Ana SayfaÇiçekÇuha Çiçeği Bakımı ve Faydaları

Çuha Çiçeği Bakımı ve Faydaları

Evinizde rengarenk çiçekler yetiştirmeyi seviyor, yetiştirdiğiniz bitkiler eşsiz görünümlerinin yanında farklı alanlarda tüketilsin de istiyorsanız Çuha çiçeği sizin için mükemmel bir seçenek olacak!

Peki kullanım alanlarıyla ve eşsiz rengarenk görünümü ile dillerden düşmeyen Çuha çiçeği nedir? Çuha çiçeği bakımı nasıl yapılır? Çuha çiçeği faydaları nelerdir? sorularının cevaplarını merak ediyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Çuha Çiçeği Bakımı ve Faydaları

Çuha Çiçeği Nedir?

Sarı, pembe ya da beyaz renkleriyle göz alıcı bir görünüme sahip olan çanak şekilli Çuha çiçekleri dört yaprakla süslenmiş eşsiz bir çiçektir. Boyu 20 ila 25 santimetrelere dek ulaşabilen Çuha çiçeği genellikle sarı rengi ile bilinmesine karşı pek çok farklı renk ile karşımıza çıkar. Soğuk hava şartlarına dayanıklı olan çok yıllık bitki çuha, genellikle sonbahar ve kış aylarında dikilir.

Çuha çiçeği, canlı renkli eşsiz çiçeklerini yalnızca günün geç saatlerinde gösterdiğinden ötürü oldukça kıymetlidir.

Çuha çiçeği yalnızca güzel görünümü ile değil farklı alanlarda sağladığı pek çok işlevi ile de tercih edilmektedir. Özellikle çuha bitki çayı ve çuha yağı başlıca faydalarındandır.

Çuha Çiçeği Bakımı ve Faydaları

Çuha Çiçeği Bakımı

Dayanıklı ve uzun ömürlü bir bitki olan çuha çiçeği meşakkatli bir bakım istememektedir. Evinizde, bahçenizde ya da balkonunuzda rahatlıkla yetiştirebileceğiniz çuha çiçeğinin bakımında dikkat etmeniz gereken püf noktalar bulunmaktadır.

Her ne kadar çuha çiçeğinin soğuğa çok dayanıklı olduğundan bahsetsek de çok düşük ısılar ve ceryanlı rüzgar alan ortamlar bitkinize zarar verecektir. Çuha çiçeğinin bulunduğu ortamın 15 derecenin atına düşmemesi sağlıklı şekilde büyümesi için büyük önem taşımaktadır.

Güneşi çok seven bir bitki olan çuha bitkisini pencere önü gibi direkt gün ışığına maruz kalacağı alanlarda muhafaza edilmesi önerilmez. Aksi halde bol gün ışığı alan çiçek, sararmaya ve solmaya başlar. Bol ışık seven çuha çiçeğinin ışık alan yönü haftada bir değiştirilerek her iki tarafının da eşit ışık alması sağlanmalıdır.

Çuha çiçeği oldukça bereketli ve çok yıllık bir bitkidir. Bu sebeple her mevsim sulama yapılması gerekmektedir. Yaz aylarında haftada iki, kışın ise haftada bir olacak şekilde sulanması gerekmektedir. Çuha çiçeğinizi sulamadan önce toprağının tamamen kuruduğundan emin olmanız gerekmektedir. Fazla su çuha çiçeğini kolaylıkla çürütmektedir. Bu yüzden tamamen kurumamış nemli toprağa sahip çuha çiçeğinin sulanması önerilmemektedir.

Çuha çiçeğinizin bakımında dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise uygun ölçülerde saksı tercih etmenizdir. Çiçeğiniz için çok büyük ya da çok küçük tercih edeceğiniz saksılar fidenizin sağlıklı şekilde yetişmesi için uygun olmayacaktır.

Saksı içerisinde tercih edeceğiniz toprak torf bakımından zengin saksı toprağı olmalıdır.

Çuha Çiçeği Bakımı ve Faydaları

Çuha Çiçeği Faydaları

Çuha çiçeği estetik görünümünün yanında oldukça işlevsel bir çiçektir. Çuha çiçeği yağı, çuha çiçeği tohumu ve çuha çiçeği çayı pek çok alanda kullanılmaktadır.

Çuha çiçeği tohumu ve kökü çeşitli ilaç yapımlarında kullanılmaktadır.

Çuha Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Çuha çiçeği yaygın olarak iki yöntem ile çoğaltılmaktadır. Bu yöntemler çuha bitkisinin köklerinden ayrılarak çoğaltılması ya da tohumlamadır.

Köklerinden ayırma yöntemi ile çoğaltılan çuha bitkisi bitkinin kökünden çıkarak üst kısımlara çıkan ince kısımlardan oluşur. Yeni çıkan çuha çiçekleri başka bir saksıda filizlendirilir.

Çuha Çiçeği Bakımı ve Faydaları

Çuha Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

Çuha çiçekleri çiçek açması yetiştirildikleri ve dikildikleri zamanlara göre farklılık göstermektedir. Ancak yaygın olarak çuha çiçekleri kış bitiminde ve ilkbahar mevsiminde çiçek açar. İlkbahar sonuna dek çiçek açmaya ve büyümeye devam eder. Çiçek açan çuha bitkisi üzerinde 10 ile 30 çiçek belirir. Kış ayları sonundan itibaren açan rengarenk çiçekler yerinden sökülmediği takdirde tüm yaz yeşil yapraklarını muhafaza eder.

Çuha Çiçeği Hastalıkları

Çuha çiçeğinin, bilinen en yaygın hastalıkları pas, gövde çürükleri, virüsler ve küllenmedir.

Çuha bitkisi serin iklim bitkisi olduğundan yaz aylarında küllenmeler görülebilmektedir. Ancak kış aylarında çiçeğinizde çürümeler gözleniyorsa çuha çiçeği kurşuni küf hastalığına yakalanmış demektir. Bunun için uygun fungusit ilaçları kullanılması önerilir.

Aynı zamanda çuha çiçekleri bitlenebilmektedir. Uygun ilaçlamalar ile bu sorundan çabucak kurtulmanız önerilmektedir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR