Ana SayfaDekorasyonBir Kış Bahçesi ile Bu Kışa Güneşi Getirin

Bir Kış Bahçesi ile Bu Kışa Güneşi Getirin

Araştırmalar, güneş ışığının vücudunuzda sizi mutlu eden ve iyi bir ruh hâlinde tutan bir kimyasal olan serotonini artırdığını ortaya koyuyor. Kış aylarında, soğuk hava, dışarıda daha fazla zaman geçirmeyi zorlaştırıyor.

Kış bahçeleri, bu aylarda dışarıdakileri içeri getirme fırsatı sunar. Bir kış bahçesi tasarlamayı düşünüyorsanız işte gerçekten keyif alacağınız bir kış bahçesi yaratmak için bazı ipuçları.

Hedefinize Karar Verin

Ashton Woods Tasarım Stüdyoları Ulusal Direktörü Leigh Spicher, kış bahçelerinin sizi iyi bir ruh hâline sokabileceğini kabul ediyor. “Hadi devam edelim, kış bahçenizi mutlu yeriniz olarak adlandıralım.

Doğal ışık, meditasyondan okumaya ve ekime kadar pek çok farklı aktivite için mükemmeldir” diyor. Müzik dinlemek ya da şekerleme yapmak için bir alan olabilir. Her halükârda Spicher, boya renkleri veya döşeme gibi bitişleri seçmeden önce odayı nasıl kullanmak istediğinize karar vermeniz gerektiğini söylüyor.

Kış Bahçesi

Bu Üç İlkeyi Uygulayın

Odanın amacına karar verdikten sonra Spicher, bu üç temel tasarım ilkesini uygulamanın önemli olduğunu söylüyor.

İlk olarak, Spicher’a göre kış bahçenizin dengeye ihtiyacı var. “Bu, odanın her iki tarafında çift pencereye ihtiyacınız olduğu anlamına gelmez, ancak alanın tüm mobilyaları bir tarafa itilmemelidir” diye açıklıyor. Sıcaklık çok düştüğünde bir şömine de sıcaklık ekleyebilir.

İkincisi, Spicher, kış bahçesinin de ritme ihtiyacı olduğunu söylüyor. “Bir bitiş, renk veya doku seçin ve bunu odanızda tekrarlayın” diyor. “Bir kış bahçesinde tuğla veya parke gibi doğal bir malzemenin kullanılmasını seviyorum; balıksırtı gibi ilginç bir desen, odada doğal bir ritim ve iyi hissettiren bir hava yaratır.”

İyi bir kış bahçesinin üçüncü unsuru, Spicher’in birlikte çalışan farklı unsurlar olarak açıkladığı uyumdur. “Ahşap ve taş gibi farklı doğal unsurları harmanlamayı seviyorum” diye açıklıyor.

Spicher, odayı kendinizi iyi hissettirecek çeşitli farklı unsurlarla doldurmanızı önerir. “Kış bahçenizi sizin için kişiselleştirilmiş bir alan olarak yaratın” diyor.

Kış Bahçesi

Malzemeler ve Kaplamalar

Lori Wiles Design’ın kurucusu Lori Wiles’e göre, kış bahçesi bir eve konforlu bir ekleme olarak çok dikkat çekiyor. Wiles, “Daha rahat bir uygulamada evin karakterini genişleten taş duvarlar, demir şeritler, ışıklar ve ahşap gibi doğal yüzeylerde güçlü yapısal elemanlar yaratıyoruz ” diyor. “İçerideki rahatlık ve güvenlik, dışarıda olmanın ferahlığı ve rahatlığıyla gerçekten içerisi ve dışarısı arasında bir köprü hâline geliyor.”

Lüks vinil tahta döşeme, Wiles’in önerdiği seçeneklerden biridir. “Gerçekçi görünümlü lüks vinil tahta döşeme, doğal ahşabın montaj sorunları olmadan bir ahşap zemin görünümü elde etmemizi sağlıyor.” Ayrıca çeşitli renklerde mevcut olduğunu ve farklı ahşap türlerini taklit edebileceğini söylüyor.

Konfor İçin Tasarım

PureModern’in başkanı Eric Gustafson’a göre, odanızı döşerken doğru oturma alanı odayı genişletebilir veya bozabilir. “Mekânınız için doğru boyutta sandalyeleri bulmak ve aşırıya kaçmamaya çalışmak en iyisidir” diyor. “Bazen gidilecek yol basitliktir, birkaç rahat sandalye mükemmel bir dokunuş katabilir” diye ekliyor.

Amaç bu odada çok fazla zaman geçirmek olduğundan, Gustafson tarzınızı ifade eden ve inzivaya benzer bir atmosfer yaratacak bir şey seçmenizi önerir. “Dekor seçerken sınır gökyüzüdür, minimalist bir görünümle gidebilir, burada sadece bir saat ve birkaç kırlent eklemek isteyebilirsiniz ya da maceracı olabilir ve biraz duvar sanatı veya şömine ekleyebilirsiniz.”

Kış Bahçesi

Yeşillik Ekleyin

Gustafson’a göre yeşillik dışarıdan içeriye yumuşak bir geçiş sağlayabilir. “Ekiciler bunu başarmanın harika bir yolu çünkü istediğiniz görünüme uyacak birçok farklı stil seçebilirsiniz” diyor. “Ekiciler sadece kış bahçenize yeşillik katmakla kalmaz, aynı zamanda dekorunuzu tamamlamak için harika bir mobilya parçası olabilirler.”

Aydınlatmayı Düşünün

Aydınlatma, göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer unsurdur. Gustafson, “Tavan/duvar armatürleri veya lambalarla devam etmek isteyip istemediğinize karar vermelisiniz” diyor. “Her aydınlatma türü, kış bahçenize farklı bir hava getirebilir, ancak neyse ki aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı seçenek var ve dekorunuzu tamamlayacak doğru görünümü bulmak oldukça kolay.”

Fişten Çekmenize Gerek Yok

Elektronik cihaz kullanımını planlamayı unutmayın. Wiles, “Kış bahçesini en çekici hâle getirmek için, birkaç açıdan görülebilen düşük parlama konumunda bir TV gibi hava dostu elektronikler kullanıyoruz” diyor. “Hoparlörleri hemen hemen her yere yerleştirmek kolaydır ve uzaktan kumandalar bir dolapta veya depolama sehpasında gözden kaybolabilir.”

Kış Bahçesi Modelleri

Kış bahçeleri mimari, yapımında kullanılan malzeme ve dekorasyon bakımından birbirinden farklılık gösterir. Sizin için derlediğimiz kış bahçeleri modellerini aşağıda inceleyebilirsiniz.

Kış Bahçesi

Kış Bahçesi

Kış Bahçesi

Kış Bahçesi

Kış Bahçesi

Kış Bahçesi

Kış Bahçesi

Kış Bahçesi

Kış Bahçesi

Kış Bahçesi

Kış Bahçesi

Kış Bahçesi

Kış Bahçesi

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR