Ana SayfaDekorasyonÇamaşır Odasını Genişletmek İçin İpuçları

Çamaşır Odasını Genişletmek İçin İpuçları

Bağımsız çamaşırhanesi olan bir apartman dairesinde yaşadıysanız çamaşır ve kurutma makinesinin evin dışında olmasının ne denli avantajlı olduğuna aşinasınızdır. Küçücük bir çamaşır odası bile çamaşırhane için bozuk paralarını aylarca biriktiren insanlar için ganimet niteliğindedir. Yine de, çamaşır ve kurutma makinesini dar bir alanda bir arada bulunduran çamaşır bölümlerinin modası, şayet çamaşır odanız küçükse çarçabuk geçiyor. Kısıtlı bir çamaşır bölümü, onca kirli çamaşırı, çamaşırlardan çıkan iplik yığınlarını ve her yere sıçrayan deterjan lekelerini kaldıramaz.

Elbette böylesi kirli çamaşırlarınızı sırtlanıp ta çamaşırhaneye taşımaktan çok daha iyidir. Ne var ki, küçük bir çamaşır odası yine de bu angaryayı gerçek bir angaryaya dönüştürür. Bu minnacık alanda çile çekmek zorunda değilsiniz aslında. Birkaç faydalı ipucu ve hileyle siz de bu daracık alanı kolaylıkla genişletebilirsiniz. Odadaki her kıyı köşeyi değerlendirerek işe yarar alanlar ortaya çıkarabilirsiniz. Böylece, çamaşır odanız içinde rahat rahat nefes alınabilecek bir yer haline gelir. İşte, haddinden fazla küçük çamaşır odanızı genişletmenize yarayacak altı değerli ipucu:

Çamaşırlarınızı Asarak Kurutun

Küçük bir çamaşır odasının en sinir bozucu taraflarından biri doğal bir şekilde kurutulması gereken çamaşırlardır. Onları ta banyonuza kadar taşıyıp perde askısına teker teker asıyor ve bu süreçte banyonuzu bir kurutma odasına mı dönüştürüyorsunuz? Bahçenize ya da balkonunuza çamaşır ipi sermek zorunda mı kalıyorsunuz? Her ne kadar riskli olsa da bunun için birkaç seçenek mevcut. Neyse ki, çok fazla yer işgal etmeden çamaşır odanıza bir kurutma bölümü eklemenin yolları var. Bir dolabın alt kısmına takılabilecek basit bir askı ya da biraz daha havalı bir görünüm istiyorsanız çekmeceli bir çamaşır askısı, hava etkisi ile çamaşır kurutamama sorununuza ideal bir çözüm sunabilir.

Çamaşır Odasını Genişletmek İçin İpuçları

Nişi Değerlendirin

Halihazırda küçük olan çamaşır odanızda bir santimetrekareyi dahi ziyan etmemelisiniz. Çamaşır ve kurutma makinenizin sığabileceği genişlikte bir nişiniz varsa onları bu nişin içine yerleştirebilirsiniz. Makinelerinizi bir tarafa doğru iterseniz de ince uzun bir kitaplık veya tekerlekli raf ünitesi için bile yeriniz olabilir. Bu tür eşyalar yumuşatıcı ve çamaşır deterjanı gibi malzemeler için bolca yer açar.

Çamaşır Odasını Genişletmek İçin İpuçları

Sağlam Yüzeyli Raflardan Yararlanın

Şayet önden yüklemeli makineleriniz varsa ne yazık ki, hem çamaşır hem de kurutma makinenizin üst kısmında epey tiftik birikir. Ne var ki, biraz uğraşırsanız bu kısımları yararlı yüzeyler haline getirebilirsiniz. Makinelerinizin üst kısmına bir raf monte edip bu alanı çamaşır katlamak, deterjanlarınızı dizmek hatta içine mis kokulu çiçekler yerleştireceğiniz bir vazoyu koymak için bile kullanabilirsiniz. Kabul edin ki şimdiye kadar çamaşır odanızda hiç yer olmadığını sanıyordunuz! Kalın kesme tahtası hem çamaşır hem de kurutma makinenizin üst kısmına cuk oturacak sağlam bir malzeme olabilir. Üstelik, yüzeyi de çamaşırlarınıza zarar vermez.

Çamaşır Odasını Genişletmek İçin İpuçları

Çamaşır ve Kurutma Makinenizin Zeminini Yükseltin

Alternatif ya da önceki çözümlere ek bir çözüm olarak şayet odanızın tavanı yüksekse çamaşır ve kurutma makinelerinizin altındaki kısmı genişletebilirsiniz. Makinelerinizi 30 ila 60 santimetre kadar bile yükseltmek içine kirli çamaşırlarınızı koyabileceğiniz harika küçük bir bölme yaratır. Kısıtlı bir çamaşır yıkama bölümüne sahip olan çoğumuzun yaptığı gibi yıkanmamış çamaşırlarınızı başka bir yere koyarsanız da boş kalan yerlere deterjanları, kurutma makinesi mendillerini, çorap tekleri için ufak bir kutuyu ve bu sinir bozucu sıklıkta tekerrür eden angarya için ihtiyacınız olan diğer her şeyi koyabilirsiniz.

Çamaşır Odasını Genişletmek İçin İpuçları

Açılır-Kapanır Ütü Masasının Avantajını Keşfedin

Sıkış tıkış bir çamaşır yıkama bölümünüz varsa ütü masanızı başka bir yerde muhafaza etmek daha makul olabilir. Gelin görün ki, bunu yapabilmek için de fazladan bir alan yaratmanız gerekir. Her şeyden habersiz masum bir konuğun üzerine kapağı açtığı an devrilebilir korkusuyla onu misafir dolabında da tutamazsınız elbette. İyisi mi siz çamaşır odanız için açılır-kapanır ütü masalarına bir şans verin! Mekanizmayı kurup ütü masasını monte ettiniz mi ne kadar az yer işgal ettiğini görünce “keşke daha önce alsaymışım” diyeceksiniz!

Kalıpların Dışına Çıkın!

Çamaşır odanızın evin içinde olması gerektiğini kim söyledi! Haddinden fazla dar olan çamaşır odanız sinirinizi bozuyorsa onu garajınıza ya da üstü kapalı başka bir açık alana taşıyın. Hatta, ferah bir çamaşır yıkama alanı yaratmak için su borularına yakın küçük bir baraka bile alabilirsiniz. Bu sayede, evinizin ya da apartman dairenizin metrekare alanını da genişletmiş olursunuz.

Harekete Geçmenin Tam Zamanı!

Alanının dar olmasından şikayetçi olduğunuz çamaşır odanızı genişletmek için daha fazla yönteme ihtiyaç duyuyorsanız yazılarımızı okumaya devam edin. Birbirinden yararlı ve yaratıcı fikirleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Şayet kolları sıvayıp sıfırdan başlamak istiyorsanız da kullanışlı bir çamaşır odasına nihayet kavuşmanıza yardımcı olacak kılavuz niteliğindeki yazımızı esas alabilirsiniz. Sizin çamaşır odalarına yönelik bizimle paylaşmak istediğiniz herhangi bir ipucunuz var mı?

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR