Ana SayfaÇocuk OdasıBirbirinden Eğlenceli Çocuk Odası Tasarımları

Birbirinden Eğlenceli Çocuk Odası Tasarımları

Çocuk odası yalnızca uyumak için kullanılan bir yer değildir. Burası hayal kurulan, oyunlar oynanan ve düşüncelere dalınan yerdir. Yaratıcı bir şekilde dekore edilmiş bir yatak odası ile çocuğunuzun hayal gücünü harekete geçirebilirsiniz. Bu içeriğimizde sizin için birkaç örneğe yer verdik. Detaylıca sözünü edeceğimiz bu odalar öylesine havalı ki çocuklarınızı ceza olarak odalarına gönderdiğinizde aslında onları ödüllendirmiş olacaksınız.

Çocuk Odası Tasarımları

Merdivenli Oda

Tasarım uzmanları, merdiven ile ayrı bir kat görünümü verilmiş bu tarz odaların çocuklar için en ideal tasarımı sunduğunu belirtiyor. Bu tarzda genellikle yatak, merdiven ile çıkılan ikinci bir kat gibi görünen yere konumlandırılırken çalışma masası da onun altına yerleştiriliyor ve odanın içinde bir anda bir başka oda daha meydana geliyor. Ne var ki, uzmanlar, böyle bir oda tasarlamak için odanın yaklaşık üç metre yüksekliğe sahip olması gerektiğinin altını çiziyor. Aynı zamanda, yatak korkuluklarının bu kullanım için elzem olduğunu ve bu korkulukların şiltenin yaklaşık 30 cm üstüne takılması gerektiğini vurguluyorlar.

Çocuk Odası Tasarımları

Merdivenli Lüks Oda

Merdivenli bir odanın üst kısmında depolama alanı olması bir hayli önemlidir. Bu bölümde elektronik aletleri, bir lambayı, bir bardak suyu -hatta ihtiyaç halinde eklenecek bir prizi bile- koyacak yer olmalıdır. Odanın alt bölümünde ise çalışma masasına ek olarak kitaplık ve fazladan depolama alanı bulunması yararlıdır.

Çocuk Odası Tasarımları

Çok Amaçlı Oda

Çocuklarınız yataklarını toplama vakti geldiğinde zekice düşünülmüş duvar yatakları (Murphy yataklar) ile bu görevi hiç mi hiç sorun etmeyecekler. Bu tarz yatak mekanizmaları duvara katlanacak şekilde tasarlandığından kimse yatağın toplanmamış olduğunu fark etmeyecek bile! Aslına bakarsanız, siz dile getirmediğiniz sürece odada bir yatak olduğunu bile kimsenin fark edeceğini sanmıyoruz. Duvar yatakları gün içinde kullanım gerektiren zemin alanında bolca boşluk yaratır. Bu yatakları duvara doğru katlayıp kaldırdığınızda aynı zamanda bir raf ya da yazı tahtası alanı veya çocuğunuzun özgün tarzıyla harika şeyler ortaya çıkaracağı boş bir bölüm elde etmiş olursunuz.

Çocuk Odası Tasarımları

Temalı Oda

Temalı oda, çocuklarınız için tasarlayabileceğiniz bir başka ideal tasarımdır. Nereden başlayacağınız konusunda emin değilseniz tasarım uzmanlarına kulak verip tema olarak çocuğunuzun en sevdiği kitabı veya bilgisayar oyununu tercih edebilirsiniz. Örneğin, çocukların favori oyunlarından biri olan “Minecraft” temalı bir çocuk odası tasarlayabilirsiniz. Uzmanlar, çocuk odasında biraz düzenleme yapıp odayı boyayarak seçtiğiniz temayı yansıtmaya başlayabileceğinizi belirtiyor. Uzman görüşlerine göre, önemli olan tasarıma ayırabileceğiniz süre, onu ne kadar unsurla oluşturacağınız ve bu temayı yaratıp yaratamayacağınıza dair inancınız.

Çocuk Odası Tasarımları

Renklerin Büyüsü

Renk seçimi, çocuk odası tasarımında kayda değer bir yere sahiptir. Uzmanlar, çocuk odalarında çocukların yaratıcılığını ortaya çıkarıp onlara ilham verecek renkler kullanılmasını öneriyor. Çocuğunuzun odasını tasarlamadan önce ona odasında tercih etmek istediği rengi sorarak bu süreci eğlenceli bir takım çalışmasına dönüştürebilirsiniz. Ayrıca, ondan, favori karakterlerinden hangisini en ilham verici ve yaratıcı bulduğunu öğrenebilirsiniz. Bu karakterle ilgili detayları öğrenmek renk seçmenizi kolaylaştıracaktır.

Çocuk Odası Tasarımları

Çocuğunuz odasında kullanmak istediği rengi çoktan kararlaştırmış olabilir. Durum böyle değilse de çocuğunuzun ilgisini en çok çeken şeyler size fikir verecektir. Örneğin, “Oyuncak Hikâyesi”ni seviyorsa filmdeki Zurg adlı karakterin rengini -mutluluk uyandıran ve hayal gücünü tetikleyen menekşe rengini- tercih edebilirsiniz. Şayet çocuğunuz “Frozen” gibi yapımları seviyorsa da odasında yaratabileceğiniz saray temasında hem odaya masalsı bir hava katan hem de çocuklarınızın kendi masallarını yaratmalarını sağlayacak koyu mor tonlarını ya da yaratıcılığı harekete geçiren mavi tonlarını kullanabilirsiniz.

Çocuk Odası Tasarımları

Çocuk Odasında Tırmanma Duvarının Ne İşi Var?

Çocuğunuz hareketliyse karakterine uyum sağlayan bir oda tam da ihtiyacınız olan şeydir! Tırmanma duvarı, çocuk odalarında tercih edilebilecek en havalı ve zekice unsurlardan biridir. Bu duvarlar havalı olmakla kalmaz, çocuğunuza enerjisini tüketmesi ve vücudunu doğru şekilde geliştirmesi için de destek olur.

Çocuk Odası Tasarımları

Sanatsal Çocuk Odası

Çocuğunuzun çizimlerinden birini alıp onu odasında şahane duracak bir duvar resmine dönüştürmeyi hiç düşündünüz mü? Onun maharetli ellerinden çıkan tablolardan bir duvar galerisi oluşturmanız da elbette mümkünür. Neticede, yaptığı her resmi buzdolabına asamazsınız! Böylelikle, hem etrafın dağılmasını önlemiş hem de çocuğunuzun, ortaya çıkardığı eserlerinin değerini görmesini sağlamış olursunuz.

Çocuk Odası Tasarımları

Oyun Odası

Oturma odasının ve evin görünür durumda olan diğer bölümlerinin aksine, çocuk odası genellikle tasarımına daha az özen gösterilen bir alandır. Oysa ki, bu odaya bir şans verip son derece ilham verici ya da havalı görünebilecek bir atmosfer yaratabilirsiniz. Çocuk odası, kolaylıkla kişiselleştirilebilecek bir alandır. Peki ya yeniden satış değeri? Emlakçılar, alıcıların gezdikleri evlerdeki çocuk tasarımlarını genellikle beğendiklerini vurguluyor. Çocuk odasının tasarımını görüp de söz konusu evi almaktan vazgeçecek alıcının sayısı yok denecek kadar azdır.

Çocukken bu çocuk odası tasarımlarından birine sahip olmak ister miydiniz? Yorum yaparak bize en beğendiğiniz tasarımlardan bahsedin.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR