Ana SayfaÇiçekCaladium Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Caladium Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Caladium’lar sıcağı seven, benzersiz güzellikte yaprakları olan, ev ortamında yetiştirilebilen çok yıllık bitkilerdir. Bitkinin ok biçimindeki, incecik, geniş yaprakları çok çeşitli renkler ve desenler sergileyebilir. Bu yaprakların beyaz, yeşil, kırmızı ve pembe tonlarında benekleri, damarları ya da çizgileri olabilir. Saksı çiçeği izlenimi de verebilen Caladium aslında yalnızca yapraklı bir bitki türüdür. Caladium’lar esas olarak yaprakları için yetiştirilseler de spata ya da diken biçiminde büyüyen çiçekler de üretebilirler. Bu yumrulu bitkileri ilkbahar aylarında, don tehlikesi geçtikten sonra dikebilirsiniz. Ne kadar göz alıcı olsalar da bu bitkilerin hayvanlar ve insanlar için zehirli olduğunu unutmamakta fayda var.

Caladium Bakımı

Caladium Bakımı

Bitki yetiştiriciliği ile ilgilenenlerin çoğu bu büyüleyici bitkileri yazın bahçelerinde görsel bir şölen yaratmak için ya da gelişigüzel yetiştirir. Hem ev ortamında hem de dış mekânlarda bakılabilen bu yumrulu, mevsimlik bitkiler ilkbahardan sonbahara kadar büyüyüp yaz mevsiminde coşarlar. Bitkinizin tüm enerjisini şaşaalı yaprakları için kullandığından emin olmak için spataları büyüdükleri an budamalısınız. Kaladyumun dinlendiği dönem sonbahara veya kışa denk düşmektedir. Bu dönem, hava sıcaklığı ya da ışık döngüsüyle değil bitkinin ne kadar zamandır büyüyor olduğuyla belirlenir.

Caladium’lar tropik bölgelerde bile mevsimlik bitkilerdir. Bu bölgelerde bitki yetiştiricileri onları, ihtiyaç duydukları ısı ve nemle güzelce serpilebilecekleri ilkbahar ve yaz aylarında dikerler. 9-10. kuşaklarda yaşamıyorsanız Caladium bitkinizi tek yıllık bir bitki olarak büyütmeli ya da bitkinizin yumrularını büyüme döneminin sonunda kazıp çıkararak kış boyunca saklamalısınız.

Ev ortamında bakıldıkları zaman Kaladyumlar için ideal olan bolca ısı, parlak ama dolaylı ışık ve bolca nemdir. En iyi şartlar altında bile Caladium yaprakları, kökten uca kurumadan ve bitki son derece normal sayılan durgunluk dönemine girmeden önce ancak birkaç ay dayanabilir.

Işık

Caladium bitkileri ev ortamında bakıldıkları zaman dolaylı ışığı ya da kısmen gölgede olmayı tercih ederler. Yapraklar ne kadar dar olursa tahammül edebilecekleri güneş ışığı da o kadar fazla olur. Bu bitkileri dış mekânlarda saksıda yetiştirmek ışık konusunda daha kontrollü olmanızı sağlar. Bazı iklimlerde saksıdaki Caladium bitkileri dikkatli bir şekilde gözlemlendikleri sürece tam gün güneş altında da büyüyebilirler. Bu bitkileri bahçede  yetiştirecek olursanız onları tamamen gölgede bırakmak yerine orta düzeyde gölgede kalmalarını sağlayın. Tamamen güneşin altında olmaları yapraklarını kurutacaktır.

Toprak

Caladium bitkinizi toprakla turbanın nemli karışımı gibi verimli ve iyi drene edilmiş bir toprak karışımına dikmelisiniz. Bahçe toprağı da benzer şekilde verimli ve iyi drene edilmiş olmalıdır. İdeal toprak pH’ı ise 5.5-6.2 arası ve kısmen asidik olmalıdır.

Sulama

Bitkide yapraklar çıkmaya başlayınca toprağı dengeli bir şekilde nemli tutmak adına gerektiğinde sulama yapın. Bitkinizin kurumasına asla müsaade etmeyin. Yaprakları kökten uca kurumaya başlarsa bitkinizi sulamayı kesin. Bir sonraki büyüme döneminde yapraklar yeniden ortaya çıkınca sulama yapmaya devam edebilirsiniz.

Isı ve Nem

Caladium bitkileri için hava ne kadar sıcak olursa o kadar iyidir. Mümkünse onları 21 santigrat derece sıcaklığa sahip bir yerde tutun; zira yumrular bu sıcaklıkta büyümeye başlayacaktır. Nem oranının hem yüksek hem de işe yarar olması elzemdir.

Kaladyumunuzu dışarıya dikecekseniz de saksıya koyduğunuz yumruları yaşadığınız bölgedeki son don tarihinin ardından başka bir saksıya alabilirsiniz.  Hatta, onları turbadan yapılan saksılara almanız çok daha pratik olabilir.

Gübre

Bitkinizi büyüme dönemi boyunca haftada bir kez sıvı gübreyle besleyebilir ya da yavaş salınımlı topaklardan yararlanabilirsiniz.

Caladium Bakımı

Caladium Türleri

Caladium bitkisinin çok sayıda çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler yeşil, kırmızı, pembe, beyaz, hatta turuncu renkte görülebilir. Çoğu zaman bu bitkinin çeşitleri isimsiz olarak satılmaktadır. Neredeyse tüm kültivarların atası, anavatanı Güney Amerika olan C. bicolor’dır. Bu tür bazı kitaplarda C. hortulanum olarak geçer. Bakacağınız bitki türünü görünüşüne göre seçebilirsiniz. Bu bitkiler bahçenizi eşsiz bir biçimde çevreleyebilir. Bahçenizde tek bir bitkiyi konuk etmeniz de elbette mümkündür.

İşte, belli başlı bazı Caladium türleri:

 • Caladium “Creamsicle”: Bu tür oldukça çabuk büyüyüp gelişebilir. Bitkinin yeşil renkli geniş yapraklarında, canlı bir kırmızı tonu ve parlak beyaz damarlar görülebilir.
 • Caladium “White Christmas”: Ağır ve parlak bir beyaz katman ile kaplı olan geniş, ok biçimli yaprakları yeşil renktedir. Bu türün sergilediği renk uyumu emsalsizdir.
 • Caladium “Miss Muffet”: Bu cüce türün boyu yalnızca 20 santime ulaşır. Parlak pembe beneklerle gösteriş yapan limon yeşili yaprakları görülmeye değerdir.
 • Caladium “Puppy Love”: Aileye sonradan katılan bu türün kenarları yeşil olan pembe yaprakları vardır. Bu türün bazı iklimlerde tam gün güneş altında kalabildiği bilinmektedir.

Caladium Bakımı

Caladium’un Çoğaltılması

Bitkiler sonbaharda ya da kışın başlarında kökten uca kuruduğunda yumrularını bir torbada muhafaza edebilir ve bahçenizde bir sonraki yıl yeni bir şölene merhaba demek için onları yeniden dikebilirsiniz. Olgun Caladium’ların yumrularını, şu adımları izleyerek bölmeniz de mümkündür:

 1. Yapraklar sonbaharda veya kış aylarının başlarında kurumaya başladıktan sonra keskin ve temiz bir aletle yumruları kesin. Tomurcuğu ya da budağı olan her yeni yumrunun büyüyebileceği en az bir yer olduğundan emin olun. Yumruları ya aynı saksıda kuru bir şekilde tutun ya da onları koparıp temizledikten sonra muhafaza etmek adına bıçkı tozunun ya da kumun içine koyun. Kök çürümesini önlemek adına yumruların kallus oluşturarak iyileşmesini bekleyin.
 2. Sağlıklı numunelerin kaybını en aza indirgemek adına yumruları 12 santigrat derecenin üstünde sıcaklığa sahip olan bir yerde tutun.
 3. Yumruları, bir sonraki büyüme dönemi başladığında ve toprağın sıcaklığı 21 santigrat derecenin üstüne çıktığında dışarıya veya kalluslu bölge alta gelecek şekilde tekrar saksıya koyun.

Caladium Bakımı

Yaygın Görülen Haşereler

Caladium bitkileri hasara yol açan pek fazla haşerenin istilasına uğramazlar. Bununla birlikte, yaprakları çiğneyip bitkinin canlılığını sömürmek için spesifik yöntemlere ihtiyaç duyan tırtılların ve çekirgelerin saldırısına uğrayabilirler. Yaprakları sömüren ve böcek ilacı içeren sabunlarla def edilebilen diğer bazı haşereler ise şunlardır:

 • Yaprak bitleri
 • Pamuklu bitler
 • Akarlar
 • Kirpik Kanatlı Böcekler
 • Beyaz sinekler

Caladium Bitkilerinde Yaygın Görülen Sorunlar

Caladium’un yaprakları genellikle renkli ve alımlıdır. Dolayısıyla, bu bitkilerde bir sorun olduğunu kolaylıkla fark edebilirsiniz. Caladium’unuzun yaprakları nahoş renklere bürünse bile bu sorunun çözümü son derece kolay olabilir.

Yaprakların Sararması

Caladium bitkisinin yaprakları, bitki aşırı derecede sulandığında, az sulandığında, fazla ışığa maruz kaldığında ya da ısı ve nem seviyesi ile ilgili bir problem yaşadığında sararır. Bu duruma, bitkide, magnezyum, nitrojen ya da demir eksikliği görüldüğünde veya bitki besin kıtlığı çektiğinde de rastlanabilir.

Yaprakların Kararması

Caladium bitkisinin yaprakları pek çok nedenden ötürü kararabilir. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Bitki çok kuru olabilir.
 • Bitki çok fazla doğrudan güneş ışığına maruz kalıyor olabilir.
 • Bitki yeterli derecede nem almıyor olabilir.
 • Bitkiye aşırı derecede gübre verilmiş olabilir.

Sık Sorulan Sorular

Caladium’un Bakımı Kolay mıdır?

Bu bitkilerin iç mekânlarda da dışarıda da ısıya ve yüksek oranda neme ihtiyaçları vardır. Yeterli derecede ışık ve nem aldığı sürece Caladium’un bakımı son derece kolaydır.

Caladium Ne Kadar Hızlı Büyür?

Havadaki ve topraktaki sıcaklık ne kadar fazla olursa ister ev ortamında olsun ister dışarıda, Caladium da o kadar hızlı büyür. Bununla birlikte, bu bitkilerin yavaş büyüdüğü bilinmektedir.

Caladium Bitkisinin Ömrü Ne Kadardır?

Bunlar çok yıllık bitkilerdir; yani, bir sezondan diğerine dayanabilirler. Ne var ki, açtıkları zamandan durgunluğa girdikleri döneme kadar esasında yılın yaklaşık altı ayında gösteriş yaparlar.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR