Ana SayfaDekorasyonBir Odayı Daha Büyük Göstermek İçin 7 İpucu

Bir Odayı Daha Büyük Göstermek İçin 7 İpucu

Küçük bir alana biraz tarz eklemeniz mi gerekiyor? İç mekân tasarımından ilham alan bu akıllı yöntemlere göz atın. Küçük alanları donatırken her şey önemlidir. Birkaç iyi yerleştirilmiş öge ve akıllı tasarım seçenekleriyle, bir odayı gerçekten daha büyük gösterebilirsiniz. Renk teknikleri, mobilya düzenlemesi, ayna yerleşimi ve yaratıcı aydınlatma tasarımı, gözleri yanıltabilir ve iç mekanların gerçekte olduğundan çok daha geniş görünmesini sağlayabilir.

Salon

1. Odaları Daha Büyük Gösteren Kontrastlar ve Açık Renkler Kullanın

İşte bir odayı renkle daha büyük göstermenin yolu. (İpucu: Bu bir optik yanılsamadır.) Tasarım dünyasında, açık boya renklerinin bir odayı daha büyük ve daha parlak gösterdiği iyi bilinir.

Işık ve parlak duvarlar daha yansıtıcıdır, alanı açık ve havadar hissettirir, bu da doğal ışığın etkisini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur. Koyu tonlar ışığı emmeye eğilimlidir ve odaları daha küçük hissettirir. Bir odayı daha büyük göstermenin başka bir yolu duvarları vurgulamaktır. Vurgulu duvarlar, çok fazla güç vermeden dekoratif alana renk katar. Tarzınıza uygun bir renk paleti ile boyama yolculuğunuza başlayın.

Peki, hangi renkler bir odayı daha büyük gösterir? Optimum bir etki için bej rengi, mavi ve yeşil gibi yumuşak tonlar kullanın ve her zaman daha aydınlık odaların daha büyük ve daha davetkar hissettirdiğini unutmayın. Ve işte başka bir tüyo: Duvar süslemelerinizi ve pervazlarınızı duvarlarınızdan daha açık bir renge boyamayı deneyin. Böylece duvarlar daha geride görünecek ve oturma odanızın daha da büyük görünmesini sağlayacaktır.

Oturma Odası

2. Yaratıcı Aydınlatma ile Alanınızı Açın

Doğal ışık, herhangi bir odayı açar ve daha büyük görünmesini sağlar.

Doğal ışığınız varsa bu harika. Yoksa da hevesiniz kaçmasın. Aydınlatma armatürlerini kullanarak bazı yaratıcı efektler ekleyin. Bu küçük eklemenin nasıl büyük bir fark yaratabileceğine şaşıracaksınız.

Doğal ışığa erişiminiz varsa, büyük pencerelerden evinize getirmek, odayı anında dış mekâna bağlayacak ve artık alanınızı sınırlamayacaktır. Daha fazla ışığın içeri girmesini sağlamak için şeffaf pencere kaplamaları kullanın veya tamamen geri çekin. Manzara kötüyse, pencerelerin yanına bitki veya çiçek koyun ve alanı aydınlatmak için lambalar kullanın.

Kahve Köşesi

3. Dağınıklığı Yok Edin

Odanızı düzenli ve organize tutun. Sadece daha fazla neşe uyandırmakla kalmaz, aynı zamanda hiçbir şey küçük bir alanı çok fazla eşyadan daha sıkışık hissettirmez. Düzgün düzenlenmiş veya gözden uzak olan şeylerle, görünen alan düzenli ve geniş hissettirecektir.

Minimalizm duvarlarınız için de geçerli. Duvarlarınızı çok fazla resimle kaplamayın. Bir odayı nasıl daha büyük gösterebileceğinizi düşündüğünüzde, büyük bir resim bir grup küçük resimden daha iyi sonuç verir.

Özellikle zemini mümkün olduğunca temiz tutmaya çalışın. Daha fazla zemin alanı yanılsaması yaratmak için büyük kilimleri kaldırın.

Açık Mutfak

4. Bir Odak Noktası Oluşturun

Belirli bir odak noktası aracılığıyla bir odayı nasıl daha büyük gösterebileceğinizi öğrenin, gözün dikkatini çekecek bir alan veya özellik. Yemek odasında, bu muhtemelen masa olacaktır.  Yatak odasında, bu yataktır. Bu odak noktasını odanın yıldızı yapın. Mobilyaları o alana odaklanacak şekilde düzenleyin ve odanın geri kalanındaki dekoru minimumda tutun (aksesuar sayısını sınırlayın).

StoneGable’da tasarımcı olan Yvonne, odak noktasını mekânın “yıldızı” olarak adlandırıyor. O yıldızı nasıl tanımladığınızı açıklıyor ve şömineler, büyük sanat eserleri veya “nefes alan manzaralı” bir pencere gibi bazı örnekleri paylaşıyor.

Ayna

5. Ayna Kullanın

“Aynalar bir odayı daha büyük gösterir mi?” sorusunun cevabını merak ettiyseniz, cevap kocaman bir “evet”. Aynalar odanızı daha geniş ve ferah gösterebilir. Bir odak noktası kullanın ve derinlik yanılsaması vermek için aynalarınızı ona doğru yerleştirin. Aynalar ayrıca gündüz ve gece bir odayı daha parlak hâle getirmek için hem doğal hem de yapay ışığı yansıtır. Dış dünyayı yansıtmak için bir pencerenin yanına bir ayna yerleştirmek özellikle etkilidir.

Duvarlarda ve cam masa üstlerinde aynalar da odanıza daha geniş bir his verir veya aynalı dolap kapakları kullanabilirsiniz. Yere ayna yerleştirmeyi hiç düşündünüz mü? Bu, bir odayı daha büyük göstermenin başka bir akıllı yolu.

Salon

6. Mobilyalarla Yaratıcı Olun

Doğru mobilya kullanmak, bir odayı daha büyük göstermenin önemli bir yoludur. Birincisi, sehpa, çekyat veya çekmeceli bir yatak olarak kullanılabilecek bir sandık gibi çok işlevli mobilyalar kullanın. İhtiyacınız olmadığında kaldırılabilen genişletilebilir yemek masaları, katlanır masalar ve iç içe geçmeli masalar da iyi seçimlerdir.

Uzun ve hacimli mobilyaların kıymetli alanınızı kaplayabileceğini unutmayın. Kolları ve bacakları açıkta olan bir kanepe ve sandalyeler seçin. Bu, ışığın mobilyaların altından süzülmesini sağlayarak odanın daha havadar görünmesini sağlar.

Salon

7. Oda Düzenlemenizi En Üst Düzeye Çıkarın

Mobilyalarınızı odanın boyutuna uyacak şekilde ölçeklendirin. Açık alanı en üst düzeye çıkarmak ve küçük bir odayı daha büyük göstermek için daha büyük mobilya parçalarını duvarlara yaslayın. Ayrıca yolları kapatmayın. Mobilya ve aksesuarlar bir odanın manzarasını engelliyorsa, sıkışık görünecektir.

Herhangi bir odadaki en uzun düz çizgi odanın köşegenidir. Mobilyalarınızı açılı olarak yerleştirdiğinizde, gözü uzun duvar boyunca yönlendirir. Bonus: Parçanın arkasında genellikle ek depolama alanı elde edersiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Renkler Bir odayı Daha Büyük Gösterir?

Bir odayı daha büyük gösteren renkler arıyorsanız, kirli beyaz, tozlu mavi, açık gri ve adaçayı yeşili gibi açık renklere bakın.

Yerleşikler Ögeler Bir Odayı Daha Büyük Gösterir Mi?

Yerleşik veya çok işlevli mobilyalar kullanarak alanı en üst düzeye çıkararak bir odayı nasıl daha büyük gösterebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu size dağınıklık için bir alan sağlarken aynı zamanda değerli depolama alanı miktarını da en üst düzeye çıkarır.

Hangi Mobilya Stili Bir Odayı Daha Büyük Gösterebilir?

Çok işlevli mobilyalar veya diğer ögeler gibi ikiye katlanabilen parçalar, bir odayı daha büyük göstermenin iyi bir yoludur, açık bacaklı parçalar gibi.

Hangi Renkler Bir Oturma Odasının Daha Büyük Görünmesini Sağlar?

Herhangi bir oda için var olan dekorasyon kuralları oturma odaları için de geçerlidir. Oturma odanızı daha büyük göstermek istiyorsanız, daha fazla ışık yansıtan ve alanı daha geniş hissettiren daha açık renklere yönelin. Kirli beyaz, bej veya açık griler gibi nötr renkler, sofistike ve sakinlik katmanın harika bir yoludur.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR