Ana SayfaÇiçekBonsai Bakımı Nasıl Yapılır?

Bonsai Bakımı Nasıl Yapılır?

Yemyeşil yaprakları, bodur gövdesi ve masalsı görünümü ile Bonsai; Japonya ve Çin’de adını duyuran bir sanattır. Bonsai sanatı olarak adlandırılan ve anlamı saksıda yetiştirilen minik ağaç olan bu sanat başta Japonya ve Çin olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına almıştır.

Ev dekorasyonu ve ofis dekorasyonu gibi her alana uyum sağlayan bu minyatür ağacın bakımı sanıldığı kadar zor değildir. Ilıman iklimleri seven bonsai ağacı bakımı için elverişli ortam sunulduğunda 40cm ila 150 cm’e dek boy atabiliyor.

Peki evlerinize Çin ve Japon kültürünü yansıtacak minyatür bonsai ağacı bakımı nasıl yapılır? Bonsai anlamı nedir? Bonsai nasıl sulanır? Bonsai saksısı nasıl olmalıdır?

Bonsai

Bonsai Anlamı

Bonsai ağacı kültürü her ne kadar Çin ve Japonya olarak gösterilse de aslında minyatür ağaçlar ilk olarak Mısır’da yetiştirilmiştir. Bonsai ağacının anlamı farklı kültürlere ve farklı dinlere göre değişmektedir. Ancak yaygın anlamıyla Bonsai; yeryüzü, insan ve doğa arasındaki uyum ve cenneti tasvir etmektedir.

Bonsai ağaçlarının kendilerine has felsefeleri, görünümleri ve anlamları vardır. Bonsai yetiştiriciliği; gelişme, büyüme, doğum gibi hayat döngülerini temsil etmektedir.

Bonsai

Bonsai Bakımı

Bonsainin bakımı çok zor olmamakla birlikte belli başlı önemli püf noktaları bulunmaktadır. Bonsai ağacının bakımı iç ve dış mekanlarda yetiştirilmesine göre farklılık göstermektedir. Asıl olarak bonsai ağacının dış mekanda yetiştirilmesi önerilse de son dönemde dekoratif bitki olarak kullanılan bonsailer iç mekan dekorasyonlarında da yerlerini almaktadır.

Bonsai bitkisi ılıman ilimde yetiştirilmesi gereken bir bitkidir. Çok soğuk ya da çok sıcak alanlarda bonsai bitkisinin yaşaması mümkün değildir. Direkt gün ışığı altında yaprakları zarar gören Bonsai ağacı dik gün ışığı altına bırakılmamalıdır. Ancak aydınlık ve ferah alanlarda yetiştirilmelidir.

Bonsai toprağı minerali hızla tükenen bir topraktır. Bu sebeple bonsai toprağına düzenli olarak vitamin ve mineral destekleri sağlanmalıdır ya da toprağı düzenli olarak değiştirilmelidir.

Bonsainin dökülen ya da sararan yapraklarının düzenli olarak temizlenmesi de büyük önem taşımaktadır.

Bonsai

Bonsai Ağacı Nasıl Sulanır?

Bonsai bakımında en önemli noktalardan bir diğeri bonsai bitkinizin sulanmasıdır. Bonsailerin sulanması, bitkinizi yetiştirdiğiniz ortama göre farklılık göstermektedir. İç mekanda yetiştirilen bonsailerin toprağı nemli tutulmalı yoğun bir sulama işlemi gerçekleştirilmemelidir. Dış mekanda yetiştirilen bonsailer mevsimsel değişmelere göre; çok sıcak olan yaz dönemlerinde daha sık, soğuk dönemlerde ise daha az sulanmalıdır.

Bonsai bitkinize vereceğiniz su bitkinizin gelişimi için büyük önem taşır. Oda sıcaklığında dinlendirilmiş su ile bonsai bitkinizin sulanması gerekmektedir. Bonsai toprağı eşit şekilde ıslatılmalı ve toprağın nemi düzenli olarak kontrol edilmelidir. Bonsai bitkinizin toprağı kesinlikle kuru bırakılmamalıdır.

Bonsai bitkinizin yaprakları da özel bir sulama işlemi istemektedir. Bonsai bitkinizin sulama işleminde hem çiçeklerine hem de yapraklarına uygun miktarda su püskürtülmesi daha canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşmalarını sağlar.

Bonsai

Bonsai Saksısı Nasıl Olmalıdır?

Bonsai ağacının saksısı nasıl olmalıdır sorusu bonsai yetiştirmek isteyenlerin düşündüğü başlıca sorulardan biridir. Bonsai bitkinizin saksısı bonsai çeşidine ve boyutuna göre değişebilmektedir.

Bonsai saksısı tercih edilirken saksı boyutunun bitkinin üçte ikisine denk gelecek şekilde seçilmesi önemlidir. Bonsai saksılarının plastik ya da metal olmasının bir önemi yoktur. Dekorasyon zevkinize uyum sağlayan tüm saksı çeşitlerinde bonsainizi yetiştirmeniz mümkündür.

Bonsai bitkinize saksı seçimi yaparken bitkinizin yaşına ve gelişme hızına uygun saksı tercih etmeniz önemlidir. Aynı zamanda bonsai bitkinizi yerleştireceğiniz saksının içine çakıl taşları koyulması da önerilmektedir. Bu sayede fazla su köklerden arınarak köklerin çürümesine sebep olmayacak ve bitkinizi sağlıklı kılacaktır.

Bonsai ağacınızı koyacağınız saksı seçiminin ardından tercih edeceğiniz bonsai toprağı, bitkinizin yetişmesi ve gelişmesi için büyük rol oynar. Bonsai ağacı aynı toprakta uzun süre yaşayamamaktadır. Toprağın mineral bakımından zayıflaması bitkinizin beslenmesini engelleyecektir. Bu sebeple bonsai bitkinizin toprağını düzenli olarak değiştirmeniz bitkinizin gelişimi için fayda sağlayacaktır.

Bonsai

Bonsai Çiçek Açar mı?

Bonsai bitkisi çeşitlerine göre çiçek açabilmektedir. Bazı bonsai bitkisi türleri çiçek açarken bazıları yalnızca yeşil yapraklarını korumaktadır. Çiçek açan bonsai türünü tercih etmek isteyenler için; Ficus Bonsai bitkisi doğru bir tercih olacaktır. Bonsai çiçekleri; bonsai yaprakları ve gövdesi gibi detaylı bir bakım istediğinden çiçek açan bonsai bakımı çiçek açmayan bitkiye göre daha zor olmaktadır.

Bonsai Ağacı Nasıl Çoğaltılır?

Bonsai yetiştiricilerinin en merak ettiği sorulardan biri bonsai bitkisi nasıl çoğaltılır sorusudur. Bonsai bitkisi genişleyen ve saksısı için büyük gelen bitkinin yeni çıkan dallarının köklerinden ayrılarak uygun genişlikte bir saksıya yeniden dikilmesi ile çoğaltılmaktadır.

Bonsai

Bonsai Ağacı Çeşitleri Nelerdir?

Bonsai ağacının, yaprakları, gövdesi ve çiçek açıp açmamasına göre değişen farklı türleri bulunmaktadır. Bonsai türleri; Ficus, nandina, zelkova olarak sıralanabilir. Sizde tercihinize en uygun bonsai çeşidini seçerek dekorasyonlarınızda bu minyatür ağaç bitkisini rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

Kuruyan Bonsai Bitkisi İçin Ne Yapılmalıdır?

Kuruyan bonsai bitkileri özenli bir bakım ile yeniden sağlıklı görünümlerine kavuşabilmektedir. Kuruyan bonsai btikinizi iyileştirmeden önce kurumaya sebep olan durumları değerlendirmeniz ve ortadan kaldırmanız gerekmektedir Bonsai bitkilerinin kuruması genel olarak yanlış sulamadan kaynaklanmaktadır. Bonsai ağacınızı doğru sulama teknikleri ile sulamanız, saksısını nefes alabilen toprak birleşimleri ile oluşturmanız, saksınızın dip kısmına çakıl taşları yerleştirmeniz bitkinizin uzun ömürlü olmasını sağlayacak ve kurumasını engelleyecektir. Kuruyan ya da çürüyen bonsai kök ve yaprakları temizlenerek hastalığın yayılmasının önüne geçilmelidir. Ek olarak bonsai toprağınıza yapacağınız besin takviyeleri ile daha güçlü bir bonsai bitkisine sahip olmanız mümkündür.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR