Ana SayfaDekorasyonEvinizdeki Boş Odayı Değerlendirmenin 11 Yolu

Evinizdeki Boş Odayı Değerlendirmenin 11 Yolu

Evinizdeki çoğu alan belirli bir şekilde kullanılır. Mutfak, ailenizle bir araya geldiğiniz yerken yatak odanız geceleri dinlenmeye çekildiğiniz yerdir. Durum böyleyken evde belli bir amaca hizmet etmeyen bir odanızın olması sizi rahatsız edebilir. Boş odalar genellikle garajdaki ya da çatı katındaki kullanılmayan bir alanı kapsar. Bu odaların yerleşim düzeni de oldukça sıkıntılıdır. Ne var ki, makul bir planlama ile siz de evinizdeki boş oda için bir işlev belirleyebilir ve onu evinizin en güzel odalarından birine dönüştürebilirsiniz. Kullanışsız bir şekle sahip olan bu odayla ne yapacağınızdan emin değil misiniz? İşte, parlak fikirler üretmenize yardımcı olacak birkaç yararlı fikir:

1. Ödev Odası

Çocuklarınızın kâğıtlarını, dosyalarını ve ders kitaplarını evin her yerinde öylece bırakmaya eğilimli olduklarını keşfettiyseniz evinizdeki bu boş oda harika bir ödev odası olabilir. Tamamen sessiz olduğu ve televizyon ve bilgisayar oyunları gibi dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak tutulabileceği sürece bu bomboş duran koskoca oda, birkaç rahat sandalye ve ders çalışmak için uygun bir alan ile çocukların verimli bir şekilde ders çalışabileceği huzurlu bir yere dönüştürülebilir. Üzerlerine okul araç gereçlerini koyabileceğiniz birkaç rafı ve etrafı düzenli tutmaya yönelik dosya vb. çözümleri listenize eklemeyi unutmayın yeter. Bu sayede, çocuklarınızın ödevlerinin karışmasını da engellemiş olursunuz.

Evinizdeki Boş Odayı Değerlendirmenin 11 Yolu

2. Home Ofis

Bir ödev odasına ihtiyacınız olmayabilir; fakat boş odalar çalışma odası ya da home ofis olarak da mükemmel bir şekilde iş görür. Genellikle mutfak gibi gürültülü odalardan uzağa konumlandırıldıklarından, bu odalar işinizi halletmeniz için ideal yerlerdir. Sağlam bir çalışma masası, bolca ışık ve bir bilgisayar da oldu mu kullanılmayan bu oda üretkenliğin membaı ya da en azından konferans görüşmeleri yapabileceğiniz sessiz bir yer olabilir.

Evde Spor Keyfi: Yoga Odası

3. Yoga Stüdyosu

İç huzura kavuşmanın yollarını arayanlardan mısınız? Boş odanız kendinize odaklanıp Kartal pozu üzerinde çalışabileceğiniz harika bir inziva köşesi olabilir. Düşünün bir: Boş odalar çoğunlukla fazla ışık almaz. Bu da onları az ışıkla gerçekleştirilen aktiviteler için bir numaralı alanlar haline getirir. En sevdiğiniz, dinginlik veren kokulara sahip birkaç tütsü alıp dinlendirici bir şarkı listesi de açtınız mı muhteşem bir yoga stüdyosuna kavuştunuz demektir!

Evinizdeki Boş Odayı Değerlendirmenin 11 Yolu

4. Kütüphane

Tuhaf açılı bir oda, yatak odası olmak için pek ideal sayılmaz; ama az kullanılan bir oda kitap okumak için mükemmeldir. “Kendin yap” projeleri ile harika raflar tasarlayıp kendi kütüphanenizi oluşturabilirsiniz. Birkaç rahat koltuk ve abajur ile de kütüphanenizi daha özel kılabilirsiniz. Dikkat dağıtıcı öğelerin yer almayacağı bu odada kendinize bir fincan çay doldurup soluksuz okuduğunuz polisiye romanınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Evinizdeki Boş Odayı Değerlendirmenin 11 Yolu

5. Genç Odası (Eğlence Odası)

Kabul edelim ki gençler her zaman ailenin geri kalanıyla vakit geçirmek istemez. Yine de, onlara benimseyebilecekleri özel bir oda tahsis ettiğiniz sürece en azından onları evde tutmak mümkündür. Bu tarz bir genç odasında bir televizyon ve oyun konsolu, bir çift kulaklık, çok sayıda şarj cihazı ve hatta sonu gelmez iştahlarını doyurmak için bir abur cubur barı ve mini buzdolabı bulundurmanızda yarar var.

6. Oyun Odası

İster çocuk olsun ister yetişkin, sizin de evinizde oyun delileri varsa televizyonun mütemadiyen bir XBox’a bağlı olmasının ne denli sinir bozucu olduğunu bilirsiniz. Bir oyun odası aradığınız cevap olabilir. Oyun odasına oyun konsolu kurup buraya birkaç rahat armut koltuk da koyduğunuz an oturma odanızı geri almanız kaçınılmazdır.

7. Müzik Odası

Evinizde yeni bir Beethoven mı doğuyor? Müzik enstrümanları epey yer kaplar. Bu nedenle, onları kullanmadığınız odaya yerleştirebilirsiniz. Böylelikle bolca alanınız olur ve boş odalar genellikle sık kullanılan odalardan uzağa konumlandırıldıklarından bu süreçte biraz huzura ve sessizliğe de kavuşabilirsiniz. Aslına bakarsanız, müzik odanıza kayıt ekipmanları ve doğaçlama konserler için son derece faydalı olacak birkaç sandalye koymak da hiç fena olmaz.

Evinizdeki Boş Odayı Değerlendirmenin 11 Yolu

8. Spor Odası

Siz de formunu korumak için sıkı çalışanlardan mısınız? Dambıllara ve egzersiz matlarına takılıp düşmeye derhal son verin ve boş odanızı tüm aile üyelerinin kullanabileceği bir spor odasına dönüştürün. Çeşit çeşit egzersiz aleti ve araç gereci için bu odada bolca yer açabilirsiniz. Üstelik, siz karın kası yapmaya çalışırken sizi serinletip su kaybı yaşamanızı önleyecek bir vantilatör ve mini buzdolabı da bu odada kendine kolayca yer bulabilir.

9. Sanat Odası

Sanata düşkünseniz malzemelerinizin sık sık birbirine girdiğini siz de fark etmişsinizdir. Kullanmadığınız odanızı sanat odasına dönüştürerek malzemelerinizin tümünü düzenleyip güzelce yerleştirebilirsiniz. Raflar ve organizerler sayesinde tüm malzemeleriniz elinizin altında olur. Uygun fiyata alabileceğiniz geniş masalar da bu odada sanatınızı konuştururken kolaylık sağlayacak sağlam yüzeyler teşkil eder. Dikiş makinenizi ve kumaş zulanızı da bu odaya koydunuz mu yaratıcılıkta sınır tanımamanız için hiçbir sebep kalmaz!

Evinizdeki Boş Odayı Değerlendirmenin 11 Yolu

10. Sinema Odası

Sinema odaları bundan beş yıl önce epey revaçtaydı. Gelin görün ki, daha sade alanlara olan ilgi arttıkça yavaş yavaş modaları geçer oldu. Bir servet ödeyerek bodrum katınıza sinema bölümü yaptırma fikrinden vazgeçin ve onun yerine boş odanızı sinema odasına dönüştürün. Pahalı koltuklara bile hiç mi hiç ihtiyacınız yok. Birkaç armut koltuk veya pofuduk kanepenin yanına sıcacık battaniyeler koydunuz mu tamamdır! Ev konforunda gerçek bir sinema deneyimi için hesaplı bir projektör bile satın alabilirsiniz.

Evinizdeki Boş Odayı Değerlendirmenin 11 Yolu

11. Ranzalı Oda

Konuklarınız varken eviniz sıkış tıkış mı oluyor? Bir ranza odası konuklarınıza kolayca benimseyecekleri bir ortam sunarken boş odanızın alanını da bir hayli genişletir. Ranza odanıza birkaç ranzalı yatak veya sedir koyarak hem konuklarınıza konforlu bir uyku deneyimi yaşatmış hem de onlara biraz mahremiyet olanağı sunmuş olursunuz. Üstelik, boş odalar genellikle fazlasıyla geniş olduğundan horlayanlar için de idealdirler. Boş odaların çoğu kullanışsız tasarlanmıştır ve boyutları büyüktür. Yine de, iyi bir planlama yapıp doğru mobilyaları devreye sokarak işlevsiz olan bu alanları tamamen işe yarar hale getirebilirsiniz. Kullanmadığınız, boşta duran odanız aniden evinizin en sevdiğiniz odasına dönüşürse şaşırmayın!

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR