Ana SayfaDekorasyonCountry Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Country Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Country mutfak; son zamanlarda günümüzde sıkça kullanılan mutfak dolabı çeşitlerindendir. Kullanıldığı yaşam alanında; doğallık, sadelik, sıcaklık ve samimiyet hissi uyandıran mutfak alanlarıdır. Abartısız ve sade bir şekilde tasarlanan country mutfak dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler vardır. Renk tonları, tasarımı, stili, malzemelerin uyumu açısından bir bütünlük olmalıdır. Bu mutfak türü birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Işığı iyi yansıtabilmesi, mekanı daha ferah gösterebilmesi, şık ve konforlu oluşuyla en çok tercih edilen mutfak çeşididir.

İngiliz, Amerikan ve Fransız çeşitleri mevcuttur. Bu modellerden en çok tercih edileni İngiliz mutfak çeşididir. Sadeliğin, modernliğin ve doğallığın karışımıyla harmanlanarak insanlara sunulan mutfak çeşididir. Bunları tercih ederken bazı kriterleri de göz önüne almak gerekir. Dolap seçimleri, tezgah seçimleri, masa ve perde seçimleri, renklerin uyumu, mutfak türü seçimi dikkat edilmesi gereken noktalardır. Görsel, kaliteli, estetik ve mimari duruşuyla tercih edilen ve son zamanlarda evlerde kullanılan mutfak türüdür.

Country Mutfak Dekorasyonunda Dolap Seçimleri

Country Mutfak Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Country mutfak dekorasyona yaparken dikkat edilmesi gereken ilk nokta; dolap seçimine doğru karar vermektir. Mutfak modelini renk uyumlarıyla ve tonlarıyla beraber doğru seçmek gerekir.

Bu modeller şöyledir;

  • Doğal atmosfer mutfakları; günümüzde birçok kişinin tercih ettiği dolap çeşididir. Genellikle pastel renkler bu mutfak dolap seçiminde tercih edilir. Bu dolapların renk seçimleri genellikle pembe, açık gri, beyaz, açık kahve tonları, krem renklerinden yanadır. Bu tonlara uygun olarak ağaç veya çiçek motifli duvar kağıtları dolaplarla beraber kullanılabilir. Bunları tercih etmeyenler dolaplarla uyum içerisinde olabilecek pastel tonları tercih edebilirler. Doğal atmosfer tarzında dolaplar oluşturulacağı için aydınlatmalar da eskiye dönük şekilde tasarlanabilir. Ahşap detaylara sahip ışıklandırmalar mekanı daha doğal bir havaya koyacaktır. Dolaplara uygun olarak zemin parke seçimi de açık tonlarda tasarlanabilir.
  • Beyaz country mutfakları; beyazın hakim olduğu mutfak çeşididir. Mutfakları daha küçük olan kişiler tercih edebilir. Yansıtıcı özelliğiyle mekanı daha geniş algılatır. Minimalist tarzda dekore edilen mutfaklarda genellikle nötr olan bu renk seçimi yapılır. Büyük mutfaklarda da beyaz öncelikli renk tercihidir. Daha şık gösterir ve bunun yanında farklı bir renkle harmanlanarak daha trend bir mutfak görünümü sağlar. Mavileri, grileri veya bejleri büyük mutfaklarda beyazın yanında değerlendirebilirsiniz. Ayrıca mutfaklarda aydınlatmaları da doğru tercih etmeniz gerekir. Beyazın sahip olduğu yansıtıcı özelliği bozmadan aydınlatmalar tercih edilmeli ve tasarlanmalıdır.
  • Kahverengi tonlarındaki mutfaklar; her renge uyum gösteren mutfak çeşididir. Krem, siyah, bej tonlarıyla bunları yakışacak mavi veya sarılarla da tercih edilebilir. Kahverengi tonlarını küçük mutfağı olanlar tercih etmemelidir. Alanlarını daha küçük bir hale sokabilir. Büyük mutfaklarda ise; doğru tercih ve aydınlatmalarla şık bir görüntüye imza atılabilir.

Mutfak dolabı seçimi öncelikli planınız ve dikkat etmeniz gereken etken olmalıdır. Dolap seçimleri mekana ve alanın büyüklüğüne göre tasarlanmalıdır. Işığı iyi bir şekilde yansıtmasına dikkat etmelisiniz. Zemin ve tezgah seçimleri de bunlarla beraber tasarlanmalıdır.

Country Mutfaklarda Tezgah Seçimi

Country mutfak dolapları tercih edilirken tezgah seçimleri de beraber yapılmalıdır. Kullanışlı ve işlevsel olarak uyumlu bir şekilde tasarlanmalıdır. Dolap seçimleriyle beraber mat renklerin uyumu da birlikte düşünülmelidir. Işığı bölmeden zarif kombinasyon seçimleriyle uyumlu şekilde dizayn edilmelidir. Zarif ve şık alanların sağlanmasına dikkat edilmelidir.

Country Mutfaklarda Masa Seçimi

Country mutfak dekorasyonlarında dolap seçimlerinin yanında masa seçimleri de mutfağın tasarımı için önemlidir. Mutfağınızda kullandığınız dolap ve tezgahlarla beraber uyumlu bir masa takımı seçilmelidir. Renk ve tonları da buna göre tasarlanmalıdır. Hem kullanışlı hem de mekanınızı daraltmayan tasarımlar tercih edilmelidir. Masa tercihlerinde genellikle ahşap ürünler tercih ediliyor.

Mekanı daha samimi ve sıcak bir havaya sokuyor. Renk uyumları ve tonları dolapların ışığını bozmadan tasarlanmalıdır. Mekanın yansıtıcılığını azaltmadan uygun renkler tercih edilerek mekana ferahlık katılabilir. Geniş mutfaklarda büyük mutfak masaları tercih edilebilir. Küçük mutfaklarda ise; katlamalı modeller tercih edilebilir. Koyu renkler yerine açık tonlar tercih edilmelidir. Büyük mutfaklarda ise; uyumlu olduğu sürece koyu tonlar tercih edilebilir.

Country Mutfaklarda Perde Seçimleri

Country mutfaklarda pencereden yansıyan ışığı kesmeyecek şekilde perde seçimleri yapılmalıdır. Country mutfak dolaplarının doğallığına ve sadeliğine uygun şekillerde perde modelleri seçilmelidir. Perdenin kalınlığı veya inceliği ortamın havasına göre değişim göstermektedir. Bu arada perdeler seçilirken renk tonlarına dikkat edilmelidir. Gün ışığını engellemeyecek şekilde konforlu tasarımlar tercih edilmelidir.

Country Mutfaklarda Zemin Parke Seçimleri

Country Mutfak Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Country mutfaklarda dolap tercihlerine dikkat ederken zemine de dikkat edilmelidir. Zemin parke seçimleri genellikle açık tonlarda tercih edilirse yansıtıcılığı da o derece iyi olur. Açık kahve, krem, bej tonları country mutfaklarda sık sık tercih edilen parke seçimleridir. Mutfak dolabının ve tezgahının tonlamasına göre ton sür ton parke seçimleri de yapılabilir.

Country Mutfak Dekorasyonunda Renk Seçimleri

Country mutfaklarda renklerin uyumu her zaman ön planda olmalıdır. Country mutfaklarda son zamanlarda açık tonların uyumu söz konusudur. Açık krem, bej, beyaz gibi ağırlıklı olarak açık renkler tercih edilir. Ortama hem sade bir hava katarken hem de şık bir görünüm elde edilmiş olur. Estetik, canlı ve doğal görünümlerin imzasını taşır. Daha doğaya dönük tasarımlar oluşturulmak istenirse; turkuazlar, açık yeşiller ve mavi tonlar tercih edilebilir. Ortamı daha canlı bir hale getirir.

Country Mutfak Dekorasyonunda Aydınlatma Seçimleri

Country mutfak dekorasyonları aydınlatmalar büyük öneme sahiptir. Küçük bir country mutfağa sahipseniz beyazın etkileyici gücünü kullanarak ışıklandırmalarınızı yapabilirsiniz. Büyük bir mutfağa sahipseniz; ahşap ve metaliğin sıcaklığı mekanlarda aydınlatmalarla beraber kullanabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR