Ana SayfaÇocuk OdasıÇocuk Odası İçin Dekorasyon Önerileri

Çocuk Odası İçin Dekorasyon Önerileri

Her mekanın kendine özgü bir havası ve tasarımı oluyor. Aslında geçmişten beri dekorasyon alanında birtakım çalışmalar yapılıyor. Günümüzde geçmişe nazaran bu konuya daha fazla özen gösteriliyor. Özellikle yeni ev tasarımları ya da oda tasarımları daha çok ilgi çekici oluyor. Son yıllarda tasarım alanında önemli işlere imza atılıyor. Tasarım konusunda en farklı ve yaratıcı işleri görebileceğiniz alan hiç şüphe yok ki çocuk odaları oluyor.

Çocukların renkli ve canlı hayal dünyaları temel alınarak yapılan çocuk odası dekorasyon tasarımları küçük ve büyük herkesi etkisi altına alıyor. Çocuk odalarında dekorasyonlar yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok kısım bulunuyor. Her ne kadar çocuk odası hazırlanırken pek çok rengin kombini yapılarak bir tema oluşturulmaya çalışılıyorsa da çocukların kullanacağı bu odalarda herhangi bir kazaya yer vermeyecek şekilde tasarımların yapılmasına son derece özen gösterilmelidir.

Genelde iç mimarlar tarafından tasarlanan çocuk odalarında bu tür şeylere büyük önem ve özen gösteriliyor. Ancak pek çok anne ve baba çocuklarının odalarını kendileri tasarlayarak oluşturmayı tercih ediyor. Bu nedenle ne yazık ki bazı durumlar dikkatten kaçabiliyor. Çocuk odalarının tasarımını yapmak herkes için oldukça eğlenceli oluyor. Genelde yaş grupları baz alınarak oluşturulan çocuk odaları hayal aleminden ve çeşitli çizgi kahramanlardan ilham alınarak oluşturuluyor. Eğer sizde çocuk odalarının dekorasyonu konusunda bir fikir edinmek isterseniz bu yazıda pek çok şeyi kolaylıkla bulabilirsiniz.

Çocuk Odası Dekorasyonu İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dekorasyon yapılırken öncesinde ve sonrasında da dikkat edilmesi gereken pek çok şey bulunuyor. Ancak konu çocuk odaları olunca bu dikkatin seviyesi biraz daha artıyor. Bu durum da oldukça normaldir. Herhangi bir durumda çocukların kendilerini koruma oranının daha düşük olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle çocuk odalarının dekorasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken şeylerin başında tüm eşyalar duvara monte edilecek şekilde tasarımının yapılması gerekiyor.

Bu şekilde yapılan çocuk odaları dekorasyonunda herhangi bir sorun ya da düşme yaşanması engellenmiş oluyor. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise sivri uçlu eşyaların kullanılmamasıdır. Bu tarz ufak tefek şeylere dikkat ederek çocuk odalarının oldukça güvenli mekanlar olmasını sağlayabiliyorsunuz. Geri dönülmez üzücü durumlarla karşılaşmamak için bunlara mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

Çocuk Odası Tasarımında Hangi Detaylar Önemlidir?

Tasarımda her zaman belli başlı önemli kısımlar bulunuyor. Bu nedenle tek bir tasarım teması üzerinden değerlendirme yapılması pek de doğru olmuyor. Çocuk odaları her ne kadar oldukça zevkli döşenmeye özen gösterilen mekanların başında gelse de tasarımı sırasında dikkat edilmesi gereken pek çok önemli detay bulunuyor. Bu detaylardan bazıları hayati öneme sahip olurken bazıları daha çok görsel açıdan öneme sahip detaylar oluyor.

Çocuk odalarının tasarımı yapılırken mutlaka eşyaların yıkılmasını ve devrilmesini önlemeye önem verilmesi gerekiyor. Ayrıca tasarımda çocuğun yaş grubu ve zevkleri dikkate alınmalıdır. Tasarlanan bu odada zamanının büyük çoğunluğu çocuk geçireceği için çocuğun sevdikleri renkler ve temalar ağırlıklı olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise odanın iyi gün ışığı alması gerektiğidir. Hava ve gün ışığı almayan odalarda çocuklar sağlıklı bir şekilde büyüyemezler.

Küçük Çocuk Odası İçin Dekorasyon Fikirleri

Her evin büyüklüğü aynı olmadığı için çocuk odaları için ayrılan kısımda ne yazık ki eşit ölçülerde ve büyüklükte olmuyor. Ancak çocuk için yapılması planlanan odanın küçük olması her ne kadar bir dezavantaj olarak görülse de aslında yeni çıkan tasarımlar sayesinde küçük çocuk odalarını bile oldukça güzel ve kullanışlı şekilde dekore edebiliyorsunuz.

Küçük bir odanız varsa ve buraya çocuk odası olarak dekore etmek istiyorsanız mutlaka hem baza hem de kitaplık olarak kullanılan eşyaları temin etmelisiniz. Bu şekilde alandan tasarruf etmiş oluyorsunuz. Bunun dışında yapmanız gereken şey ise odayı mümkün olduğunca açık ve canlı renklerden oluşturmaya çalışmalısınız. Açık ve canlı renkler alanın daha geniş ve ferah olmasını sağlıyor.

Çocuk Odası İçin Dekorasyon Önerileri

Kardeşler İçin Çocuk Odası Dekorasyonu

Eğer birde fazla çocuğunuz varsa ve kardeşler aynı odayı kullanacaksa az yer kaplayan eşyalar kullanmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca iki veya daha fazla çocuğun aynı odada zaman geçireceğini göz önüne bulundurarak hepsinin ortak bir zevkte buluşmasını sağlayın. Tek bir renk yerine birden fazla renk ve desen kullanarak çocuk odasını daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Kardeşlerin birlikte zaman geçirmesini sağlamak amacıyla odada boş bir kısma ufakta olsa bir oyun ortamı oluşturabilirsiniz.

Çocuk Odalarında Halı Perde Ve Aksesuar Uyumu

Dekorasyon ve tasarım denilince ilk akla gelen halı ve perdelerin uyumu oluyor. Aslında bu bilgi oldukça doğrudur. Ancak çocuk odalarında halı ve perdelerin uyumlu olmasından ziyade toz toplamayan ve toz kaldırmayan özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca perdeler mutlaka açık renkli seçilmelidir.

Çocukların İçin Renklerin Önemli Bir Yeri Var

Çocuk odasında renkler mutlaka olmalıdır. Çocukların renkli ve canlı hayal dünyalarını besleyen en önemli şeylerin başında renkler geliyor. Ayrıca çocuğun sevdiği kahramanları da odanın dekorasyonun kullanarak hem renk hem de deseni arttırabilir.

Çocuk Odalarında Aydınlatmanın Önemi

Her mekanda aydınlatma oldukça önemlidir. Ancak aydınlatma çocuk odaları için daha önemlidir. Çocukların karanlık olmayan bir ortamda bulunması gerekiyor. Bu nedenle aydınlatıcı seçimine özen gösteriliyor.

Çocuk Odası Dekorasyonunda Mobilya Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuk odalarında yapılan mobilya seçiminin oldukça önemli olduğu biliniyor. Çocuk odalarında yapı olarak daha hafif ve kolay temizlenen mobilyaların kullanılması gerekiyor. Ayrıca aynalı mobilyaların az tercih edilmesi de önemlidir. Çocuk odası için alınacak mobilyaların hepsi duvara monte olabilmelidir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR