Ana SayfaÇiçekCam Güzeli Çiçeği ve Bakımı

Cam Güzeli Çiçeği ve Bakımı

Balsaminaceae familyasının en bilinen çiçeği olan cam Güzeli; Afrika kökenli bir süs bitkisidir. Kına çiçeği, Yeni Gine çiçeği olarak da bilinmektedir.

Cam Güzeli Çiçeği Anlamı

Cam güzeli çiçeği bol ışık alan cam kenarlarını çok sevdiği ve bu alanlarda daha gür çiçeklendiği için cam güzeli çiçeği adını almıştır.

Cam güzeli çiçeği anlamını; sürekli camdan dışarıyı seyreden kadınlardan da almaktadır. Cam güzeli çiçeği bu yüzden sürekli camdan dışarıyı seyreden bir insan figürü gibi adlandırılmaktadır.

Cam Güzeli Çiçeği ve Bakımı

Cam Güzeli Çiçeği Bakımı

İç mekan bitkisi olarak ev dekorasyonlarında ve ofis dekorasyonlarında cam kenarlarınız süsleyecek cam güzeli çiçeği bakımı oldukça kolaydır. Yetişmesi için gerekli olan iklim şartları, toprak ve sulama sağlandığında uzun yıllar cam güzelinin güzel çiçeklerini görmeniz mümkündür. Düzenli bakımları yapılan cam güzeli çiçekleri dört mevsim çiçek açmaktadır. Çok sıcak ya da çok soğuk iklimlerde yetişemeyen cam güzeli her ne kadar ismi cam güzeli olsa da direkt güneş alan alanlarda yaşayamamaktadır. Cam güzelinin yetiştirilme alanları gölge ve nemli alanlar olmalıdır.

İnce ve kırılgan bir gövdeye sahip olan cam güzeli çiçeği 150 cm’e kadar uzayabilir ve 50 cm’e dek genişleyebilir.

Cam güzeli çiçeğinin sulanması bakımının en önemli noktaları arasında yer alır. Sık sık sulama isteyen cam güzeli birkaç gün susuz kaldığında sararabilmektedir. Sararan cam güzeli yapraklarını budayarak su ve besin takviyesi yapılmalıdır.

Sağlıklı cam güzeli çiçeği yetiştirmek için saksı toprağınızın besin değeri, vitamin ve mineraller açısından zengin olması çok önemlidir.

Cam Güzeli Çiçeği ve Bakımı

Cam Güzeli Çiçeği Suyu Sever mi?

Cam güzeli çiçekleri çok fazla sulamaya ihtiyaç duymamaktadır. Cam güzeli çiçeklerinin toprakları kuru kaldıkça; haftada bir ila iki haftada bir sulanması önerilir. Cam güzeli çiçeğinize bir sulama düzeni oluşturmanız ve hep aynı günlerde sulama yapmanız bitkinizin sağlıklı gelişimi açısından daha doğru olacaktır. Sulama için kullanılan kap her işlemde aynı ölçüde olmalıdır.

Cam Güzeli Çiçeği ve Bakımı

Cam Güzeli Çeşitleri

Cam güzeli çeşitleri oldukça fazladır. Farklı cam güzeli çeşitlerinin değişen çiçekleri ve çiçek renkleri bulunmaktadır. Cam güzeli çeşitlerine göre; kırmızı pembe, mor, turuncu, beyaz ve somun renkli çiçeklere sahip olabilmektedir.

Cam güzeli çiçeklerinin doğada 500’den fazla türü mevcuttur. Cam güzeli çiçeğinin bazı türleri yılda ortalama 50-60 cm’e dek boy atabilmektedir.

Cam güzeli çiçeğinin çeşitleri, çiçeğin ekim dönemine göre farklılık gösterebilmektedir. Ekim dönemi özenli yapılan cam çiçekleri, farklı renklerde çiçek açabilmektedir.

Cam Güzeli Çiçeği ve Bakımı

Cam Güzeli Mevsimlik midir?

Cam güzeli çiçekleri yaz başından itibaren çiçeklenerek sonbahara dek çiçeklerini korumaktadır. Ancak bakımları doğru yapılan cam güzeli çiçekleri yıl boyunca çiçeklerini koruyabilmektedir. Bu yüzden cam güzeli bitkisi mevsimlik değildir.

Cam Güzeli Nasıl Çoğaltılır?

Cam güzeli çiçeğinizi çoğaltmanın birden çok yolu vardır. Çelikleme, kökten ayırma ya da tohumlama yöntemleri ile cam güzeli çiçeğinizi çoğaltabilirsiniz.

Çelikleme yöntemi ile çoğaltılacak cam güzeli çiçeğiniz için çeliklerin yaz sonunda alınması gerekmektedir. Çelikleme ile ayrılan cam güzeli; suda bekletilerek köklendirilebilir ya da direkt toprağa ekilebilir.

Köklerinden ayırarak çoğaltacağınız cam güzeli çiçeğinizi direkt olarak yeni bir saksıya dikebilirsiniz. Köklerinden ayırarak çoğaltma yöntemi oldukça pratik bir yöntemdir ve kısa sürede yeni bir cam güzeli bitkinizin olmasını sağlar.

Cam Güzeli Çiçeği ve Bakımı

Cam Güzeli Çiçeği Nasıl Dikilir?

Cam güzeli çiçeği tohumlarınız nisan ve mayıs aylarında ilkbaharın başlangıcında dikilir. Doğru koşullar sağlandığında tohumlarınızda 10 gün içerisinde çimlenme görülür. Toplamda bir ila bir buçuk ay sonra cam güzeli çiçeğiniz filizlenerek kendini gösterir. Cam güzeli çiçeğinizi dikmenizin ardından uygun ısı koşullarını sağlamanız gerekmektedir. Dikilen çiçeğinizin filizlenmesi için en uygun oda sıcaklığı 18 derecedir. Altına düşmemesi ya da üstü derecelere çıkmaması çiçeğinizin gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Cam Güzeli Çiçeği ve Bakımı

Cam Güzeli Neden Solar?

Cam güzeli dayanıklı ve bakımı bir o kadar kolay bir çiçek olmasına karşın hastalanabilmekte ve solabilmektedir. Cam güzeli çiçeğinizi iyi tanıyarak ihtiyaç duyduğu toprağı ve iklimi sağlamanız çiçeğinizin sağlıklı büyümesini ve gelişmesini sağlayacaktır.

Evinizde cam güzeli bitkiniz soluyor ise bakımında doğru gitmeyen bazı durumlar var demektedir. Cam çiçeğinizin solma sebebi yaygın olarak sulama hatasından kaynaklanmaktadır. Fazla sulama ya da az sulama cam çiçeğinizin yapraklarında solma görülmesine sebep olabilir.

Sulama için ideal bir sulama yöntemi benimsediğinizi düşünüyorsanız cam çiçeğinizin toprağının besin değerleri açısından zengin olup olmadığını değerlendirmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda cam çiçeğinizin saksısı da sulama için elverişli olmayabilir. Uygun delikli saksı modelini seçerek saksınızı fazla sulardan arındırabilir, saksı altına tabak yerleştirerek cam çiçeği köklerinin yeterli kadar su almasını sağlayabilirsiniz.

Cam çiçeğiniz solmaya devam ediyor ve düzelmiyorsa hastalık kapmış olabilir. Cam çiçeğinizin şikâyetlerine uygun ilaçlama yöntemlerini deneyerek çiçeğinizi kurtarabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR