Ana SayfaÇocuk OdasıModası Geçmeyecek Çocuk Odası Fikirleri

Modası Geçmeyecek Çocuk Odası Fikirleri

Çocukların mütemadiyen kişisel zevklerini değiştirmeye meyilli olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Bu durum son derece normaldir. Hatta, büyümenin eğlenceli taraflarından biridir. Ne var ki, odalarını dekore etmenizin vakti geldiğinde dekorasyon tarzını, çocukların durmaksızın değişen kişisel zevklerine göre yenilemek bezdirici olabilir. Bu tekrarlayan sürecin cep yakıcı olduğundan söz etmiyoruz bile! Çocuğunuzun uzun yıllar severek kullanabileceği ve karakterini yansıtabilecek bir odayı nasıl tasarlayabileceğinizi öğrenmek için bu yararlı ipuçlarına bir göz atın!

Çocuk Odası Fikirleri

Zamanla Modası Geçmeyecek Mobilyalar Satın Alın

Çocuğunuzun henüz küçücük bir bebek olduğu zamanlarda adeta bir tablodan fırlamış gibi görünen bebek odası eşyalarına muhakkak siz de hayran olmuşsunuzdur. Gelin görün ki, o eşyaların sevimli oluşu, uzun ömürlü olacakları anlamına gelmeyebiliyor. Çocuğunuz birkaç yaş büyüyünce bütün o sevimli eşyalar fazla çocuksu görünmeye başlar ve kendinizi yeniden bir mağazada buluverirsiniz. Bunun yerine, evinizde uzun yıllar göreceğiniz eşyalar satın almaya çalışın. Örneğin, çocuklara uygun boyutta tasarlanmış minicik bir masa satın almak yerine çocuğunuzun büyüdüğünde de rahatlıkla kullanabileceği bir model tercih edebilirsiniz. Şayet alanınız genişse çocuk odasına bir yatak yerine misafiriniz geldiğinde de kullanılabilecek iki adet yatak koyabilirsiniz.

Tercihinizi Çok Amaçlı Mobilyalardan Yana Kullanın

Çift işlev gören mobilyalar, bilhassa bebeklikten çocukluk dönemine geçiş evresinde oldukça yararlıdır. Standart alt değiştirme masası gibi mobilyaların dışına çıkıp üzerine alt değiştirme örtüsü serilebilecek bir çalışma masası veya şifonyer tercih edin. Böylelikle, bu masayı çocuğunuzun altını değiştirmek için kullanabilirsiniz. Çocuğunuz okula başlayıp ödev yapma zamanı geldiğinde ihtiyaç duyacağı bir alanı da şimdiden hazırlamış olursunuz. Benzer şekilde, yatak alışverişi yaparken altında gömme depolama bölümü olan bir model satın alabilirsiniz. Bu tarz bir depolama bölümü hem çocuk odasının derli toplu ve tertemiz görünmesini sağlar hem de bu bölüme sonu gelmeyen oyuncak yığının bir kısmını kaldırabilirsiniz.

Çocuk Odası Fikirleri

Pahalı Tasarım Parçalarında Sadeliğe Önem Verin

Tasarladığınız yer neresi olursa olsun zaman testinden geçip geçmeyeceğinden emin olamadığınız bazı alanlar vardır: yer döşemeleri, mobilyalar ve duvar boyaları… Bu tür alanları, çarpıcı bir görünüm elde etme amaçlı kullanmak yerine -bebek odasının duvarlarını pastel pembe ya da mavi tonlara boyamak gibi- dayanıklı olacakları şekilde tasarlayın. Samimi ve davetkâr bir görünüm sunan duvar boyaları, mobilyalarınızı tamamlayacak sade dokunuşlar ve standart yer döşemeleri tercih edebilirsiniz.

Sadelik söz konusu olduğunda fiyatları göz önünde bulundurmak iyi bir fikir olabilir. Şayet satın almak istediğiniz ürün bir servete mal olacaksa bu ürünün kısa sürede modasının geçmeyeceğinden emin olmalısınız. Demode gelmeye başladığında yenisini alabileceğiniz dekorasyon parçalarını tercih etmemelisiniz.

Çocuk Odası Fikirleri

Aksesuarlar Yardımıyla Çocuğunuzun Karakterini Yansıtın

Elbette, çocuğunuzun odasında karakterinden izler görebilmelisiniz. Burası onun alanıdır ve bu alanı karakterini yansıtabileceği bir araç olarak kullanması için çocuğunuzu yüreklendirmelisiniz. Aksesuar zevklerinin de ilgi alanları kadar hızlı değiştiğini göz önünde bulundurarak yerine kolayca yenilerini koyabileceğiniz ve çocuğunuzun karakterinden izler taşıyan modelleri tercih etmeye çalışın. Halılar, minderler ve fotoğraf çerçeveleri gibi belirli aralıklarla yenilerini alabileceğiniz bazı parçalar bunlara birer örnektir. Ayrıca, eşya kalabalığı oluşmasını önlemek her zaman için avantajlı olsa da çocuğunuzun odasında birkaç tane süs eşyası sergilemesine izin vermelisiniz. Bu sayede, tasarım sürecine çocuğunuzu da dâhil edebilirsiniz.

Çocuk Odası Fikirleri

Dekorasyon Konusunda Çocuğunuzla Uzlaşın

Çocuğunuzun odası, zamanının çoğunu geçireceği yerdir. Bu nedenle, odasında kendini rahat ve huzurlu hissetmesi son derece önemlidir. Tasarım uzmanları, çocuk odasını tasarlarken çocuğunuzla bir orta yol bulmanın önemini vurguluyor. Önemli olan, çocuğunuzun odasını dekore ederken bu odanın tamamıyla ona ait olduğunu ancak aynı zamanda evinizin bir bölümü sayıldığını ona hatırlatmak. Bu noktada, odanın hangi bölümlerinin tartışmaya açık olduğunu, hangilerinde ise herhangi bir değişiklik yapılmayabileceğini net olarak belirlemelisiniz. Unutmayın ki çocuğunuz odasının görünümünü ne kadar severse onu uzun vadede ve iyi bir şekilde kullanma ihtimali o kadar fazladır.

Söz konusu çocuklar olduğunda hiçbir şey kalıcı değildir. En sevdikleri yiyecekler, renkler ve tarzlar göz açıp kapayıncaya kadar değişiverir. O halde, odalarının tasarımı için daha farklı bir sonuç beklemek sizce makul müdür? Çocuğunuzun odasının tasarımı ile ilgili hızla değişen isteklerine karşı hazırlıklı olup bu isteklere yönelik açık fikirli bir tutum sergilemelisiniz. Bununla birlikte, çocuğunuzun yıllarca kullanabileceği bir oda tasarlamak için bu ipuçlarını izlerseniz zamandan ve paradan tasarruf etmekle kalmayıp sinirlerinizin yıpranmasını da önleyebilirsiniz. En güzel kısmı ise bu sayede çocuğunuzun eşsiz zevkine saygı duymayı öğrenmektir. Bu da asla kötü bir durum sayılmaz.

Sizin paylaşmak istediğiniz bir çocuk odası tasarımı var mı? Yorum bölümüne bekleriz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR