

Yatıştırıcı tonlar ortama dinginlik ve sakinlik hissi katar. Tüm renklerin belli bir sıcaklığı ve kullanıldığı ortama kattığı belli bir hissi vardır. Örneğin mavi sakinlik hissi uyandırır. Bu nedenle sade dekorasyonlarda mavi tonları, nötr ten rengi, fil dişi tonları ve altın rengiyle birlikte kullanılabilir.

Dekorasyonlarınız için renk paleti hazırlarken renklerin sizi nasıl hissettirdiğine ve hangi rengi sevdiğinize de dikkat etmelisiniz. Ayrıca kalıcı bir değişiklik yapamadan önce muhakkak evde yaşayan diğer kişilere de danışmalısınız.

Özellikle ortak kullanılan alanların tasarımında evde yaşayan tüm bireylerin fikri alınmalı ve ortak bir karar alınarak dekorasyon ve renk seçimleri bu doğrultuda yapılmalıdır.

Benzer Renklerin Kullanımı

Benzer Renklerin Kullanımı

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR