Ana SayfaMimariBungalov Ev Nedir, Nerelerde Var?

Bungalov Ev Nedir, Nerelerde Var?

21. yüzyıl tüketimin arttığı bir çağı getirse de aynı oranda da sadeleşme ihtiyacını barındırmaktadır. Bu yüzden, insanlar büyük apartmanlardan, uzun koridorlu evlerden, şehir hayatının telaşından da hayli yorulmaya başlamışlardır.

İşte böylesi karmaşık bir çağın alternatiflerinden biri de bungalov evler olarak bilinmektedir. Metropol hayatının yoruculuğundan, vahşiliğinden, koşturmasından bir an olsun uzaklaşmak arzusuyla yaşayan modern insan, kendini bungalov tipi evlerin içine atmak adına heyecan duymaktadır. Bu yüzden de, bu tip evler özellikle şehirden uzak bölgelerde, sahil şeritlerinde, tatil beldelerinde de sıkça kullanılmaya başlamıştır.

Beton mimarinin görüntüsünden ve işlevinden sıkılan insanlar, artık ahşap tipi, ufak ve zarif evleri de tercih etme yoluna gitmektedirler. Bu sebeple, yazlık ya da kışlık evler anlamında da, bungalov tipi mimaride de bir artış görülmektedir.

Bungalov Ev

Bungalov Nedir?

Bungalov, İngilizce kökenli ‘bungalow’ sözcüğünden türemiş olup, anlamı hafif ev, hafif yazlık ev şeklinde bilinmektedir.

Bungalov bir yaşam felsefesinin de tezahürüdür. Azla yaşamak, konforun göz boyayıcılığından da sıyrılmak adına, doğu felsefesinin inceliğinden, kanaatkârlığından, sadeliğinden yola çıkılarak, modern mimariye uyarlanmıştır. Bugün tüketim çılgınlığının görüldüğü Amerika ve Avrupa kültüründe de, yaşanan doygunluktan ötürü, sadeliğe bir dönüş yaşanmakta, kişiler bungalov tipi tek katlı ya da az odalı evleri tercih etmektedirler.

Bungalov, doğaya dönüşün de bir simgesidir. Bugün, beton yığınları arasında, teknolojik aygıtlarla manyetik enerji içinde boğulan ve kendini yalnız hisseden insanlar, doğaya doğru açılmanın da çarelerini aramaktadırlar. Bu anlamda, bungalov evler devremülk gibi kullanılabilmektedir. Yahut kişiler kendi bungalov evlerini inşa ettirmeye girmeye başlamışlardır. Eğer, şehirden kaçamıyorlarsa bile, tatillerini bu tip evlerde geçirmek istemektedirler.

Bungalov Ev

Bungalov Ev Nedir?

Bungalov ev denilince, ahşap tipi mimariden söz edilmektedir. Bu evlerin içindeki oksijen sirkülasyonu, havayı sürekli suretle temizlemektedir. Bu anlamda da, bağışıklık sistemine iyi gelen evler olarak da bu tip yapılar işaret edilmektedir. Bungalov ev, sessizliği, sakinliği, huzuru ve kafa dinlemeyi çağrıştıran bir enerjiye sahiptir. Türkiye’de özellikle eko turizmin yapıldığı bölgelerde kullanılmaktadırlar. Ayrıca, pansiyon tipi olarak da değerlendirildikleri görülür.

Bungalov evlerin mimarileri oldukça minimal, basit ve işlevseldir. Zemine doğru oldukça alçak bir yükseklikte inşa edilir. Sarkıtları bulunan sundurmalara sahiptir. Bilhassa, tropikal iklimin olduğu, sıcak ülkelerin yapılarından biri olarak bilinmektedir.

Bungalov Evler Nasıl Özelliklere Sahiptir?

Bungalov tipi evlerin belli başlı özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler aşağıdaki şekilde sayılabilir:

  • Bungalov evlerin temel malzemesi ahşaptır. Fıçı tahtası dış yapıda kullanıldığı gibi, zamanla sedir taşı ve odun gibi malzemeler de evler için değerlendirilmeye başladı.
  • Kimi bungalov tipi evlerde, iklimin değişiklik göstermesine göre, alçıdan duvarlar ve kilden kiremitli çatılar da kullanılmaktadır.
  • Bungalov evlerin çatıları genellikle düşük şekilde dizayn edilmiştir. Geniş sundurmalara sahip biçimde tasarlanmışlardır.

Bungalov Ev

Bungalov Evler Nerelerde Bulunur?

Bungalov evler, genellikle yaz tatilleri için kullanıldıkları gibi, kışın da kayak merkezlerinde değerlendirilmektedirler. Pansiyon şeklinde dizayn edilmiş olanları da bulunmaktadır. Günümüzde, doğal turizmin de bir parçası şeklinde görülmektedirler. Bungalov tipi evler, daha çok şehirden uzak beldelere, deniz gören yerlere inşa edilmektedir.

Ama, modern köylerin yapılanması anlamında, 21. yüzyılın da temsilcisi olarak, şehirlerde de yer almaktadır. Deprem gerçeğinin insanları korkuttuğu noktada, bungalov evler ayrıca, güvenli site yerleşim alanlarına da konulabilmektedir. Bununla beraber, hobi evleri ya da hobi bahçesi kavramı üstünden de, insanların kaçabilecekleri mekânlar şeklinde tasarlanmışlardır.

Türkiye’de yazlık alanların bolluğundan ötürü, Ege, Marmara, Akdeniz, Karadeniz bölgesinde bungalov tipi evlere sıkça rastlanmaktadır. Karadeniz’de yayla turizminin artması, Ege’de deniz, güneş, kum üçlüsünün ilgi görmesi, Manisa’da ya da Uludağ’da kayak sektörünün gelişmesi, bu tip evlere olan rağbeti de arttırmaktadır.

Küçük evleri ve minimal yaşamları sevenler için hazırladığımız “Tiny House” konulu içeriğimizi de mutlaka okumalısınız. evterapisi.com/tiny-house

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR