Ana SayfaDekorasyonÇalışma Odası Dekorasyonu İpuçları

Çalışma Odası Dekorasyonu İpuçları

İdeal bir çalışma odası dekorasyonu dikkat dağıtmayacak kadar sade ve uzun süreli çalışmalarda yormayacak kadar rahat olmalıdır. Örneğin kalabalık bir odada çalışmak veya duvarda çok fazla eşya bulunan bir odada çalışmak kişilerin konsantrasyon eksikliği yaşamasına neden olur. Yine rahat olmayan bir sandalye üzerinde çok fazla çalışmanız mümkün olmaz.

Çalışma odaları, sadece gerekli araç ve gereçleri barındırmalıdır. Ayrıca uygulanan dekorasyon ürünleri de bir o kadar sade ve dikkat dağıtmayacak şekilde olmalıdır. Bu sayede çalışma odasındaki sadelik sebebi ile kişiler kesintisiz ve daha verimli bir çalışma gerçekleştirebilir.

Çalışma Odası Dekorasyonu - Siyah Beyaz Çalışma Odası

Özellikle yeni bir çalışma odası tasarlamak isteyen kişiler, çalışma odası nasıl olmalıdır sorusu hakkında çokça araştırma yapıyor. Elde ettikleri bilgiler yukarıda da bahsettiğimiz gibi sadelikten yana bir tasarımdır. Bu sebeple çalışma odası tasarlamak için birkaç önemli adım dikkate alınmalıdır.

Çalışma Odası Dekorasyonu - Sarı Sandalyeli Çalışma Masası

Çalışma Odası Dekorasyonu İçin Tercih Edilmesi Gereken Eşyalar

Uygun bir çalışma odası tasarlamak için ilk olarak eşya seçimleri ile başlanmalıdır. Kullanılacak kaynakları depolayabilecek kadar geniş ama oda içerisinde yer kaplamayacak kadar kibar bir duruşa sahip olmalıdır. Özellikle çalışmanın gerçekleştirileceği alan sade ve boş durmalıdır. Örneğin kitaplık kısmı yan tarafta kalacak şekilde bir çalışma masası bu özelliği karşılayabilir.

Bir diğer konu ise duvar üzerinde bulunan eşyaların dikkat dağıtmasıdır. Küçük notlarınızı asabileceğiniz minik bir pano sizin çalışma odanız için yeterli olmalıdır. Tablo veya hareketli duvar kâğıtları dikkatinizi dağıtarak verimli çalışmanıza engel olabilir. Bu sebeple odanız için tablo tercih etmek yerine çalışma masanız ile uyumlu panolar tercih etmek yararınıza olacaktır.

Çalışma Odası Dekorasyonu - Beyaz Koltuklu Çalışma Masası

Çalışma Odası Dekorasyonunda Duvar Rengi Seçimi

İdeal bir çalışma odası düzenlemek için ihtiyacınız olan diğer madde duvar boyası seçimidir. Sizin için yarar sağlaması açısından konsantrasyonu destekleyen ve dikkat dağıtmayan renkler seçilmelidir.

Örneğin kırmızı, mavi, mor gibi canlı renkler ile çalışma odanızın duvarlarını boyarsanız bu kısa süre içerisinde dikkat eksikliğine neden olabilir. Bunun yerine daha sakin renkler tercih ederek sizin için daha verimli bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz.

Duvar kâğıtları seçimi de boya seçimi kadar önemlidir. Boya kullanma taraftarı değilseniz duvar kâğıdı seçmeniz oldukça muhtemel bir seçenektir. Ancak duvar kâğıdı seçimi konusunda, boyalarda olduğu gibi hareketlilikten kaçınmanız gerekir.

Çünkü dikkatinizi dağıtmaya meyilli olan bir duvar kâğıdı seçerseniz ders çalışma konusunda zorluklar ile karşılaşabilirsiniz. Bu zorluklar ile karşılaşmamak için sade olanları tercih etmenizde fayda olacaktır.

Çalışma Odası Dekorasyonu - Ferah Çalışma Odası

Çalışma Odası Dekorasyonunda Aydınlatmanın Önemi

Tercih edeceğiniz aydınlatma çalışmalarınızı etkilemeyecek düzeyde olmalıdır. Örneğin parlak bir ışık altında çalışmak ne kadar zorsa loş ışık altında çalışmak da bir o kadar zordur. Bu nedenle seçeceğiniz aydınlatma şekli hem ışığı eşit miktarda yaymalı hem de dikkati dağıtmayacak nitelikte olmalıdır.

Ayrıca gece çalışmalarını daha sık yaşıyorsanız masa üstü aydınlatmalar da dikkatinizi çekecektir. Oda aydınlatmasında gereken nitelikler masa aydınlatması için de geçerlidir. Özellikle size yakın olan bu aydınlatma çalışmanız için yeterli olmalıdır ancak gözlerinizi de çabucak yoracak düzeyde olmamalıdır.

Aynı zamanda renkli ışıklandırmalardan kaçınmanızda da fayda vardır. Örneğin çalışmaya odaklanmak için ihtiyacınız olan en doğru aydınlatma şekli mum ışığı rengine benzeyen ancak canlı olmayan renklerdir. Bu özellikleri göz önünde bulundurup tercihlerinizi bu yönde yapabilirsiniz.

Çalışma Odası Dekorasyonu

Eşyalarınızı Kendiniz Tasarlayın

İdeal bir çalışma odası hazırlamak için geren bütçeye sahip değilseniz veya bu konuda fazla para harcamaktan yana değilseniz ihtiyacınız olan eşyaları kendiniz tasarlayabilirsiniz.

Bu işlemin öncesinde aklınızda bir plan yapmalı ve tam olarak neye ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeniz gerekir. Örneğin çalışma masasının şekli, duvarda kullanılacak ürünler ve aydınlatma şekli belirlemeniz gereken başlıca detaylardır.

Öncelikle ihtiyacınızı karşılayan bir masa tasarlamak istiyorsanız eşyalarınızın ne kadar olduğuna ve oda ölçülerinize dikkat etmelisiniz. Tüm ölçüleri belirledikten sonra masanızı yapmak için gereken malzemeleri marangoz yardımıyla temin etmelisiniz.

Bu işi kendiniz yapamazsanız hayalinizdeki masa fikrini kâğıda dökerek bu alanda başarılı kişilerden yardım talep edebilirsiniz. Ayrıca çalışma masanızın hangi renk olmasına ve kaç bölmesi olmalı konusunda da masanızı tasarlayan kişilere bilgi vermelisiniz.

Çalışma Masası

Bir diğer önemli nokta ise duvarda bulunması gereken eşyalardır. Notlarınızı ve programlarınızı göz önünde bulundurabileceğiniz bir pano tüm ihtiyacınızı karşılayabilir. Örneğin çalışma masanızın üzerine konumlandıracağınız bu eşya hem estetik açıdan hem de kullanılabilir olması sayesinde ihtiyacınızı karşılayacak nitelikte olacaktır.

Bu ürünü tasarlamak için ihtiyacınız olan birkaç tahta parçası, belli miktarda uzunluğa sahip ip ve minik mandallardır. Bu ürünü yapabilmeniz için izlemeniz gereken aşamalar ise oldukça basittir:

  • Masanıza uygun uzunlukta seçeceğiniz birbirine eşit dört tahta parçası elde edin.
  • Tahtaları ve ipleri kullanılabilir hâle getirmek için birkaç çivi temin edin.
  • Çivi yardımıyla tahtaları birbirine bağlayın.
  • Bağlanan tahtalar arasına ipleri çivi yardımıyla gerdirin.

Bu dört temel adım sayesinde hayalinizdeki panoyu oluşturmanız hiç de zor olmayacaktır. Ayrıca isteğe bağlı olarak dikkatinizi dağıtmayacak şekilde boyama ve ışıklandırma ile panonuzu daha estetik bir hâle getirebilirsiniz. İşlem sonunda kullanıma hazır olan tasarımınızı duvara sabitleyin ve notlarınızı, programlarınızı mandallar ile ipe asın.

Aydınlatma konusunda kendi fikirlerinizi ortaya dökmek istiyorsanız ve bu konuda başarılı olacağınızı düşünüyorsanız hayalinizdeki aydınlatmayı tasarlayarak bu işe başlayabilirsiniz.

Öncelikle temel kural olan dikkat dağıtmama konusunda sizi engellemeyecek nitelikte bir ürün tasarlamanız gerekir.

Daha sonra hayalinizdeki aydınlatmayı elde etmek için ihtiyacınız olan malzemeleri bir araya getirerek ikinci adımı da tamamlayabilirsiniz.

Son adım olarak sizin için tavsiye edilen adımları doğru bir şekilde uygulayarak hayalinizdeki aydınlatma ürününe sahip olabilirsiniz.

Modern Çalışma Odası

Çalışma Odası Her Yaşa Hitap Etmelidir

Uygun bir çalışma odası sadece kişiye özel olarak dizayn edilmemelidir. Tüm çalışma odalarının aynı nitelikte olması gerektiği için tasarlayacağınız oda her yaş grubuna hitap edecek şekilde olmalıdır.

Örneğin tercih ettiğiniz boyamalar yaş ve cinsiyet ayrımı yapmayacak şekilde beyaz veya krem renginde olmalıdır. Bu sayede bulunduğunuz ortamda kimin çalışmaya ihtiyacı varsa o kişi tasarlayacağınız odayı rahatlıkla kullanabilir.

Bir diğer nokta ise tercih edeceğiniz eşyalar da yine boyama gibi her yaşa hitap edecek bir nitelik taşımalıdır. Yetişkinlere uygun veya sadece çocukların kullanabileceği eşyalar tercih etmek yerine herkesin rahatlıkla kullanabileceği eşyaları tercih etmek çok daha mantıklı olacaktır.

Örneğin bir evde 2 farklı yaş grubunda öğrenci veya çalışan olabilir. Bu sebepleri göz önünde bulundurarak herkesin eşit derecede faydalanabileceği bir çalışma odası oluşturmak, herkes için yararlı olacaktır.

Gri Home Office

Bahsedilen tüm bu özellikleri göz önüne alarak hayalinizdeki çalışma odasını ister hazır bir şekilde isterseniz de kendi emeğiniz ile elde etmeniz mümkündür. Sadece unutulmaması gereken nokta, verimli bir çalışma ortamı oluşturarak oluşabilecek konsantrasyon eksiklikleri ortadan kaldırılmalıdır.

Çalışma odanıza biraz eğlence katmak isterseniz Pop art dekorasyonu konulu bu yazımızı https://evterapisi.com/pop-art-dekorasyon-nasil-yapilir/ okumanızı tavsiye ederiz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR