Ana SayfaDekorasyonÇatı Katı İçin Dekorasyon Fikirleri

Çatı Katı İçin Dekorasyon Fikirleri

Çatı katı denilince ilk akla gelen şeylerden bir tanesi de yabancı dizi ve filmlerde arkadaşlar ile keyifli zaman geçirilen alanlar gelmektedir. Çatı katları ülkemizde işlevsiz bir depolama alanı gibi gözüküyor olsa da, durum hiç de öyle değildir. Çatı katı için dekorasyon fikirleri uygulandığı zaman çatı katınız, evden çıkmak istememenizi bile sağlayabilecek keyifli bir alana dönüşebilecektir.

Çatı katı nasıl değerlendirilir sorusuna bir yanıt arıyorsanız, mutlaka istek ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Zira evde olan bir alanı çatı katına da uygularsanız, bu alandan istediğiniz kadar verim alamazsınız ya da enstrüman çalmaktan hoşlanmıyorsanız bu alanı enstrüman odasına çevirmek iyi bir fikir olmayacaktır.

Çatı Katı Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

Çatı katınız büyük de olsa küçük de olsa bu alanı değerlendirmenin sayısız yolu bulunmaktadır. Üstelik çatı katı alanını kullanılabilir bir hale getirebilmek için yüksek meblağlar ödemenize de gerek yoktur. Bu sayede çok para harcamadan kendinize farklı alanlar oluşturabilmeniz mümkündür. Aşağıdaki başlıklara göz atarak çatı katı dekorasyonu için pratik fikirler edinebilir ve evdeki kullanılabilir alanı daha da arttırabilirsiniz.

1- Dinlenme Odası

Çatı katı dekorasyon fikirleri arasında en çok tercih edilen seçeneklerden bir tanesi de dinlenme odası olmaktadır. Çatı katı alanları daha sessiz ve genellikle daha iyi manzaraya sahip alanlardır. Bu nedenle yer yatağı, halı, dekoratif ürünler, minder gibi ürünler kullanarak kendinize harika bir dinlenme alanı yapabilmeniz mümkündür.

2- Sinema Odası

Sinema odası, film izlemeyi seven bireylerin ilgisini çeken seçenekler arasındadır. Eğer çatı katınız yeteri kadar büyükse bir projeksiyon alarak bu alanı değerlendirebilirsiniz. İster koltuk takımı, ister yer minderi ekleyerek film ve dizi keyfinizi çatı katında devam ettirebilirsiniz.

3- Çalışma Odası

Yurtdışında sürekli rastlanan çalışma odaları, ülkemizde oldukça nadirdir. Eğer sessiz ve sakin bir alanda çalışmalarınızı sürdürmek istiyorsanız, çatı katını çalışma odası olarak değerlendirebilirsiniz. Çalışma masası, sandalye, kitaplık, koltuk ve sehpa gibi ürünler kullanarak alanı daha verimli ve kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

4- Etkinlik Odası

Dar çatı katı dekorasyon konusu üzerine araştırma yapıyorsanız, kendiniz ya da çocuklarınız için etkinlik odası tasarlayabilirsiniz. Etkinlik odası sayesinde kitaplar, defterler, oyuncaklar, etkinlik kitapları gibi eşyalar odalarda yer kaplamayacaktır. Bu ürünleri koymak için tek ihtiyacınız ise çatı katına raf yaptırmaktır. Boş kalan alana da masa ve sandalye eklemeniz yeterli olacaktır.

5- Yatak Odası

Eğer çatı katınız büyükse, çatı katı genç odası dekorasyonu fikirlerine göz atabilirsiniz. Gençlerin daha iyi bir odası olabilmesini sağlayan çatı katları, doğru şekilde tasarlandığı zaman verimli ve eğlenceli bir alan elde etmenizi sağlayacaktır.

Yatak odası tasarlayacaksanız, bu noktada işlevsel ürünlere yer vermeniz tavsiye edilmektedir. Örnek vermek gerekirse, odayı birbirinden ayırmak için raf koyabilirsiniz aya da oturma alanının altına sandıklar koyarak depolama alanını büyütebilirsiniz. Ancak bu noktada küçük bir çatı arasını oda olarak tasarlamamanız tavsiye edilmektedir.

6- Spor Odası

Spor odası, pek çok insanın hayalini kurduğu ancak evdeki yer sıkıntılarından dolayı bir türlü yapamadığı alanlardan bir tanesidir. Eğer spor yapmayı seviyorsanız, çatı katını tamamen boşaltmalı ve o odaya spor aletlerinizi yerleştirmelisiniz. Çatı katınız büyükse, spor alanının yanına dolap, duş gibi farklı alanlar da ekleyerek odanın işlevini arttırabilirsiniz.

Çatı katı için dekorasyon fikirleri oldukça fazladır. Bu nedenle pek çok tasarım yapabilmeniz ve evinizi değiştirmeniz mümkündür.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR