Ana SayfaÇiçekEvde Dağ Palmiyesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Dağ Palmiyesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Dağ palmiyesi olarak bilinen Cahamaedorea Elegans özellikle dekorasyonlarda sıklıkla yer verilen bir salon bitkisidir. Nasa tarafından havayı temizleme özelliği bulunan bitkilerden biri olarak belirtilen dağ palmiyeleri zorlu hava şartlarına dayanıklıdır.

Peki dağ palmiyesi bakımı nasıl yapılır? Dağ palmiyesi sulamasında dikkat edilmesi gereken püf noktalar nelerdir?

Evde Dağ Palmiyesi Bakımı

Chamaedorea Elegans Dağ Palmiyesi Nasıl Bakılır?

Dağ palmiyesi, bakımı en kolay iç mekan palmiyelerinden biridir. Uygun bakım koşulları sağlanan dağ palmiyeleri oldukça hızlı gelişim göstermektedir.

Meksika ve Guetemala’nın dağlık bölgelerinde yetişen dağ palmiyeleri bakımındaki kolaylık sebebiyle süs bitkisi yetiştiriciliğine yeni başlayanlar için tavsiye edilen bir türdür.

Gölgeyi seven dağ palmiyeleri ince bir gövdeye ve uç kısımlarında hafifçe sarkan yeşil yapraklara sahiptir. Doğru bakım koşulları sağlanan dağ palmiyeleri üç metre yüksekliğe ve iki metre genişliğe ulaşabilmektedir.

Dağ palmiyeleri, çok kuru ortamları sevmez. Bu sebeple dağ palmiyelerinin nem ihtiyacı doğru sağlanmalıdır.

İç mekanda yetiştireceğiniz dağ palmiyenizin nemli bir ortamda yetişmesini sağlamak için bulunduğu odaya içi su dolu bir kap yerleştirmeniz önerilmektedir.

Evde Dağ Palmiyesi Bakımı

Dağ Palmiyesi Nasıl Sulanır?

Düzensiz ve ihtiyaçtan fazla sulanan dağ palmiyelerinin yapraklarında kuruma gözlemlenir. Dağ palmiyesinin en doğru sulama yöntemi bitkinizin ihtiyacına göre sulanması olacaktır. Dağ palmiyesi sulama işleminden önce toprağın nemi kontrol edilmelidir.

Toprak ıslakken sulama yapmak sağ palmiyesi köklerinin çürümesine neden olur.

Evde Dağ Palmiyesi Bakımı

Dağ Palmiyesi Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Dağ palmiyeleri fazla sulamada zarar görmektedir bu sebeple suyu bünyesinde tutmayan geçirgen özellikli toprak seçimleri en doğru olacaktır.

Geçirgen özellikli topraklar aynı zamanda besin değerleri açısından zengin olmalıdır.

Dağ Palmiyesi Ne Kadar Uzar?

Dağ palmiyeleri 30 cm’den 130 cm’ye kadar uzayabilmektedir. Doğru bakılan gelişmiş dağ palmiyeleri nadiren 200 cm’ye dek büyüyebilir.

Evde Dağ Palmiyesi Bakımı

Dağ Palmiyesi Özellikleri

Dağ palmiyesi yaprakları türlerine göre 15 cm’lik bir uzunluğa ve 3 cm’lik bir genişliğe erişebilmektedir. Dağ palmiyeleri mızrak şeklini andıran 21 ila 40 adet yeşil iğneli yapraklardan oluşur.

Dağ palmiyeleri erken yaşta çiçek açmaktadır. İlkbahar aylarında çiçeklenen dağ palmiyeleri çiçeklerini sonbahar aylarına dek korur.

Dağ palmiyesinin erkek ya da dişi çiçekleri vardır. Dişi dağ palmiyelerinin çiçekleri daha güzel kokuludur.

Evde Dağ Palmiyesi Bakımı

Dağ Palmiyesi Budama

Dağ palmiyelerinin düzenli olarak budanmasına gerek yoktur. Kahverengiye dönen ve kuruyan eski dağ palmiyesi yaprakları kesilerek bitkinin budanması sağlanır.

Dağ palmiyesi budama işlemi için; keskin ve steril bir budama makası ile eski ve kurumuş yapraklar gövdeden ayrılır. Yaprak uçlarında gelişen kurulukları kesmek için ev tipi makaslar kullanılabilir.

Dağ Palmiyesi Çoğaltma

Palmiyeleri tek tek bitkiler olarak değil, tüfler olarak satıldığından, satın alınan palmiye kabında birkaç bitki bulunur. Bu nedenle aynı kapta hem erkek hem de dişi örneklerin olma ihtimali yüksektir. Dağ palmiyesi bitkinizden tohum almak için bir erkek ve bir dişi bitkiye ihtiyacınız vardır.

Dağ palmiyelerinin yeşil tohumları olgunlaştıklarında kararırlar ve çoğaltılmaya uygun hale gelirler.

Dağ palmiyesi tohumları ekimden önce birkaç saat ılık suda bekletilmelidir. Besin değeri yüksek ve drenajlı saksı toprağına palmiye tohumları hafifçe örtülür.

Ekim yapılan saksılar 24 ila 26 °C sıcaklıkta, doğrudan güneş almayan ve konumu çok sık değiştirilmeyecek uygun konuma yerleştirilir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR